شورشیان، دولت سودان جنوبی را به نقض آتش بس متهم کرد

1397/04/20 - 09:06:00 ب.ظ
شورشیان، دولت سودان جنوبی را به نقض آتش بس متهم کرد

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، در حالی که تنها دوهفته از توافق طرفین درگیر در سودان جنوبی برای آتش بس دائمی می گذرد، دو گروه بارها یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کرده اند.
تارنمای «سودان تریبون » چهارشنبه نوشت، سخنگوی نیروهای مخالف دولت سودان جنوبی گفت: بیش از 200 سرباز دولتی به یکی از پایگاه های ما در استان «رود یای» حمله کردند و حاکم این استان نیز خود را برای حمله دیگری به منطقه «کاجو کاجی» آماده می کند.
گابریل همچنین گفت: رئیس ستاد ارتش سودان جنوبی به چین رفته است تا سلاح های جدیدی خریداری کند و این در حالی است که توافق صلح بین طرفین امضا شده است. این اقدام نقض آشکار توافقنامه آتش بس است.
طرفین درگیر چند روز پیش نیز همدیگر را به نقض توافقنامه آتش بس متهم کرده بودند.
طرفین درگیر در سودان جنوبی 27ژوئن (6 تیر) سندی در خصوص آتش بس دائمی در خارطوم با حضور «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان و رئیس جمهوری اوگاندا امضا کردند و پس از آن جمعه گذشته نیز در مورد خروج نیروهای مسلح از مناطق شهری و مسکونی به توافق رسیدند.
ناظران سیاسی می گویند بیم آن می رود با این اتهام زنی ها، آتش بس برقرار شده نقض شود و دو طرف درگیر ها را به شدت بیشتر از سر گیرند.
سودان جنوبی سال 2011میلادی و پس از جنگ های طولانی با دولت مرکزی سودان، از این کشور جدا شد و پس از برگزاری یک همه پرسی استقلال یافت.
«سالوا کی یر» رئیس جمهوری سودان جنوبی سال 2013 در پی حوادثی«ریک ماچار» معاونش را به تلاش برای کودتا متهم کرد و پس از آن درگیری های داخلی در این کشور آغاز شد که منجر به کشته شدن ده ها هزار نفر و آوارگی حدود چهار میلیون تن از ساکنان این کشور شد.
بحران در سودان جنوبی یکی از بدترین بحران های انسانی را در قاره آفریقا طی چند دهه اخیر محسوب می شود.
دو طرف اصلی درگیری در این کشور در ابتدا دو قبیله «دینکا» (قبیله رئیس جمهوری و بزرگترین قبیله در سودان جنوبی) و قبیله «نویر» ( قبیله ماچار و دومین قبیله بزرگ این کشور) بودند اما پس از آن گروه های کوچک نیز به طرفین درگیری پیوستند.
طی این درگیری ها، گزارش های زیادی مبنی بر حمله به غیر نظامیان، تجاوز به زنان در سطح گسترده و به کارگیری کودکان در جنگ ها و موارد زیاد نقض حقوق بشر گزارش شد.
شبد**خاورم **2041**1379

انتهای پیام /*