جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه پای گیلاس

مواد تشکیل دهنده:  
 
خمیر پای (خنک شده) برای کف و رویه، دو دایره به قطر 32 سانتی متر
گیلاس (تازه، هسته گرفته = 1100 گرم هسته دار) 4 و نیم فنجان
شکر (بسته به میزان شیرینی گیلاس ها) 2/3 تا 3/4 فنجان، 134 تا 150 گرم
عصاره وانیل 1 قاشق چایخوری
عصاره بادام 1/4 قاشق چایخوری
نمک 1/8 قاشق چایخوری
آب لیمو 1 قاشق سوپخوری
زرده تخم مرغ 1 عدد
خامه (پر چرب یا زده شده) 1 قاشق سوپخوری
شکر (برای روی خمیر، شکر درشت انتخاب مناسبی است) اضافی
 
متن دستور آشپزی:
پای گیلاس

چرا این دستور آشپزی را دوست داریم؟

درست کردن پای گیلاس کار آسانی ست. فقط باید وقتی هسته ی گیلاس ها را بیرون می آورید کمی صبر به خرج دهید. بهتان قول می دهیم ارزشش را داشته باشد. می توانید از گیلاس شیرین یا آلبالو یا ترکیبی از هر دو استفاده کنید. فقط یادتان باشد شکر را بسته به میوه ای که انتخاب می کنید تنظیم کنید.

آنچه باید بدانید:

می توانید یک هسته گیر گیلاس بخرید اما اگر آن را ندارید از انتهای ضخیم تر چوب غذاخوری استفاده کنید و با آن هسته ها را از وسط گیلاس بیرون بیاورید. یک راه دیگر این است که گیلاس ها را دانه دانه روی نوک قیف فشار دهید. مقدار شکر این دستور آشپزی به میزان شیرینی گیلاس های شما بستگی دارد. بچشید و طبق ذائقه تنظیم کنید. ما دوست داریم از گیلاس تازه برای این پای استفاده کنیم اما شما می توانید از کمپوت هم استفاده کنید فقط به نکته ی انتهای مطلب توجه کنید.
پای گیلاس

طرز تهیه:


فر را داغ کنید


1. فر را با دمای 400 درجه فارنهایت (200 درجه سانتی گراد) داغ کنید.

مواد داخل پای را آماده کنید


1. در یک کاسه ی بزرگ، نشاسته ذرت، شکر، نمک، عصاره وانیل، عصاره بادام، آب لیمو و نمک را هم بزنید سپس گیلاس ها را اضافه کنید. به آرامی هم بزنید تا مخلوط شوند.
خمیر نان پای را پهن کنید و آن را پر کنید
1. نیمی از خمیر را از یخچال بیرون بیاورید و بگذارید 5 دقیقه در دمای اتاق بماند. روی یک سطح کمی آرد پاشی شده، خمیر را به شکل دایره ای به قطر 32 سانتی متر و ضخامت نیم سانتی متر پهن کنید. گاهی چک کنید تا خمیر به سطح نچسبیده باشد. در صورت لزوم کمی آرد اضافه کنید.
2. ظرف پای پزی را روی خمیر بگذارید و اندازه ی دایره را چک کنید. خمیر باید 2.5 سانتی متر بزرگتر از لبه های ظرف پای باشد.
3. مواد داخل پای گیلاس را با قاشق روی خمیر آن بریزید. بیشتر مایعی که کف کاسه جمع شده را دور بریزید. روی مواد تکه های کره ی سرد قرار دهید.
پای گیلاس

خمیر رویه ی پای را پهن کنید


1. نیمه ی دوم خمیر را به همان اندازه پهن کنید و روی پای قرار دهید. با یک چاقو یا قیچی آشپزخانه لبه های خمیر را به فاصله ی 2 سانتی متری لبه ی ظرف قیچی کنید.
2. لبه های خمیر بالایی را زیر خمیر کف پای تا بزنید و لبه ها را فشار دهید تا به هم بچسبند و یک لبه ی خمیری به ضخامت نیم سانتی متر که روی لبه ی ظرف افتاده درست شود. سپس برای چین دادن لبه ها با فشار دادن انگشت اشاره ی یک دست بر خلاف لبه ی خمیر از داخل ظرف در حالی که به آرامی دو بند انگشت دست دیگر را از بیرون خمیر فشار می دهید، لبه های خمیر را چین دهید.
پای گیلاس

پای را در فر بپزید


1. درست قبل از قرار دادن پای در فر،‌ زرده ی تخم مرغ و خامه را در یک کاسه ی کوچک بزنید و جلای تخم مرغی درست کنید. با یک قلمموی آشپزی روی خمیر بالایی بمالید سپس 1 قاشق سوپخوری شکر روی آن بپاشید و بعد 3 تا 4 شکاف روی رویه درست کنید.
پای گیلاس
2. 20 دقیقه در فر بپزید سپس دما را به 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتی گراد) کاهش دهید و 30 تا 40 دقیقه دیگر تا زمانی که خمیر طلایی شود و آب میوه شروع به حباب کردن بکند در فر بپزید.
3

. نکته:

شاید بد نباشد پای را روی یک سینی فر که با فویل آلومینیومی پوشانده شده بپزید تا اگر آب میوه از داخل ظرف پای چکه کند داخل سینی بریزد.
4. پای را حداقل 2 و ترجیحاً 3 ساعت قبل از برش دادن خنک کنید تا خودش را بگیرد.
پای گیلاس

نکات مهم:


در صورت استفاده از کمپوت گیلاس:

4 فنجان گیلاس کمپوت شده که آب آن گرفته شده را همراه 1/3 فنجان آب گیلاس استفاده کنید.

در صورت استفاده از گیلاس یخ زده:

4 فنجان گیلاس یخ زده که یخ آن باز شده و آب آن گرفته شده را همراه 1/3 فنجان آب گیلاس استفاده کنید.
پای گیلاس