جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه کاپ کیک شبدری با طعم نعناع

مواد تشکیل دهنده:  
 
عصاره نعناع ( حتما از عصاره ی نعناع معمولی استفاده نمایید) یک و یک دوم قاشق چایخوری
رنگ خوراکی (رنگ سبز شبدری) 4 تا 6 قطره
عصاره وانیل (یا یک هشتم قاشق چایخوری پودر وانیل) 1 قاشق چایخوری
کره ( به صورت مکعبی به ابعاد یک و نیم سانتی متر و به دمای محیط رسیده) یک دوم پیمانه معادل 115 گرم
آرد (همه منظوره) یک دوم پیمانه + 2 قاشق غذاخوری
آرد (شیرینی پزی) سه چهارم پیمانه + 2 قاشق غذاخوری
شیر (پر چرب) یک دوم پیمانه
نمک یک دوم قاشق چایخوری
تخم مرغ تخم مرغ2 عدد
بکینگ پودر یک و یک چهارم قاشق چایخوری
مواد لازم برای فراستینگ یا رویه
مواد لازم برای فراستینگ یا رویه
شکر (دانه ریز) سه چهارم پیمانه + 2 قاشق غذاخوری
 
متن دستور آشپزی:

مواد لازم برای تزیین :

کمپوت ماراسکینو چریز (به رنگ سبز(گیلاس با طعم بادام تلخ)) به میزان لازم
خاک قند (یا شکر پودری به رنگ سبز) به میزان لازم

مواد لازم برای فراستینگ یا رویه :

عصاره وانیل (یا یک هشتم قاشق چایخوری پودر وانیل) یک و یک دوم قاشق چایخوری
پنیر ماسکارپونه (به دمای اتاق رسیده) 240 گرم
شکر (معمولی) یک دوم پیمانه
خامه (پرچرب) 2 پیمانه
کاپ کیک شبدری با طعم نعناع
**طرز تهیه کیک:
ابتدا فر را روی 180 درجه تنظیم و روشن کنید . لاینرها را در پن یا سینی مخصوص چیده و کنار بگذارید. در ظرفی گود شکر، آرد، بکینگ پودر و نمک را ریخته و با دور کُند (1) هم زن برقی مواد خشک را حدود یک دقیقه مخلوط کنید. سپس کره ها را به صورت متناوب و در چند مرحله (به صورت چند مکعب در چند بار) به مواد خشک اضافه کنید و بعد از هر یک بار اضافه کردن چند تکه کره مواد را هم بزنید. پس از اتمام اضافه کردن کره ها مواد باید هنگام لمس زیر انگشتان و همچنین از لحاظ ظاهری به شکل شن های درشت دربیایند. در حالی که میکسر در حال هم زدن با دور کند است تخم مرغ ها رو تک تک در دو مرحله به مواد اضافه کنید و بعد از هر یک دانه تخم مرغ مخلوط را هم بزنید. سپس به آرامی شیر و عصاره ی نعناع و وانیل را نیز اضافه کرده و مخلوط کنید. در این مرحله رنگ خوراکی را نیز اضافه کرده و هم زده تا رنگ در کل خمیر رنگ بطور مساوی پخش شود. سپس دو سوم (فقط دو سوم و نه بیشتر) از هر لاینر را از مخلوط آماده پر کنید و سپس پن را در طبقه وسط فر به مدت 20 تا 30 دقیقه قرار دهید. زمان پخت کیک نسبت به فرهای مختلفمتفاوت است و بستگی به نوع فر دارد. گاهی ممکن است این زمان تا 35 الی 40 دقیقه نیز برسد. برای اطمینان از پخته بودن کیک ها و جلوگیری از سوختن کیک بعد از اتمام 20 دقیقه یک خلال چوبی (خلال دندان) را در مرکز یکی از کیک ها فرو برید و اگر تمیز بیرون آمد نشان دهنده ی پخته بودن کیک است. بعد از فرآیند پخت کیک ها را از فر درآورده و آنها را به پن سیمی منتقل کرده تا از هر دو طرف (هم رو و هم زیر) هوا بخورند و بطور کامل خنک شوند. برای پایپ کردن فراستینگ کیک ها باید از یک و نیم تا دو ساعت در محیط اتاق و یا آشپزخانه (درصورت گرم نبودن بیش از حد) بمانند. در غیر این صورت فراستینگ بعد از پایپ کردن حالت شکیل خود را از دست خواهد داد.
طرز تهیه فراستینگ و مونتاژ :
در ظرفی گود پنیر ماسکارپونه،شکر و وانیل را با سرعت متوسط هم زن حدود 3 دقیقه مخلوط کنید تا مخلوط نرمی به دست آید. سپس به آرامی خامه پر چرب را اضافه کرده و سرعت هم زن را از متوسط (2) به متوسط-به-بالا (3) تغییر می دهیم تا مواد پفکی و سفت بشوند و شکل بگیرند. هنگامی که رد هم زن روی مواد باقی بماند کرم آماده است. سپس با استفاده از ماسوره ی مورد نظر مواد را روی کیک ها پایپ می کنیم، خاکه قند رنگی را روی آنها پاشیده و گیلاس ها را روی آنها قرار می دهیم.
منبع:
browneyedbaker.com
طرز تهیه عصاره نعناع:
برگ نعناع تازه یک دوم پیمانه
آب یک دوم پیمانه
سرکه سیب یک دوم پیمانه
عسل 1 ق غ
طرز تهیه:
سرکه سیب و آب را داخل شیشه مربا بریزید. نعناع را ریز ریز خرد کرده. سپس عسل را نیز اضافه کرده و نعناع های ریز شده را نیز در شیشه بریزید. درش را محکم بسته و در مکانی تاریک قرار دهید. احازه بدهید تا 4 یا 6 هفته در مکان تاریک بماند. بعد از زمان مذکور یک صافی خیلی ریز یا فیلتر کاغذی قهوه و یا لاینر کاپ کیک بسیار نازک را روی یک قیف قرار داده و قیف را روی ظرفی قرار دهید و عصاره را از برگها جدا کنید. عصاره آماده استفاده در رسپی های مختلف است.
منبع:
melissaknorris.com
نکات:
این کیک تا سه روز در ظرف محفوظ از هوا در یخچال تازه خواهد ماند.
در صورت عدم دسترسی به کمپوت گیلاس ماراسکینو می توان از کمپوت گیلاس معمولی و یا برگ های تازه و ریز و جوان نعناع برای تزیین استفاده کرد. با توجه به اینکه در تهیه بعضی از کمپوت های ماراسکینو از الکل استفاده شده و طعم آن طعم تند بادام تلخ است هنگام خرید به این موارد توجه نمایید.
در تهیه این کیک می توان آرد سفید یا همه منظوره را جایگزین آرد شیرینی پزی کرد.
برای رنگ کردن خاک قند یا شکر آنرا به همراه چند قطره رنگ در پاکت فریزر بریزید و پس از بستن درب پاکت به آرامی کف دو دست محتویات پاکت را جابجا کنید تا رنگ در کل خاک قند پخش شود.
عصاره نعناع در فروشگاه های داروی گیاهی و بازار ایران موجود است و نوع خارجی آن دارای مقداری الکل می باشد. در صورت عدم دسترسی می توانید بصورت homemade یا دست ساز طبق دستور بالا آن را تهیه کنید.
این کیک اصالتا ایرلندی بوده و شبدر نشان ملی این کشور است. این کیک در روز جشن سنت پاتریک پخته می شود.**