جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه مافین وانیل و هلو

مواد تشکیل دهنده:  
 
روغن نباتی 1/3 فنجان - 80 میلی لیتر
شیر (شیر کامل یا 2 درصد چربی) شیر1/3 تا 1/2 فنجان - 80 تا 120 میلی لیتر
عصاره بادام (اختیاری) نصف قاشق چایخوری
نمک نصف قاشق چایخوری
عصاره وانیل 1 و نیم قاشق چایخوری
دارچین (آسیاب شده) 1 قاشق چایخوری + 1/8 قاشق چایخوری برای روی مافین
بکینگ پودر 2 قاشق چایخوری
زنجبیل (آسیاب شده) 1 قاشق چایخوری + 1/8 قاشق چایخوری برای روی مافین
آرد 1 و نیم فنجان - 210 گرم
شکر 3/4 فنجان - 150 گرم + 1 قاشق سوپخوری برای روی مافین
هلو (رسیده، بدون هسته و ریز خرد شده) 1 عدد بزرگ - 1 و 1/4 فنجان
تخم مرغ تخم مرغ1 عدد بزرگ
 
متن دستور آشپزی:
مافین وانیل و هلو
خمیر کمی ادویه دار شده با هلوهای رسیده ی آبدار. ما در این دستور پوست هلو را نمی کنیم. بافت زیبایی به مافین ها اضافه می کند. اگر عصاره ی بادام دم دست ندارید، نمی خواهد استفاده کنید. شیرینی جالبی به مافین اضافه می کند اما آنها خودشان بدون عصاره بادام هم خوشمزه هستند.
با دستور غذای ما میتوان 8 مافین با رویه ی گنبدی درست کرد. ورقه های مافین پزی استاندارد 12قالب مافین دارند. ما از شما می خواهیم داخل قالب های خالی 2 قاشق سوپخوری آب بریزید. قالب هایی که داخل آن آب است به اندازه ی قالب هایی که داخلشان خمیر مافین است داغ می شوند و کمک می کنند مافین ها یکدست بپزند.

طرز تهیه:


1. فر را با دمای 400 درجه فارنهایت (205 درجه سانتی گراد) داغ کنید. کف هشت قالب سایز استاندارد مافین را کاغذ بیندازید. 2 قاشق سوپخوری آب به 4 قالب مافین خالی اضافه کنید. اینکار کمک می کند مطمئن شوید مافین ها یکدست می پزند. کف ظرف را با اسپری آشپزی یا روغن کمی چرب کنید.
مافین وانیل و هلو

2. خمیر مافین را آماده کنید:

آرد، 3/4 فنجان شکر، بکینگ پودر، زنجبیل، دارچین و نمک را هم بزنید تا خوب ترکیب شوند.
3. در یک پارچ اندازه گیری به حجم حداقل 1 پیمانه، روغن نباتی و تخم مرغ را ترکیب کنید. پارچ را تا خط نشانه ی 1 پیمانه با شیر (1/3 تا 1/2 فنجان شیر) پر کنید. وانیل و عصاره ی بادام را اضافه کنید. هم بزنید تا ترکیب شوند.
مافین وانیل و هلو
4. مخلوط را با مواد خشک داخل یک کاسه بریزید و با یک چنگال هم بزنید تا مخلوط شوند. بیش از حد مخلوط نکنید. خمیر مافین بایستی غلیظ باشد. برای جزئیات بیشتر به نکات انتهایی مراجعه کنید. هلوها را داخل بریزید.
مافین وانیل و هلو
5. خمیر را بین 8 قالب مافین تقسیم کنید. خمیر تا بالای ورقه های کاغذی می آید. رویه ی شکری را با ترکیب کردن 1 قاشق سوپخوری شکر و 1/8 قاشق چایخوری زنجبیل و 1/8 قاشق چایخوری دارچین درست کنید. شکر ادویه دار شده را به آرامی روی مافین ها بریزید. شکر باقیمانده را برای اضافه کردن به غلات و نان کره ای یا قهوه استفاده کنید.
مافین وانیل و هلو

6. مافین ها را بپزید:

مافین ها را 15 تا 20 دقیقه تا زمانی که روی آنها قهوه ای طلایی شود در فر بپزید. تا زمانی که دیگر مرطوب نباشند و خلال دندانی که در وسط آن فرو می کنید آغشته به خرده کیک و نه خمیر مرطوب بیرون بیاید در فر نگه دارید. سپس روی توری خنک کننده قرار دهید و کاملاً خنک کنید.

نکات مهم:


نگهداری:

بهترین حالت این است که مافین ها همان روز خرده شوند. در طول زمان رویه ی برشته ی شان نرم می شود. ما متوجه شدیم که بهترین کار این است که آنها را در کیسه ی پلاستیکی بگذاریم و در آن را محکم ببندیم و 2 تا 3 روز در یخچال نگهداریم و پیش از سرو کردن گرم کنیم. برای فریز کردن مافین ها آنها را به خوبی داخل فویل آلومینیومی بپیچید یا آنها را داخل کیسه فریزری قرار دهید و تا 3 ماه در فریزر نگهدارید.

غلظت خمیر:

خمیر بایستی غلیظ و قابل ملاقه کردن باشد، نه اینکه شل یا سفت یا مانند خمیر نان بیش از حد غلیظ باشد. اگر خمیر خیلی شل بود آرد اضافه کنید، آن هم 1 قاشق سوپخوری در هر نوبت تا غلظت مناسب به دست آید. اگر خمیر خیلی خشک یا غلیظ بود، شیر اضافه کنیدآن هم 1 قاشق سوپخوری در هر نوبت تا غلظت مناسب به دست آید.
مافین وانیل و هلو