جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه پای بلوبری لقمه ای

مواد تشکیل دهنده:  
 
بلوبری 2 فنجان - 300 گرم
شکر دانه ای 3 قاشق سوپخوری
نشاسته ذرت 1 و نیم قاشق سوپخوری
آب لیمو ترش 1 قاشق سوپخوری
خامه 1 قاشق سوپخوری
شکر ماسه ای (یا شکر دانه ای، برای روی پای( اختیاری) 2 قاشق سوپخوری
عصاره بادام 1/4 قاشق چایخوری
نمک 1/8 قاشق چایخوری
خمیر پفکی 600 گرم - 2 ورقه
 
متن دستور آشپزی:
پای بلوبری لقمه ای
وقتی حوصله ی این را نداریم که یک پای درسته بپزیم، دوست داریم از این پای های لقمه ای درست کنیم. متوجه خواهید شد که مواد وسط پای در طول پختن کمی پف می کند و بیرون می زند. این موضوع کاملاً عالی است. مقدار زیادی مواد درون پای باقی می ماند.

طرز تهیه:


1. فر را با دمای 400 درجه فارنهایت (200 درجه سانتی گراد) داغ کنید. کف دو سینی فر را با کاغذ روغنی یا فویل آلومینیومی بپوشانید.
2. در یک کاسه ی متوسط، بلوبری، 3 قاشق شکر، نشاسته ذرت، آب لیمو، عصاره ی بادام و نمک را مخلوط کنید. هم بزنید و کنار بگذارید.
3. یک ورق خمیر پفکی را روی سطح آردپاشی شده پهن کنید. ورق خمیر را به شکل مربعی به ضلع 30 سانتی متر در بیاورید. با یک چاقو یا برش دهنده ی پیتزا خمیر را به شکل مربع هایی به ضلع 15 سانتی متر برش دهید.
پای بلوبری لقمه ای
4. 1/4 فنجان از مخلوط بلوبری را با قاشق روی هر مربع خمیری بریزید. مایعی را که کف ظرف جمع شده روی بلوبری ها بریزید. بهتر است این کار را درون سینی فر انجام دهید تا لازم نباشد پای ها را بعد از پر کردن جابجا کنید.
5. در یک کاسه ی کوچک زرده تخم مرغ و خامه را با هم بزنید و جلای تخم مرغی را درست کنید. این ترکیب را با برس روی لبه های خمیر بمالید. نیمی از خمیر را بی آنکه چیزی درونش باشد روی بلوبری ها تا بزنید و بعد با یک چنگال لبه ها را فشار دهید و به هم بچسبانید. روی پای ها را باز هم از ترکیب تخم بمالید و روی آن شکر ماسه ای بپاشید که وقتی بپزد تردی خوبی به پای اضافه می کند. 2 تا 3 شکاف به اندازه ی 2.5 سانتی متر روی هر پای درست کنید و داخل سینی فر قرار دهید. البته اگر تا کنون این کار را نکرده اید.
پای بلوبری لقمه ای
6. 15 تا 20 دقیقه تا زمانی که پای قهوه ای طلایی شود و مواد داخل آن از لای شکاف ها بیرون بزند در فر بپزید.
پای بلوبری لقمه ای
7. پای ها را 5 دقیقه در سینی فر خنک کنید و سپس روی توری خنک کننده قرار دهید تا کاملاً خنک شوند.
پای بلوبری لقمه ای