جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه سوپ ذرت و ترخون

مواد تشکیل دهنده:  
 
ذرت 4 عدد (حدوداً 3 فنجان دانه ی ذرت)
کره 3 قاشق غذاخوری
پیاز پیاز1 فنجان (خرد شده)
پیاز رازیانه 1 فنجان (خرد شده)
سیر سیر2 حبه (خرد شده)
برگ بو 3 عدد خشک
سیب زمینی سیب زمینی4 عدد کوچک (پوست کنده و خرد شده)
نمک به میزان لازم
ترخون 1 تا 2 قاشق غذاخوری (تازه و خرد شده)
آبلیمو 2 قاشق غذاخوری
 
متن دستور آشپزی:
طرز تهیه ی سوپ ذرت و ترخون
برای این ساعت از سایت سوران می خوام بهتون آموزش پخت یه سوپ مخصوص تابستون رو بدم!
در مقایسه با خیلی از سوپ های ذرت که به علت وجود خامه و لوبیا خیلی سنگین میشن این سوپ خیلی سبکتر هست. اساس این سوپ رو سیب زمینی و ذرت تازه تشکیل میده.
مزه ی ذرت و ترخون توی این سوپ فوق العاده میشه، اگه شما جزو اون دسته آدمایی هستین که ترخون دوست ندارین می تونین به جای اون از آویشن یا ریحان استفاده کنید.
این شما و این هم سوپ ذرت و ترخون!


طرز تهیه:


هنگامی که دارین ذرت ها رو می پزین پیاز، سیب زمینی و پیازهای رازیانه رو آماده کنید!
1- اگه از ذرت تازه برای این سوپ استفاده می کنید، می تونید ذرت رو اول بپزید یا این که این کار رو نکنید. من اول ذرت ها رو کباب می کنم تا مزه ی بهتری به سوپمون بده.
برای کباب کردن، پوست ذرت ها رو نکنید و بزارید روی ذرت بمونن و ذرت ها رو مستقیماً روی شعله ی زیاد بگیرید تا زمانی که پوسته ی ذرت ها بریان بشن، حدوداً 10 تا 15 دقیقه. بعد اونا رو از روی شعله بردارین و بزارین یکم خنک شن، حالا پوسته و موهای ذرت ها رو جدا کنید!
2- دانه های ذرت رو از ساقه ها جدا کنید. دانه ها رو تو یه ظرف دیگه بزارین. ساقه ها رو دور نریزین.
3- ساقه های ذرت ها رو دو نیم کنید. اونا رو با 6 فنجان آب و برگ بوها داخل یه قابلمه قرار بدین. بزارین بجوشن، بعد در قابلمه رو بزارین و اجازه بدین حدود 30 دقیقه آروم بپزن.
اگه این مرحله رو انجام ندین باید 1 لیتر عصاره ی مرغ یا سبزیجات به اضافه ی 2 فنجان آب به جای عصاره ی ذرت استفاده کنید.
طرز تهیه ی سوپ ذرت و ترخون
طرز تهیه ی سوپ ذرت و ترخون
طرز تهیه ی سوپ ذرت و ترخون
طرز تهیه ی سوپ ذرت و ترخون
4- داخل یه قابلمه کره رو با حرارت ملایم رو به بالا آب کنید. تکه های پیاز وپیازهای رازیانه رو اضافه کنید و به مدت 5 دقیقه تا وقتی که شفاف بشن اونا رو تفت بدین. سیرها رو اضافه کنید و یه دقیقه ی دیگه همه ی مواد رو تفت بدین.
5- آبلیمو رو داخل قابلمه اضافه کنید و با شعله ی ملایم بزارین نیم ساعت بپزن. وقتی مواد دارن می جوشن ساقه های ذرت رو از بقیه مواد جدا کرده و اونا رو دور بریزین. پیاز ها و تکه های پیاز رازیانه و سیب زمینی ها رو به قابلمه اضافه کنید.
بعداً عصاره ی ذرت رو همراه با برگ های بو اضافه کنید. خوب به هم بزنید و نمک رو برای مزه دار کردن اضافه کنید. چون ذرت ما بدون نمک بود شاید به نمک بیشتری نیاز داشته باشید. به مدت 20 دقیقه تا وقتی که سیب زمینی ها خوب پخته بشن بزارین به آرومی بجوشن. ذرت ها رو اواخر پخت به قابلمه اضافه کنید و بزارین چند دقیقه خوب بپزن.
6- در مرحله ی آخر ترخون ها رو به بقیه ی مواد داخل قابلمه اضافه کنید.


نکته:


- به جای ذرت تازه میتونید از ذرت کنسرو شده هم استفاده کنید، در این صورت تو آخرین مرحله ی پخت به جای اضافه کردن ذرت ها تو دقایق آخر یکم زودتر ذرت ها رو اضافه کنید.