جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه کیک شکلاتی با روکش گاناش شکلاتی

مواد تشکیل دهنده:  
 
خامه (برای روکش گاناش) 480 میلی لیتر
شکلات تلخ (برای روکش گاناش) 500 گرم
خامه 240 میلی لیتر
شکلات تلخ 240 گرم
آرد 110 گرم
تخم مرغ تخم مرغ5 عدد
شکر 200 گرم
پودر کاکائو یک چهارم قاشق چایخوری
بکینگ پودر 1 قاشق چایخوری
عصاره وانیل 1 قاشق مرباخوری
 
متن دستور آشپزی:
امکان ندارد شکلات خور باشید و گاناش نخورده باشید. شاید هم خورده اید و اسم آن را بلد نیستید. به هر حال گاناش همان مخلوط خوشمزه ای از خامه و شکلات است که وقتی روی هر نوع کیکی مالیده شود، طعم آن بی نظیر خواهد شد چه برسد به این که کیک شکلاتی باشد و شما هم عاشق شکلات.
کیک شکلاتی با روکش گاناش شکلاتی

طرز تهیه:


1. فر را با دمای ١٧٥ درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. داخل قالبی با قطر ٢٤ سانتی‌متر را به روغن آغشته کنید و در صورت امکان کاغذ روغنى کف قالب بگذارید. شکلات تلخ را به روش بن مارى ذوب کنید. سپس شکر و تخم‌مرغ‌ها را در یک کاسه بریزید و آنها را تا حل شدن کامل شکر با همزن بزنید. در ظرف دیگرى آرد، پودر کاکائو و بیکینگ‌پودر را با هم الک کنید.
2. حالا شکلات ذوب شده، وانیل و خامه را به مخلوط تخم‌مرغ اضافه کرده ، هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند. در آخر مخلوط آرد را به مخلوط تخم‌مرغ‌ها بیفزایید و به هم زدن ادامه دهید تا مایه کیک نرم و یکدستی حاصل شود.
3. مایه کیک را در قالب ریخته و به مدت ٤٥ تا ٥٠ دقیقه آن را داخل فر قرار دهید. توجه داشته باشید زمان پخت کیک بستگى به فر دارد؛ بنابراین می‌توانید بعد از ٤٠ دقیقه با یک سیخ چوبى باریک از پختن یا نپختن کیک اطمینان حاصل کنید. کیک شما زمانى پخته است که وقتى سیخ را از کیک خارج می‌کنید مواد کیک به آن نچسبیده باشد.کیک را بعد از پخت و درآوردن از فر در دماى اتاق خنک کنید، سپس آن را سرو کنید.

دستور تهیه گاناش:


ابتدا خامه را بجوشانید. بعد آن را از روى حرارت بردارید، سپس شکلات‌های خرد شده را در آن حل کنید و در یخچال قرار دهید تا زمانى که سفتى آن براى شکل دادن و تزیین کیک مناسب باشد. گاناش را در قیف بریزید و کیک خود را با آن تزیین کنید. می‌توانید کیک را از وسط بریده و بین دولایه هم گاناش بریزید.