جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه پای بلوبری

مواد تشکیل دهنده:  
 
آرد (مقداری اضافه برای سطح کار) 150 گرم
کره (خنک و حبه شده) 113 گرم
نمک 1/2 قاشق چایخوری
شکر (+ 3 قاشق غذاخوری) 150 گرم
نشاسته ذرت 2.5 قاشق غذاخوری
پوست لیمو (رنده شده + 2 قاشق غذاخوری آب لیمو) 1 قاشق چای خوری
بلوبری 5 فنجان
آرد 85 گرم
شکر قهوه ای 3 قاشق غذاخوری
دارچین 1/2 قاشق چای خوری
نمک 1/4 قاشق چای خوری
کره (آب شده، خنک) 5 قاشق غذاخوری
 
متن دستور آشپزی:
پای بلوبری

طرز تهیه:


150 گرم آرد، 113 گرم کره و 1/2 قاشق چای خوری نمک را داخل دستگاه غذا ساز بریزید و مخلوط کنید تا اینکه گوله گوله شود. 3 قاشق غذاخوری آب یخ روی مخلوط آرد بریزید و دستگاه را روشن کنید تا اینکه مخلوط یک تکه شود. خمیر را به سطح آرد ریخته انتقال دهید. سپس خمیر را به چهار تکه هم اندازه تقسیم کنید.
به وسیله کف دستتان هر تکه از خمیر را با کره آغشته کنید. دوباره چهار تکه خمیر را دور هم جمع کنید و به شکل یک توپ دربیاورید و بعد مثل یک دیسک صاف کنید و داخل پلاستیک بپیچید و به مدت یک ساعت در جای خنک قرار دهید.
خمیر را روی سطح آرد ریخته ورز دهید و بعد به قالب پای انتقال دهید و خیلی آرام به ته قالب فشار دهید. لبه های خمیر را به زیر تا کنید. کف خمیر را به وسیله چنگال به طور متعدد سوراخ کنید و به مدت 30 دقیقه در جای خنک قرار دهید.
یک سینی را با فویل بپوشانید و در قسمت میانی فر قرار دهید و فر را با دمای 190 درجه سانتیگراد (375 درجه فارنهایت) گرم کنید. روی خمیر پای کاغذ روغنی قرار دهید و پای را به مدت 20 دقیقه داخل فر قرار دهید. بعد با دقت کاغذ را از روی آن بردارید و دوباره به مدت 12 دقیقه داخل فر قرار دهید و بعد بگذارید خنک شود.
2 پیمانه شکر، نشاسته ذرت و پوست لیمو را داخل یک کاسه بزرگ مخلوط کنید. سپس بلوبری و آب لیمو را به آن اضافه کنید و آرام مخلوط کنید. بعد آنها را کم و بیش داخل کاسه بالا و پایین بیندازید و به مدت 20 الی 30 دقیقه کنار بگذارید.
آرد، 3 قاشق غذاخوری شکر باقیمانده، شکر قهوه ای، دارچین و نمک را داخل یک کاسه متوسط مخلوط کنید. کره آب شده را اضافه کنید و با انگشتتان مخلوط کنید.
فر را با دمای 190 درجه سانتیگراد (375 درجه فارنهایت) گرم کنید. با قاشق مخلوط بلوبری را روی نان پای بریزید سپس مخلوط آرد را روی آن پخش کنید و پای را به مدت یک ساعت و ربع داخل فر قرار دهید تا طلایی شود. بعد از 30 دقیقه از زمان کلی پخت روی آن فویل بکشید و آن را دوباره داخل فر قرار دهید تا روی آن سریع برشته شود.