جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه نهفته عدس

مواد تشکیل دهنده:  
 
تخم مرغ تخم مرغ2عدد
روغن نصف پیمانه
خمیر ترش (پودر) نصف قاشق چایخوری
آرد 5پیمانه
آب نصف پیمانه
 
متن دستور آشپزی:

مواد داخل خمیر :

پیاز پیاز1عدد
عدس 2پیمانه
فلفل سیاه 1قاشق چایخوری
دارچین 2قاشق چایخوری
زعفران نصف قاشق چایخوری
نمك به میزان لازم
نهفته عدس

طرز تهیه خمیر:


ابتدا2 عدد تخم مرغ را در ظرفی شكسته و كمی هم زده سپس روغن و آب را افزوده و مواد را هم بزنید. حال آرد را كم كم اضافه كنید و در این بین خمیر ترش را هم بیافزایید آرد را تا جایی اضافه كنید كه خمیر به دست نچسبد. خمیر به دست آمده را در حدود 1 یا 2 ساعت درون ظرف چرب شده قرار دهید و روی آن نایلون بكشید و استراحت دهید.


طرز تهیه مواد داخل خمیر:


در ظرفی مناسب پیاز را خرد كرده و همراه با روغن به خوبی سرخ كنید سپس زعفران آبكرده و دارچین و فلفل سیاه و نمك را اضافه كرده و كمی تفت بدهید.عدس را با مقداری آب و نمك و روغن بپزید و به همراه پیاز داغ مخلوط كنید و اگر دوست دارید چرخ كرده و یا به صورت معمولی كنار بگذارید.پس از 2 ساعت كه حجم خمیر تقریبا 2برابر شد خمیر را به كمك وردنه به ضخامت 3 یا 4 میلی‌متر باز كنید و آن را با نعلبكی قالب بزنید. در هر دایره به اندازه 1 قاشق سوپخوری از مواد آماده شده قرار ددهید و آن را مانند پیراشكی بپیچید سپس سینی فر را چرب كنید و نهفته‌ها را در آن بچینید و در طبقه وسط با حرارت 180 درجه سانتی‌گراد بگذارید تا بپزد و طلایی شود. پس از نیم ساعت سینی را از فر در آورده و روی غذا را روغن پیاز داغ همراه با كمی آب بدهید.
نهفته عدس


نكات:


1)این غذا از غذاهای بسیار قدیمی شهر بیرجند مركز استان خراسان جنوبی است. در گذشته، نهفته‌ها را خیلی بزرگتر و به اندازه یك پیش دستی آماده می‌كردند و سپس آن‌ها را در تنور می‌پختند.
2)اگر دوست دارید نهفته ها را در روغن سرخ كنید.
3)میتوانید از هر شكل دلخواه دیگری برای نهفته ها قالب بزنید.
4)در صورت تمایل مقداری رب گوجه فرنگی و آبلیمو هم به مواد داخل نهفته بیفزایید.
نوش جان