جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه سمبوسه با خمیر

مواد تشکیل دهنده:  
 
روغن به میزان لازم
نمک به میزان لازم
فلفل به میزان لازم
کاری (پودر) به میزان لازم
رب گوجه فرنگی 1قاشق مرباخوری
نخود فرنگی (پخته) نصف لیوان
شنبلیله (خشک) 1قاشق غذاخوری
تخم گشنیز (پودر) 1قاشق مرباخوری
زیره (پودر) 1قاشق مرباخوری
گشنیز (خرد شده) 2قاشق غذاخوری
سیب زمینی (پخته و خرد شده) سیب زمینی2عدد
 
متن دستور آشپزی:

مواد خمیر :

نمک یک قاشق چایخوری
روغن 3 قاشق غذاخوری
آرد 1ونیم لیوان
سمبوسه با خمیر
سمبوسه غذایی بسیار خوشمزه و عربی است و پخت آن در مناطق جنوبی کشور بسیار متداول است البته ایرانی ها معمولا این غذا را با نان طبخ میکنند .در اینجا نوع عربی سمبوسه برای شما دوستان قرار گرفته است.


طرزتهیه مواد داخل سمبوسه:


ابتدا در ظرفی مناسب روغن را داغ کرده و سپس به آن رب گوجه فرنگی و ادویه را اضافه میکنیم و کمی تفت میدهیم حالا نخود فرنگی و سیب زمینی پخته شده را به آنها اضافه کرده و خوب تفت میدهیم و سپس بقیه مواد را هم به ظرف اضافه کرده و آنها را خوب سرخ میکنیم. بعد از مخلوط شدن از روی حرارت برمی داریم و اجازه میدهیم خوب خنک شود.

طرز تهیه خمیر:


در ظرفی مناسب آرد، نمک و روغن را اضافه کرده و به میزان لازم آب اضافه میکنیم و آن قدر ورز میدهیم تا به دست نچسبد و خوب بگیرد. حالا خمیر را در نایلون می گذاریم تا 15 دقیقه استراحت کند.
پس از این زمان، از خمیر کوفته هایی به اندازه گردو برداشته و با وردنه یا جسم مناسبی مثل جای نوشابه خانواده به صورت گرد باز می کنیم. حالا اگر دوست دارید بین همین خمیر مواد را گذاشته و لبه ها را روی هم می اوریم و با دست فشار میدهیم تا لبه ها کاملا بسته شود یا اینکه دایره را با چاقو نصف کرده و دو هلال میکنیم. لبه صاف خمیر را تا زده و بوسیله آب به هم می چسبانیم تا به صورت یک قیف درآید. از مواد، داخل سمبوسه گذاشته و بالای خمیر را به صورت قطاب می پیچیم. پایین سنبوسه را هم یک پیچ می دهیم (برای زیبایی کار). سپس در روغن زیاد سرخ می کنیم و روی دستمال کاغذیِ آشپزخانه میگذاریم تا روغن زیادی آن گرفته شود.


نکات:


1)میتوانید در سمبوسه خود از هر مواد دیگری که دوست دارید نظیر سوسیس یا کالباس یا مرغ و ...استفاده کنید .
2)اگر به خمیرتان بیشتر زمان استراحت بدهید پوک تر و خوشمزه تر میشود.
3)میتوانید برای زیبایی بعد از پیچیدن سمبوسه ها به آنها زعفران آب کرده و کنجد بزنید و بعد سرخ کنید.
نوش جان