جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه کیک شکلاتی با رویه موس شکلاتی

مواد تشکیل دهنده:  
 
آرد 1چهارم پیمانه
نمک 1/4 قاشق چای خوری
وانیل 1 قاشق غذاخوری
تخم مرغ تخم مرغ5 عدد
شکر 1پیمانه
شکلات (خرد شده) 225 گرم
کره 1پیمانه
 
متن دستور آشپزی:

مواد موس :

میوه (تازه و ترجیحا قرمز) 2پیمانه
شکر نصف پیمانه +1ونیم قاشق چایخوری
شکلات (ترجیحا تلخ) 225گرم
وانیل شکری 1قاشق چایخوری
خامه 1پیمانه
تخم مرغ (بزرگ) تخم مرغ4عدد
کره نصف پیمانه
کیک شکلاتی با رویه موس شکلاتی

طرز تهیه کیک:


در ابتدا فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد (325 درجه فارنهایت) گرم کنید. یک قالب به قطر 25 سانتیمتر را با کره چرب کنید و روی آن مقدار کمی شکر بپاشید.
225 گرم شکلات را داخل یک قابلمه روی حرارت ملایم آب کنید و آرام هم بزنید و از روی حرارت بردارید و بگذارید نیمه گرم شود و بعد با شکر مخلوط کنید. سپس 5 عدد تخم مرغ را اضافه کنید هم بزنید. بعد از اضافه کردن هر ترکیب خوب هم بزنید.
نمک و 1 قاشق غذاخوری وانیل را اضافه کنید هم بزنید سپس آرد را اللک کرده و کم کم اضافه کنید و هم بزنید. خمیر را داخل قالب بریزید و به مدت 35 دقیقه داخل فر قرار دهید تا کاملا مغز پخت شود بعد روی آن را بپوشانید و بگذارید تا درست شدن موس خنک شود.
-----
کیک شکلاتی با رویه موس شکلاتی-

طرز تهیه موس شکلات:


کره را داخل یک کاسه متوسط قرار دهید و بعد کاسه را روی یک قابلمه در حال جوش قرار دهید تا کره آب شود. زرده نخم مرغها را جدا کنید و بک عددزرده تخم مرغ، یک چهارم پیمانه خامه و وانیل را داخل یک کاسه کوچک مخلوط کنید. به تدریج مخلوط زرده تخم مرغ را به کره آب شده اضافه کنید و هم بزنید.
به طور مداوم به مدت 6 دقیقه مخلوط را روی قابلمه آب جوش هم بزنید تا به دمای 65 درجه سانتیگراد (150 درجه فارنهایت) برسد بعد از روی آب جوش بردارید. شکلات را به آن اضافه کنید تا آب شود و بعد کنار بگذارید.(دما باید طوری باشد که دست را کمی بسوزاند ولی به هیچ عنوان جوش نباشد)
سفیده های تخم مرغ را هم بزنید و با شکر داخل یک کاسه بزرگ مخلوط کنید. یک چهارم مخلوط سفیده تخم مرغ را داخل مخلوط شکلات گرم بریزید و هم بزنید تا مخلوط شوند سپس همه آن را داخل باقیمانده سفیده تخم مرغ بریزید. (سفیده و شکر باید کاملا پف کرده باشند و خیلی آرام هم بخورند تا پف نخوابد)
کیک را به مدت 6 ساعت یا یک روز داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود. به وسیله یک چاقوی تیز کیک را از قالب جدا کنید. کیک را به یک بشقاب انتقال دهید.
به وسیله یک هم زن برقی سه چهارم پیمانه خامه را داخل یک کاسه متوسط هم بزنید تا به شکل یک کف دربیاید و نوک تیز شود. روی کیک را با خامه،موس و میوه تزیین کنید و اجازه دهید چند ساعت داخل یخچال بماند.


نکات:


1)بهتر است خامه زده شده آماده تهیه کنید.
2)در صورت تمایل روی کیک مقداری ژله بریزید و اجازه دهید ببندد و بعد بقیه تزیینات را انجام دهید(برای این کار ژله باید با آب جوش مخلوط شده و کاملا سرد شود و بعد روی کیک داخل قالب ریخته شده و تا گرفتن ژله کیک داخل یخچال بماند)
3)تخم مرغ ها باید کاملا به دمای اتاق رسیده باشند.
نوش جان