جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه حلوای برنجی

مواد تشکیل دهنده:  
 
زعفران دم کشیده 1/4 لیوان
گلاب 1/2 لیوان
هل 5 دانه
نشاسته ذرت 1 ق غ
آب 3 لیوان
شکر 3/4 لیوان
آرد برنج 1/2 لیوان
روغن مایع 1/4 لیوان
پودر دارچین (برای تزیین) به میزان لازم
 
متن دستور آشپزی:
حلوای برنجی
حلوای برنجی
در ابتدا یک قابلمه با قطر 20 سانتی متر را روی حرارت ملایم قرار داده سپس آرد برنج را تفت می دهیم. اما نباید در رنگ آن تغییری ایجاد شود. تنها بوی خامی آرد گرفته شود. مدام آرد را هم میزنیم. هنگامی که شکل آرد مانند دانه های پودر رخت شویی(به مراتب لطیف تر) شد، نصف لیوان روغن مایع بدون طعم را اضافه می کنیم و هم میزنیم. فقط باید آرد و روغن مخلوط شوند و نیازی به تفت خوردن نیست.
اگر رنگ آرد تغییری کند، دیگر رنگ زرد حلوا را نخواهید داشت.
حلوای برنجی
حال آرد و روغن را از حرار برداشته، کمی که از حرارت افتاد آب را اضافه میکنیم و بر روی حرارت هم میزنیم تا آرد در آب حل شود. اگر دیدید که آرد شما گلوله گلوله شده است از یک صافی این محلول را عبور دهید. اگر آب جوش نیز موجود است زمانیکه روغن و آرد مخلوط شدند، آب جوش را به میزان 3 لیوان می ریزید و هم می زنید. دیگر آرد گلوله نخواهد شد.
در ادامه از روی حرارت برداشته و شکر را اضافه می کنیم و بر روی حرارت قرار می دهیم. و مدام هم میزنیم در این مرحله زعفران آب شده، و هل خیس خورده(که بهتر است درگلاب خیس داده شده باشد) اضافه می کنیم. در پایان کار نشاسته را که با 1 ق غ آب سرد حل کرده ایم اضافه میکنیم و 5 دقیقه بر روی حرارت می گذاریم بماند.
حلوای برنجی
اگر می خواهید حلوای قالبی داشته باشید از 2 ق غ نشاسته استفاده کنید و کمی هم میزان ماندن بر حرارت را بیشتر کنید.
حالا قالب های خود را چرب کنید. برای تنوع می توانید از رنگ غذا استفاده کنید، من از پودر قهوه و کاکائو استفاده کردم و سه رنگ و طعم متفاوت بدست آمد.
حلوای برنجی
این حلوا به راحتی در هر قالبی جا می گیرد و به آسانی هم خارج می شود. وقتی مایع حلوا گرم است در قالب ها می ریزیم.
حلوای برنجی
حلوای برنجی
بعد از چند ساعت در ظرف مورد نظر حلواهای برنجی خود را گذاشته با دارچین و مغز پسته تزیین کنید.
حلوای برنجی