جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه دلمه کلم

مواد تشکیل دهنده:  
 
زردچوبه به میزان لازم
فلفل به میزان لازم
نمک به میزان لازم
شکر 2قاشق سوپخوری
سرکه (قرمز) 2قاشق سوپخوری
زعفران (دم کرده و غلیظ) 2قاشق سوپخوری
کلم پیچ 1عدد
زردچوبه 1قاشق مرباخوری
گوشت (چرخکرده) نیم کیلو
روغن نصف پیمانه
برنج نصف پیمانه
لپه نصف پیمانه
 
متن دستور آشپزی:
دلمه کلم

طرز تهیه:


ابتدا لپه را با مقدار کمی روغن تفت میدهیم و بعد با آب و نمک میپزیم و بعد آن را داخل آبکش میریزیم.برنج را شسته و داخل آبکش قرار میدهیم تا آب اضافی آن خارج شود. برنج را نیز جداگانه به مرحله آبکشی رسانده و آبکش میکنیم.
تابه را روی حرارت گذاشته داخل آن کمی روغن می‌ریزیم. پیاز خردشده را درون روغن تفت می‌دهیم تا طلایی شود. سپس گوشت، نمک و فلفل را افزوده و کمی تفت میدهیم تا رنگ گوشت تغییر کند. لپه، برنج، زردچوبه، سرکه، شکر و زعفران به مواد افزوده و کاملا هم می‌زنیم تا خوب مخلوط شود.زیر شعله را کم میکنیم و درب غذا را میگذاریم و تا 5دقیقه به مواد زمان میدهیم تا خوب بپزند و بعد شعله را خاموش میکنیم تا مواد کمی سرد شود.
کلم پیچ را به چهار قسمت تقسیم کرده، برگ‌ها را از هم جدا نموده و می‌شوییم. داخل یک قابلمه بزرگ آب ریخته و روی حرارت می‌گذاریم. وقتی که آب به جوش آمد کمی نمک داخل آن ریخته و کلم برگ را درون آب‌جوش می‌ریزیم. بعد از چند دقیقه و وقتی کلم‌ها نرم شد آنها را داخل آبکش ریخته و کمی آب سرد روی آن می‌ریزیم. داخل یک قابلمه کمی روغن، نمک و آب ریخته کف آن را با برگ‌های کلم پخته می‌پوشانیم. سپس از مواد گوشتی داخل هر برگ کلم ریخته و آن را به صورت بقچه پیچیده و سفت میکنیم و در قابلمه می‌چینیم. روی دلمه‌ها دو پیمانه آب، سه قاشق غذاخوری روغن و کمی نمک می‌ریزیم و روی آن را هم کلم برگ می‌گذاریم و به مدت یک ساعت بر روی حرارت ملایم می‌پزیم.
دلمه کلم


نکات:


1)می‌توانید این دلمه خوشمزه را با سرکه و شیره خرما بپزید. البته این پیشنهاد را من به کسانی می‌کنم که دلمه را با طعم شیرین ترجیح می‌دهند.
2)حتما لپه را از شب قبل خیس کنید و اگر فراموش کردید آن را 2بار بجوشانید و بعد از خالی کردن آبش دوباره بپزید.
3)اگر طعم ترش را بیشتر میپسندید به سس این غذا کمی گرد غوره یا گرد لیمو بیفزایید.
نوش جان