جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه کیک به شکل جعبه یا باکس شکلات2 chocolate box cake

مواد تشکیل دهنده:  
 
شکلات کیت کت خارجی یا بیسکویت شکلاتی آرپین ایرانی (برای دیواره های اطراف و جدول بندی داخلی کیک) به میزان لازم
کیک شیفان شکلاتی (به شکل مستطیل، مربع یا دایره) به میزان لازم
بیسکویت شکلاتی اوُریوُ، اسمارتیز و اِم اند اِم m&m، و انواع شکلات و پاستی� (برای تزیین داخل جعبه) به میزان لازم
لعاب یا فراستینگ شکلات شیری (دستور تهیه موجود است) به میزان لازم
روبان رنگی (به رنگ دلخواه برای دور کیک) به اندازه لازم
 
متن دستور آشپزی:
کیک به شکل جعبه یا باکس شکلات2 chocolate box cake
کیکی که در این رسپی استفاده می شود کیک شیفان است. به دلیل استفاده از انواع تنقلات بر روی کیک که وزن کیک را سنگین تر می کنند کیک بِیس (کیک مورد استفاده برای پایه و داخل کار) باید تا حد امکان سبک و منسجم باشد و به راحتی نشکند. کیک های مرطوب برای این کار مناسب نیستند. کیک شیفان سبک ترین نوع کیک برای این منظور است.
برای شروع کیک شیفان را با توجه به اندازه ی دلخواه جعبه در قالبهای مورد نظر بپزید و پس از در آوردن از فر اجازه دهید تا حداقل دو ساعت در محیط خنک شود. قبل از پخت و ریختن خمیر در قالب مورد نظر به ارتفاع هایی کیک توجه کنید. ارتفاع نهایی بعد از پخت کیک باید حدود 2 تا 3 سانتی متر از ارتفاع شکلاتهای کیت کت یا آرپین کوتاهتر باشد. پس از پخت و خنک شدن در صورت تمایل کیک را از طول برش زده و فیلینگ (کرم میانی) دلخواهتان را بین دو لایه کیک پایپ کنید و لایه رویی را روی آن قرار دهید. با توجه به ارتفاع کم کیک می توانید این مرحله را حذف کنید. اما در صورت استفاده از فیلینگ توجه کنید که فیلینگ از نوعی باشد که در محیط به راحتی آب نشود. انواع باترکریم ها برای این کار مناسب می باشند.
طرز تهیه کیک شیفان شکلاتی در سوران:
sooran.com
پس از اتمام مرحله ی فیلینگ بطور کامل تمام دیواره های کیک را با فراستینگ شکلاتی بوشانید. دقت کنید که بطور کامل تمام دیواره های اطراف کیک به فراستینگ آغشته و پوشانده شوند. نوع فراستینگی که استفاده می کنید نباید شل باشد یا در محیط به سرعت آب شود. بطور مثال گناش یا فراستینگ های مورد استفاده در ماد کیک ها (mud cake) گزینه مناسبی برای استفاده و مونتاژ این کیک نمی باشند. پس از آغشته کردن دیواره ها به فراستینگ شکلات شیری، تمام دیواره ها را با شکلاتهای کیت کت یا آرپین و یا هر نوع شکلات که باریک و بلند باشد بپوشانید و پس از چسباندن آنها روی فراستینگِ دیواره ها، دور کیک را با روبان دلخواه پاپیون کنید. دقت کنید که ارتفاع کیک باید حدود 2 تا 3 سانتی متر از ارتفاع شکلاتهای کیت کت کوتاهتر باشد. بستن روبان هم برای جلوگیری از افتادن شکلاتهای دیواره و هم برای جلوه دار کردنِ بیشتر کیک می باشد.
از شکلاتهای انگشتی (finger chocolate) برای بخش بندی کردن محیط داخلی کیک استفاده کنید. برای این کار می توانید از همان کیت کت ها هم استفاده کنید به این صورت که با دقت و به آرامی کیت کت ها را از طول برش بزنید تا شکلات های باریک و انگشتی برای جدول بندی محیط رویی و داخلی کار داشته باشید. هر کیت کت چهار شکلات انگشتی به شما می دهد. برای این کار با استفاده از مقداری فراستینگ شکلاتی شکلاتهای باریک و انگشتی را با توجه و دقت نسبت به اندازه ی تنقلات در بخش های مورد نظر بچبانید و سپس تمام تنقلات را در میان بخش ها تقسیم کرده و بچینید.
نوش جان
طرز تهیه لعاب یا فراستینگ شکلات شیری:
مواد لازم:
نمک یک دوم قاشق چایخوری
کره نرم شده و به دمای محیط رسیده 1 پیمانه یا 230 گرم
شکر قنادی سه و یک دوم پیمانه یا 420 گرم
عصاره وانیل 2 قاشق چایخوری یا پودر وانیل یک چهارم قاشق چایخوری
شیر پر چرب یا خامه پر چرب 3 قاشق غذاخوری یا 45 میلی لیتر
پودر کاکائو یک دوم پیمانه یا 45 گرم
طرز تهیه:
در کاسه ای کره را با سرعت بالای هم زن، حدود 2 دقیقه هم بزنید تا نرم و روشن شود. سرعت هم زن را به دورِ کُند کاهش داده و به آرامی 3 پیمانه از شکر و پودر کاکائو و نمک را به کره ها اضافه کرده و در حدود 2 دقیقه هم بزنید تا شکر و کاکائو جذب کره شوند. سپس سرعت هم زن را به متوسط افزایش داده و وانیل و خامه یا شیر را اضافه کنید و در حدود یک دقیقه هم بزنید. یک دوم پیمانه باقیمانده از شکر را در صورت دلخواه اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط غلیظ تر شود. در صورت حذف این یک دوم پیمانه شکر دقت داشته باشید که این یک دوم پیمانه شکر اضافه نقش بسزایی در افزایش غلظت و ضخامت فراستینگ دارد. فراستینگ آماده ی استفاده است.
کیک به شکل جعبه یا باکس شکلات2 chocolate box cake
کیک به شکل جعبه یا باکس شکلات2 chocolate box cake