جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه استیک دودی با سس

مواد تشکیل دهنده:  
 
آویشن 3 قاشق غذاخوری (برگ تازه آویشن)
سیر سیر2 حبه
پونه 1.5 قاشق چای خوری
نمک 1 قاشق چای خوری
آبلیمو 2 قاشق غذاخوری
روغن زیتون 1/2 فنجان
گوشت گاو 1 کیلو و 500 گرم (گوشت گاو کبابی)
تراشه های چوب بلوط 3 فنجان (1 ساعت در آب باشد و بعد آبکش کنید)
 
متن دستور آشپزی:
استیک دودی با سس

طرز تهیه:


آویشن، سیر، پونه و نمک را داخل یک دستگاه غذا ساز بریزید و مخلوط کنید تا اینکه سیر ها خوب ریز شوند. در زمانی که دستگاه در حال کار است آبلیمو و روغن زیتون را اضافه کنید و بعد روی سس به دست آمده فلفل بپاشید و آن را به یک کاسه انتقال دهید.
روی هر دو طرف گوشت نمک و فلفل بپاشید و به مدت حداقل 30 دقیقه الی 2 ساعت آن را کنار بگذارید و در جای خشک و خنک نگهدارید.
منقل را آماده کنید.

اگر از باربیکیو گازی استفاده می کنید:


تراشه های چوب را با فویل بپیچید و فویل را با چنگال سوراخ سوراخ کنید. سینی روی منقل را بردارید و فویل را مستقیما روی شعله قرار دهید و بعد دوباره سینی را روی منقل قرار دهید. سپس گوشت گاو را دقیقا بالای فویل بدون درپوش به مدت 6 دقیقه قرار دهید (چوب داخل فویل شروع به دود کردن خواهد کرد) گوشت گاو را بچرخانید. روی منقل را ببندید.
دماسنج را به داخل قسمت ضخیم گوشت فرو کنید اگر دمای آن 128 درجه فارنهایت تا 135 درجه فارنهایت بود آن را بچرخانید و به مدت 13 دقیقه دیگر کباب کنید.

اگر از منقل ذغالی استفاده می کنید:


تراشه های چوب را در منقل پخش کنید. سپس سینی منقل را قرار دهید و گوشت را روی آن قراردهید و به مدت 7 دقیقه بدون درپوش آن را کباب کنید بعد آن را درقسمت از منقل که شعله مستقیم و ملایم است قرار دهید و با یک دمای سنج داخل قسمت ضخیم گوشت فر کنید اگر دما گوشت 128 درجه تا 135 درجه فارنهایت بود گوشت را بچرخانید و 13 دقیقه دیگر آن را کباب کنید.
گوشت کباب شده را به یک دیس انتقال دهید و به مدت 10 دقیقه آن را رها کنید. سپس از عرض گوشت را خیلی نازک برش دهید. سس را روی گوشتهای برش داده شده به صورت جداگانه بریزید.