جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه خورش قیمه

مواد تشکیل دهنده:  
 
پیاز پیاز1عدد
لپه نصف پیمانه
سیب زمینی سیب زمینی4 عدد
لیمو عمانی 4عدد
زعفران به میزان لازم
زردچوبه به میزان لازم
نمک به میزان لازم
گوشت (خورشتی) نیم کیلو
فلفل به میزان لازم
 
متن دستور آشپزی:
خورش قیمه


خورش قیمه


خورش قیمه از جمله سنتی ترین و اصیل ترین خورش های ایرانی است.این خورش در همه قسمتهای ایران طبخ میشود و طرز طبخ های متفاوتی دارد.


خورش قیمه


طرز تهیه:


مقداری روغن در ظرف مناسب ریخته و کاملا داغ کنید و پیاز های نگینی شده را به آن اضافه کرده و نیمه سرخ کنید و سپس گوشت را به آن اضافه کرده و آن قدر تفت دهید که تغییر رنگ دهد.
حالا مقداری آب به آن اضافه کنید و اجازه دهید آن قدر بپزد تا آب آن تمام شود.
لپه را بشویید و با لیمو در ظرف دیگری با 2 پیمانه آب روی حرارت ملایم 40 تا 50 دقیقه بپزید. در پایان پخت درب ظرف را بردارید و حرارت را کمی زیاد کنید تا حدود نیم پیمانه آب در لپه باقی بماند.
خورش قیمه
وقتی گوشت آب خود را از دست داد لپه را به همرا آب آن به گوشت اضافه کنید .حالا در ظرفی مناسب کمی روغن داغ کنید و رب گوجه فرنگی را در آن به خوبی سرخ کنید و سپس نمک و فلفل و اندکی زردچوبه و زعفران بزنید وبه خورش کرده و آن را زیر و رو کنید. در 15 دقیقه آخر در ظرف را نیمه‌باز بگذارید تا خورش به روغن بنشیند. سربزنید، اگر لازم باشد اندکی آب جوش اضافه کنید.
خورش قیمه
سیب زمینی ها را خلالی خرد کرده و با روغن داغ سرخ کنید و به همراه خورش و پلو سرو کنید.
خورش قیمه


نکات:


1)اگر دوست دارید خورش شما لعاب بیشتری بیندازد در ظرفی مناسب کمی ارد را بسیار کم تفت دهید تا خامی آن گرفته شود و آن را به خورش اضافه کنید.
خورش قیمه
2)اگر دوست دارید به خورشتان آبلیمو یا آبغوره یا گرد غوره اضافه کنید.
3)اضافه کردن هل و دارچین این خورش را خوشمزه تر و اصیل تر میکند.
4)اگر دوست دارید 100 گرم زرشک را شسته و در روغن سرخ کنید و در 20دقیقه آخر پخت خورش به آن اضافه کنید تا خورش شما زیباتر و خوشمزه تر شود.
نوش جان