جزئیات دستور آشپزی

طرز تهیه نان بافته

مواد تشکیل دهنده:  
 
روغن نباتی 110 گرم(نصف لیوان)
تخم مرغ (+ 1 عدد برای رویه) تخم مرغ2 عدد
آب (آب گرم) 170 گرم(3چهارم لیوان)
آرد 500 گرم(3و3چهارم لیوان)
خمیر مایه 2 و 1/4 قاشق چای خوری
نمک 1.5 قاشق چای خوری
شکر 55 گرم(1چهارم لیوان)
 
متن دستور آشپزی:
طرز تهیه نان بافته


طرز تهیه:


مخلوط کردن خمیر مایه:


داخل یک کاسه بزرگ، خمیر مایه و 3/4 پیمانه آرد را مخلوط کنید و سپس با آب گرم مخلوط کنید تا نرم و یکدست شوند. اجازه دهید که خمیر مایه آب شود بدون سرپوش به مدت 10 الی 20 دقیقه و یا تا وقتی که شروع به ورم کردن و پف کردن بکند به آن استراحت دهید.


مخلوط کردن خمیر:


در ابتدای کار ارد را 3مرتبه الک کنید تا به خوبی هوا خورده و سبک شود.
دو عدد تخم مرغ، روغن، نمک و شکر داخل کاسه خمیر مایه بریزید و مخلوط کنید تا اینکه تخم مرغ ها جذب شوند و نمک و شکر داخل آن حل شوند، با دستتان ماساژ دهید یا با یک قاشق چوبی آن را مخلوط کنید و سه پیمانه آرد باقیمانده را به تدریج اضافه کنید و هم بزنید وقتی خمیر به شکل یک توپ پرز دار شد آن را به سطح صاف انتقال دهید و آن را ورز دهید فقط به مدت 10 دقیقه نه بیشتر تا نرم و یکدست شود. یا اگر دوست دارید خمیر خیلی سریع درست شود و ورز داده شود داخل دستگاه غذاساز ترکیبات را با هم داخل یک کاسه مخلوط کنید خمیر را نصف کنید و داخل دستگاه بیندازید و هر دو تکه خمیر را با هم ورز دهید. اگر خمیر خیلی سفت تر شد یک یا دو قاشق غذاخوری آب به آن اضافه کنید و بلعکس آن. اگر خمیر خیلی نرم بود یک یا دو قاشق غذاخوری آرد به آن اضافه کنید.


ور آمدن خمیر:


خمیر را داخل یک کاسه گرم و تمیز قرار دهید و روی آن را پلاستیک ببندید و به مدت 2 ساعت اجازه دهید خمیر ترش شود تا اینکه حجم آن حداقل دو برابر شود و در دمای معمولی آشپزخانه قرار دهید.


شکل دادن خمیر:


دو عدد سینی شیرینی پزی را با کاغذ پوستی بپوشانید. خمیر را به دو تکه 450 گرمی حلزونی شکل و یک تکه مارپیچی 680 گرمی و سه تکه کوچک رول شده تقسیم کنید و در بیاورید.
روی خمیر ها را بپوشانید و بگذارید ثابت شوند و سایز آنها به مدت یک و ساعت و نیم سه برابر شود.
در این حین 30 دقیقه قبل از پختن، طبقه فر را یکی در بالا و یکی در وسط حاضر کنید و فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد (350 درجه فارنهایت) گرم کنید. تخم مرغ های باقیمانده را با مقداری نمک هم بزنید.


پخت نان:


وقتی که خمیرها حجمشان سه برابر شد خمیر را به سه قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را به صورت لوله ای در آورده و بعد آنها را کنار هم قرار دهید.قسمت سر هر سه لوله را به هم بچسبانید و بعد بقیه را به صورت معمولی ببافید. روی آن ها با فرچه مخصوص از مخلوط تخم مرغ و نمک بمالید. در صورت تمایل روی آنها دانه های کنجد را پخش کنید. رول های کوچک را به مدت 15 الی 20 دقیقه و حلزونی ها را به مدت 20 الی 35 دقیقه و مارپیچی را به مدت 35 الی 45 دقیقه داخل فر قرار دهید و بپزید تا روی آنها خوب برشته شود. بعد از 20 دقیقه اول نان ها را برگردانید تا همه طرف آنها برشته شود. اگر بزرگترین نان خیلی سریع برشته شد روی آن را فویل بکشید. بعد از پخته شدن آن ها را از داخل فر دربیاورید و بگذارید خنک شوند.
طرز تهیه نان بافته


نکات:


1)توجه داشته باشید که بهتر است نان بعد از بافته شدن بسته شود یعنی قسمت ابتدا و انتهای آن را محکم کنید تا شکل بهتری داشته باشد.
2)در صورت تمایل نان را به شکل زیر ببافید تا زیباتر شود.
طرز تهیه نان بافته
نوش جان