جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه پستوی ریحان

مواد تشکیل دهنده:  
 
برگ ریحان 2 فنجان - 40 گرم
سیر سیر1 حبه
دانه کاج (کمی بو داده) 1/4 فنجان - 35 گرم
روغن زیتون نصف فنجان - 120 میلی لیتر + مقداری بیشتر برای نگهداری
نمک طبق ذائقه
فلفل سیاه (تازه آسیاب شده) طبق ذائقه
پنیر پارمزان (یا پنیر پیکورینو - ریز رنده شده) نصف فنجان - 20 گرم
 
متن دستور آشپزی:
پستوی ریحان
این پستوی ریحان در همان لحظه که درستش کنید یا وقتی با پاستای داغ مخلوط کنید قهوه ای نمی شود. با به سرعت رنگ پریده کردن ریحان که کمتر از 10 ثانیه طول می کشد ما رنگ سبز ریحان را ثابت می کنیم و از اکسید شدن آن طی زمان جلوگیری می کنیم. اینکار یک اقدام اضافه در درست کردن پستو است اما زمان زیادی نمی گیرد. برای صرفه جویی در وقت از یک شیر جوش کوچک استفاده کنید. در اینجا به قابلمه ی بزرگ آب نیازی ندارید. فقط آن قدر آب می خواهید که ریحان را در آن غوطه ور کنید که پس از پلاسیدن به حجم کمتر از یک فنجان می رسد.
باید اشاره کنیم که این دستور تهیه برای هر دو روش کاربرد دارد: هم استفاده از ریحان رنگ پریده شده و هم ریحان تازه. ما رنگ پریده کردن را انتخاب می کنیم اما بعضی ها می گویند این کار ممکن است کمی از طعم ریحان را از بین ببرد. ما اصلاً متوجه چنین چیزی نشده ایم. تنها متوجه شده ایم پستو شیرین تر شده و طعم تازه تری دارد.
علاوه بر این ما روی روش استفاده از سیر تأکید داریم. ما حبه های سیر را قبل از ریختن داخل غذاساز به یک خمیر نرم تبدیل می کنیم . به این شکل سیر کاملاً له می شود و طعم خود را به سس می بخشد. زمانی که برای آماده کردن پستو صرف می کنیم آنقدر نیست که حبه ی سیر درسته له شود. شروع کردن کار با یک خمیر نرم به این فرایند کمک می کند.

طرز تهیه:


1. یک کاسه ی کوچک آب یخ آماده کنید. آب را در یک شیرجوش کوچک بریزید تا نصف آن را پر کند و به جوش بیاورید.
پستوی ریحان
2. برگ ریحان ها را 5 تا 10 ثانیه داخل آب جوش غوطه ور کنید تا پلاسیده شوند. سپس فوراً آنها را داخل آب یخ بریزید تا جلوی پخته شدن گرفته شود. آبکش کنید و فشار دهید تا آب اضافی گرفته شود سپس با حوله ی آشپزی یا حوله ی کاغذی آن را خشک کنید.
پستوی ریحان
3. حبه ی سیر را بکوبید و پوست بگیرید سپس خوب ریز کنید. سپس با یک چاقوی بزرگ ریز ریز کنید و روی تخته بمالید تا له شود و خمیری نرم به وجود بیاید.
پستوی ریحان
4. خمیر سیر را با دانه ی کاج در کاسه ی غذاساز بریزید . 2 تا 3 مرتبه بزنید تا همه چیز ریز خرد شود. ریحان را اضافه کنید و سپس در حالیکه دستگاه روشن است روغن زیتون را کم کم داخل کاسه ی آن بریزید. وقتی همه ی روغن زیتون اضافه شد، غلظت پستو را چک کنید.ما می خواهیم کمی بافت داشته باشد. اگر شما دوست دارید یکدست تر باشد بیشتر بزنید.
پستوی ریحان
5. پستو را داخل یک کاسه بریزید سپس پنیر را اضافه کرده و هم بزنید و با نمک و فلفل مزه دار کنید.
6. بلافاصله استفاده کنید یا برای بعد کنار بگذارید.
7. برای نگهداری پستو یک لایه ی نازک روغن زیتون به آن اضافه کنید تا از نفوذ هوا به درون آن جلوگیری کند. سپس درب ظرف را بگذارید یا روی آن را با پوشش پلاستیکی بپوشانید و 1 تا 2 هفته در یخچال نگه دارید. می توانید پستو را تا 1 ماه در فریزر نگه دارید.

نکات مهم:


دانه کاج:

با بو دادن دانه های کاج آنها مغز دار تر می شوند. این یک کار اضافی است اما ما فکر می کنیم ارزش انجام دادن دارد. برای این کار، دانه ها را داخل یک تابه ی کوچک بریزید و روی شعله ی کم قرار دهید. بالای سر تابه بمانید و هر از گاهی تابه را بچرخانید تا دانه ها قهوه ای روشن شوند. مواظب باشید که نسوزند. خیلی سریع ممکن است از بودادگی به سوختن برسند. یک روش دیگر این است که آنها را داخل یک ظرف مخصوص فر بریزید و در فر با دمای 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتی گراد) به مدت 5 تا 10 دقیقه قرار دهید. اگر حوصله ی این اقدام اضافی را ندارید از دانه ی بونداده استفاده کنید. پستو در اینصورت هم خوشمزه خواهد بود.
پستوی ریحان