جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه پای بلوبری با رویه ی مشبک

مواد تشکیل دهنده:  
 
خامه (پر چرب) 1 قاشق سوپخوری
کره (مکعب های کوچک) 1 قاشق سوپخوری - 14 گرم
نمک 1/8 قاشق چایخوری
بلوبری (تازه) 6 فنجان - 900 گرم
دارچین (آسیاب شده) 1/8 قاشق چایخوری
ادویه (آسیاب شده) 1/8 قاشق چایخوری
پوست لیمو ترش (تازه رنده شده) 2 قاشق چایخوری
نشاسته ذرت (یا آرد ذرت) 1/4 فنجان - 30 گرم
شکر دانه ای 2/3 فنجان تا 3/4 فنجان - 130 تا 150 گرم - بسته به میزان شیرینی بلوبری ها
خمیر پای (سرد) 2 عدد به قطر 23 سانتی متر
شکر درشت (برای تزئین) 1 قاشق سوپخوری
زرده تخم مرغ 1 عدد
 
متن دستور آشپزی:
پای بلوبری با رویه ی مشبک
بلوبری در این پای می درخشد. این پای کمی شیرین است و طعم ادویه و دارچین دارد. برای روی پای، ما دوست داریم از رویه ی مشبک استفاده کنیم. درست کردن آن آسان تر از چیزی است که به نظر می رسد. دستور العمل این کار را برایتان آورده ایم. اگر ترجیح می دهید می توانید روی پای را با یک ورق کامل خمیر بپوشانید. فقط حتماً چند شکاف داخل آن باز کنید تا بخار قبل از پختن از درون آن خارج شود.

آنچه باید بدانید:

پای زمانی پخته است که ببینید آب میوه روی پای حباب درست کرده است. اگر قبل از درست شدن حباب ها پای را از فر بیرون بیاورید مواد داخل پای بیش از حد رقیق خواهند بود و وقتی پای برش بخورد مواد داخل بشقاب می ریزند.

طرز تهیه:


خمیر را پهن کنید و مواد داخل پای را آماده کنید


1. نیمی از خمیر پای را پهن کنید به طوری که کف یک ظرف پای پزی به قطر 20 تا 23 سانتی متر را بپوشاند. برای اینکه مطمئن شوید خمیر نمی چسبد و ضخامت یکدستی به دست می آورید، خمیر را از وسط به سمت خارج پهن کنید و همینطور که خمیر را پهن می کنید آن را بلند کنید و برگردانید. قبل از قرار دادن ظرف پای پزی روی خمیر اندازه ی خمیر را اصلاح کنید. خمیر بایستی 5 سانتی متر بزرگتر از ظرف باشد.
2. مواظب باشید که خمیر را خراش ندهید و آن را کف ظرف پهن کنید و لبه های آن را به فاصله ی 2 سانتی متر از لبه ی ظرف بچینید. زمانی که مواد درون پای را آماده می کنید خمیر را در یخچال قرار دهید.
پای بلوبری با رویه ی مشبک
3. شکر، نشاسته ذرت، پوست لیمو ترش، ادویه، دارچین و نمک را در یک کاسه ی بزرگ بریزید و هم بزنید. بلوبری را اضافه کنید و به آرامی هم بزنید تا مخلوط شوند. مخلوط بلوبری را روی خمیر پای آماده شده بریزید.
پای بلوبری با رویه ی مشبک

رویه ی مشبک را آماده کنید.


1. نصفه ی دوم خمیر را به همان اندازه ی قبل پهن کنید. به شکل نوارهایی به عرض 2 سانتی متر برش دهید. 5 نوار به موازات هم و به فاصله ی مساوی روی پای پر شده بچینید. نوار دوم و چهارم را با احتیاط تا کنید و سپس یک نوار دیگر عمود بر آنها قرار دهید. تای نوار دوم و چهارم را روی نوار جدید باز کنید.
پای بلوبری با رویه ی مشبک
2. نوار اول، سوم و پنجم را تا کنید سپس یک نوار دیگر عمود بر آنها روی پای قرار دهید. نوار اول، سوم و پنجم را روی نوار جدید پهن کنید. اینکار را تکرار کنید تا کل پای با رویه ی مشبک پوشانده شود.
3. نوارهای خمیر را به فاصله ی 2 سانتی متر از لبه ی ظرف بچینید. با استفاده از انگشت لبه های خمیر را زیر خودش تا بزنید تا یک لبه ی ضخیم تر به ضخامت نیم سانتی متر درست شود که روی لبه های ظرف قرار گرفته باشد. لبه ها را چین بدهید. روی قسمت های باز رویه ی مشبک کره قرار دهید.
پای بلوبری با رویه ی مشبک
4. با هم زدن زرده تخم مرغ و خامه با هم رویه ی تخم مرغی درست کنید و سپس با برس روی خمیر پای بمالید. 1 قاشق سوپخوری شکر درشت را روی خمیر بپاشید. سپس خمیر را حداقل 20 دقیقه در یخچال و یا 5 دقیقه در فریزر قرار دهید و سپس در فر بپزید.

پای را بپزید:


1. فر را با دمای 400 درجه فارنهایت (204 درجه سانتی گراد) داغ کنید. یک طبقه ی توری فر را روی قسمت پایینی آن قرار دهید سپس یک سینی فر روی توری بگذارید. سینی فر هر چیزی را که موقع پختن از پای بچکد در خود جمع می کند.
2. پای خنک شده را 20 دقیقه روی سینی داغ بپزید سپس دما را به 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتی گراد) کاهش دهید و 35 تا 45 دقیقه دیگر تا زمانی که خمیر طلایی شود و آب میوه شروع به حباب کردن بکند در فر بپزید. اگر موقع پختن خمیر خیلی قهوه ای شد روی آن را با فویل آلومینیومی بپوشانید و بگذارید بپزد تا آماده شود.
3. قبل از برش زدن 2 تا 3 ساعت بگذارید خنک شود تا مواد درون آن خود را بگیرد.

نکات مهم:


چین دادن لبه ها:

برای چین دادن لبه ها با فشار دادن انگشت اشاره ی یک دست بر خلاف لبه ی خمیر از داخل ظرف در حالی که به آرامی دو بند انگشت دست دیگر را از بیرون خمیر فشار می دهید، لبه های خمیر را چین دهید.

یلوبری یخ زده:

اگر نتوانستید بلوبری تازه پیدا کنید می توانید 6 فنجان بلوبری یخ زده که یخ شان آب شده و آبشان گرفته شده را جایگزین کنید.
پای بلوبری با رویه ی مشبک