نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن وارد صنعا شد

1397/11/22 - 12:30:00 ب.ظ
نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن وارد صنعا شد

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری "اسپوتنیک"، گریفیتس در این سفر قرار است با «مایکل لولیسگارد» ژنرال دانمارکی و رییس جدید هیات ناظران سازمان ملل در یمن دیدار کرده و درخصوص خروج نیروهای نظامی انصارالله و دولت مستعفی یمن از بندر الحدیده و ایجاد مناطق امن برای ورود کمک های انسان دوستانه با وی گفت وگو کند.
وی همچنین قرار است با مسئولان ارشد جنبش انصارالله درخصوص انجام مقدمات لازم برای برگزاری نشست صلح با نمایندگان دولت مستعفی یمن رایزنی کند.
پس از گذشت نزدیک به چهار سال از آغاز جنگ یمن، چهارمین دور مذاکرات صلح در این کشور، 15 آذر ماه با میانجیگری «مارتین گریفیس» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد برگزار شد.
نمایندگان جنبش انصارالله و دولت فراری یمن پس از یک هفته مذاکره، به توافق های مهمی از جمله عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از بندر الحدیده ظرف 14 روز دست یافتند.
بازگشایی فرودگاه صنعا، پرداخت حقوق کارمندان و ارسال کمک‌ها از دیگر محورهای اصلی مذاکرات بود.
شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز پس از امضای توافقنامه صلح استکهلم با اجماع، پیش نویس قطعنامه ای برای استقرار ناظران بین المللی در الحدیده یمن را تصویب کرد.
نظارت اولیه بر روند آتش ‌بس الحدیده زیر نظر تیم «پاتریک کامائرت» ژنرال هلندی انجام شد.
شورای امنیت همچنین در اواخر سال 2018 به گوترش پیشنهاد کرد، تیم نظارتی بیشتری بر آتش بس در بندر الحدیده مستقر کند.
دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از همسایگان یمن خواست که با فراهم کردن امکان عبور سریع و آزاد نیروهای ناظر و کمک رسانی سازمان ملل متحد به یمن به ناظران بین المللی کمک کنند.
جنگ علیه یمن از ششم فروردین سال 1394 از سوی ائتلاف عربستان تاکنون بیش از 16 هزار کشته بر جای گذاشته و میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبرو کرده است، به گونه ای که سازمان ملل در گزارشی، قحطی در این کشور را "بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی" نامید.
شمار زیادی از این کشته ها را زنان و کودکان تشکیل می دهند.
خاورم ** 9469 ** 1071

انتهای پیام /*