جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه تاس کباب توماتیو و مرغ

مواد تشکیل دهنده:  
 
نمک 1 قاشق چایخوری
توماتیو 700 گرم
فلفل قرمز 1 یا 2 عدد (خرد شده)
شکر 2 قاشق غذاخوری
آبلیمو 2 قاشق غذاخوری
گوشت مرغ 900 گرم (بدون پوست و استخوان-ران یا سینه-تکه تکه شده)
فلفل سیاه به میزان دلخواه
روغن زیتون به میزان لازم
پیاز پیاز2 عدد متوسط (خرد شده)
سیر سیر2 حبه (خرد شده-برای تاس کباب)
زیره سبز 1 قاشق چایخوری
عصاره مرغ یک و نیم فنجان
سس توماتیو 2 فنجان
پونه 1 قاشق غذاخوری تازه و خرد شده یا 1 قاشق چایخوری خشک
گشنیز یک و نیم فنجان (حدود 1 دسته، خرد شده، ساقه و برگ)
سیر سیر1 حبه (خرد شده، برای سس)
 
متن دستور آشپزی:
طرز تهیه ی تاس کباب توماتیو و مرغ
خوب امشب هم بنده با یه دستور غذای متفاوت دیگه اومدم پیش شما! اسم غذا رو خوندین؟ توماتیو؟ حدس میزنم اصلا حتی اسمشم تا حالا نشنیدین! میخواین در مورد اون و کلاً این تاس کباب خوشمزه اطلاعات کسب کنید؟ پس پیشنهاد می کنم این آموزش رو تا آخر بخونید!
توماتیو یه نوع میوه ی بومی مکزیک هست که معمولا تو ماه شهریور اون رو برداشت میکنن! از نظر ظاهری خیلی شبیه گوجه فرنگی هستن و معمولا ازشون نوعی سس به نام salsa verde درست می کنن.
عکس توماتیو رو اینجا می تونید ببینید:
طرز تهیه ی تاس کباب توماتیو و مرغ
حالا بیاین با هم آموزش پخت این تاس کباب خوشمزه و متفاوت رو مرور بکنیم!


طرز تهیه:


طرز تهیه ی تاس کباب توماتیو و مرغ
طرز تهیه ی تاس کباب توماتیو و مرغ
1- برای درست کردن سس توماتیو ابتدا پوست کاغذ مانند توماتیو ها رو جدا کنید و اونا رو خوب با آب بشورید. توماتیوها رو از وسط نصف کنید و اونا رو تو یه ماهیتابه که کفش رو با فویل آلومینیوم پوشوندین به سمت بریده شده ی اونا بچینید. به مدت 5 الی 7 دقیقه تا وقتی که نقطه های سیاه روشون پیدا بشن سرخشون کنید.
بزارید سرد بشن تا بتونید با دست اونارو بردارید. توماتیو ها و همه ی آبی که ازون بیرون اومده رو به همراه تکه های فلفل قرمز، سیر، نمک، آبلیمو و شکر توی یه مخلوط کن بریزید و تا وقتی که خوب با هم ترکیب بشن مخلوطشون کنید. اگه از قبل این سس رو درست کنید می تونید توی فریزر اونو نگهداری کنید.
طرز تهیه ی تاس کباب توماتیو و مرغ
طرز تهیه ی تاس کباب توماتیو و مرغ
2- چند قاشق غذاخوری روغن زیتون رو توی یه قابلمه ی بزرگ و ضخیم با حرارت ملایم رو به بالا داغ کنید تا وقتی که ازش دود بلند بشه. تکه های گوشت مرغ رو با دستمال کاغذی خشک کنید. روشون مقداری نمک و فلفل بپاشید.
اونا رو چند قسمت کنید تا داخل قابلمه زیاد شلوغ نشه و هر دو طرفشون رو سرخ کنید، در صورت نیاز روغن زیتون به قابلمه اضافه کنید. وقتی اونا رو تو کف قابلمه بچینید حتماً بینشون فاصله ایجاد کنید (در غیر این صورت اونا به خوبی سرخ نمیشن) و تا وقتی که کامل سرخ نشدن برشون نگردونید. تکه های گوشت مرغ رو از قابلمه بیرون بیارید و شعله رو روی حالت متوسط قرار بدین.
ته قابلمه تکه های سرخ شده ی گوشت مرغ رو می تونید ببینید.
3- پیازها و یک یا دو قاشق غذاخوری روغن زیتون دیگه اگه نیاز بود رو به قابلمه اضافه کنید. گشنیز و زیره ی سبز رو اضافه کنید.
به مدت چند دقیقه و تا وقتی که پیازها نرم بشن و تکه های سرخ شده گوشت ته قابلمه به پیازها بچسبن بزارین مواد داخل قابلمه بپزن. سیرها رو اضافه کنید و حدوداً 30 ثانیه تا وقتی که بوی سیر رو استشمام کنید به پختن تاس کباب ادامه بدین.
طرز تهیه ی تاس کباب توماتیو و مرغ
طرز تهیه ی تاس کباب توماتیو و مرغ
4- تکه های سرخ شده ی گوشت، سس توماتیو،پونه و عصاره ی مرغ رو به قابلمه اضافه کنید. بزارین مواد داخل قابلمه به دمای جوش برسن و بعد شعله رو کم کرده و بزارین توی قابلمه پخته بشن.
در قابلمه رو طوری روی قابلمه بزارین تا کمی جا برای خروج بخار وجود داشته باشه و به مدت 20 دقیقه و تا پخته شدن کامل گوشت مرغ بزارین بپزن.
تاس کباب آماده است! اون رو با برنج می تونید سرو کنید. اگه دوست داشتین می تونید بهش کمی خامه ترش اضافه کنید تا تندیش کمتر بشه. تاس کباب هر چقدر سردتر بشه غلیظ تر میشه!


نکته:


- در هنگام پختن تاس کباب در صورت تمایل می تونید از نمک برای مزه دار کردن، به جز نمکی که برای سس اضافه کردید، استفاده کنید.
- تو ایران بعضی ها این میوه رو به اشتباه توماتیلو هم تلفظ می کنند که تلفظ درست این میوه توماتیو هست.
طرز تهیه ی تاس کباب توماتیو و مرغ