جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه شیرینی هفت لایه

مواد تشکیل دهنده:  
 
تخم مرغ (زرده و سفیده جدا) تخم مرغ4 عدد
شکر 200 گرم
کره (نرم شده) 284 گرم
عصاره بادام 1 قاشق چای خوری
آرد 190 گرم
نمک 1/2 قاشق چای خوری
رنگ خوراکی (قرمز) 25 قطره
رنگ خوراکی (سبز) 25 قطره
مربای زردآلو (گرم شده) 340 گرم
شکلات (شکلات نیمه شیرین - خرد شده) 200 گرم
 
متن دستور آشپزی:
شیرینی هفت لایه

طرز تهیه:


فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد (350 درجه فارنهایت) گرم کنید.
یک قالب مستطیل شکل لبه دار پهن را با کره چرب کنید و داخل آن کاغذ روغنی بچینید و بعد کاغذ را با کره چرب کنید.
سفیده تخم مرغ را با هم زن برقی با سرعت متوسط هم بزنید تا اینکه سفیده به شکل کف نوک تیز در بیاید و یک چهارم پیمانه شکر را ذره ذره به آن اضافه کنید و با سرعت بالا هم بزنید تا اینکه سفیده سفت بماند و براق شود و آن را به کاسه دیگر انتقال دهید.
سپس سه چهارم پیمانه شکر باقیمانده را با کره به مدت 2 دقیقه بزنید تا اینکه رنگ آن روشن شود و پف کند. سرعت دستگاه را پایین بیاورید، آرد و نمک را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
نصف مخلوط سفیده تخم مرغ را با نصف مخلوط کره ترکیب کنید سپس آن را با باقیمانده سفیده تخم مرغ آرام مخلوط کنید.
خمیر را بین سه کاسه تقسیم کنید. رنگ خوراکی سبز را در یک کاسه بریزید و رنگ خوراکی قرمز را داخل کاسه دیگر بریزید. خمیر سفید را کنار بگذارید و خمیر سبز را در جای خنک قرار دهید. خمیر قرمز را در قالب آماده شده بریزید و با یک کفگیر روی آن را صاف کنید.
لایه قرمز را به مدت 8 الی 10 دقیقه داخل فر قرار دهید تا بپزد.
به وسیله کاغذ روغنی لایه قرمز را به سطح صاف انتقال دهید و بگذارید به مدت 15 دقیقه خنک شود. قالب را تمیز کنید و کاغذ روغنی بگذارید و آن را با کره چرب کنید.
لایه سفید را داخل قالب بریزید به مدت 8 الی 10 دقیقه داخل فر قرار دهید سپس لایه سبز را داخل دمای معمولی اتاق قرار دهید. لایه سفید را به سطح صاف انتقال دهید. قالب را دوباره با کاغذ روغنی بپوشانید و با کره چرب کنید و لایه سبز را داخل قالب بریزید و به مدت 8 الی 10 دقیقه بپزید و بعد به سطح صاف انتقال دهید.
زمانی که تمام لایه ها خنک شدند، لایه سبز را داخل سینی کاغذ شده قرار دهید و بعد کاغذ روغنی روی لایه را از آن جدا کنید و روی آن نصف مربا را پخش کنید. لایه سفید را روی لایه سبز قرار دهید و کاغذ آن را جدا کنید و روی آن باقیمانده مربا را پخش کنید. لایه قرمز را روی آن قرار دهید و کاغذ آن را جدا کنید.
روی آن را با پلاستیک بپوشانید و روی آن یک سینی سنگین قرار دهید و به مدت 8 ساعت در جای خنک بگذارید.
سینی و پلاستیک را از روی آن بردارید. کیک را داخل دمای معمولی اتاق قرار دهید. شکلات را روی قابلمه در حال جوش قرار دهید تا آب شود سپس از روی حرارت بردارید ولی روی قابلمه آب قرار دهید. لبه های کیک را با چاقوی دندانه دار صاف و مرتب کنید و خیلی سریع شکلات آب شده را به صورت لایه خیلی نازک روی کیک بریزید و بگذارید به مدت 15 دقیقه بدون سرپوش خنک شود. روی سینی کاغذ شده، کاغذی دیگر قرار دهید و کیک را داخل آن برگردانید و خیلی سریع نصف دیگر شکلات را روی آن پخش کنید و بگذارید به مدت 30 دقیقه خنک شود.
بعد کیک را به 60 تکه هم اندازه کات کنید.


نکته:


* این شیرینی ها در کاغذ روغنی و درون ظرف دربسته، در دمای اتاق به مدت 2 هفته قابلیت نگهداری دارند.
* از این مقدار مواد اولیه حدودا 60 شیرینی بدست می آید.