توسعه بخش کشاورزی نیازمند تقویت همکاری های بین بخشی است

1397/02/26 - 10:49:00 ب.ظ
توسعه بخش کشاورزی نیازمند تقویت همکاری های بین بخشی است

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان چهارشنبه شب در نشست شورای کشاورزی خراسان رضوی با قدردانی از تلاش های کشاورزان و فعالان بخش کشاورزی و بانک ها افزود: در سال جاری باید برای حفظ تولیدات و ارتقای بهره وری آب، برنامه ریزی و اقدام جدی صورت گیرد.
وی اظهار کرد: امسال باید در زمینه تامین زیرساخت های مورد نیاز طرح های توسعه کشت گلخانه ای، اصلاح روش های کاشت، داشت و برداشت و اجرای سامانه های نوین آبیاری در سطح گسترده اقدام شود.
وی گفت: در شرایط کنونی باید به گونه ای مباحث مربوط به تسهیلات، عوارض و مالیات های بخش کشاورزی مدیریت شود که قیمت تمام شده تولیدات افزایش محسوسی نداشته باشد.
رشیدیان با اشاره به تاکید وزیر جهاد کشاورزی به نزدیک کردن مزرعه به سفره مردم، افزود: این اقدام به نفع هر دو طرف تولید کننده و مصرف کننده است.
وی اظهار کرد: اتحادیه ها و تشکل ها نیز باید در این زمینه مداخله نموده و فاصله بین تولید کننده و مصرف کننده را کاهش دهند.
وی گفت: در این میان شبکه سازی و خوشه سازی در هر یک از بخش های زراعت، باغبانی، دام و طیور و ایجاد و تکمیل چرخه تولید از مزرعه تا بازار اعم از کاشت، برداشت، تا فرآوری، بسته بندی و عرضه می تواند به این امر کمک کند.
استاندار خراسان رضوی با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت ها و برداشتن گام های بزرگتر در این حوزه افزود: باید با تلاش بیشتر و فراهم کردن تسهیلات مورد نیاز برای عملیاتی کردن طرح ها و اهداف برنامه ریزی شده در سال جاری گام برداریم.
وی با بیان اینکه در حوزه مرمت و لایروبی قنوات اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است، اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم تمام 6 هزار و 700 رشته قنات موجود را بازسازی و مرمت نموده و به شرایط مناسب از نظر آبدهی برسانیم حجم سنگینی از اعتبارات نیاز داریم.
وی گفت: تامین و تخصیص 40 تا 50 میلیارد تومان برای مرمت این قنوات خوب است اما نسبت به رقم مورد نیاز و حجم کار بسیار اندک است و با توجه به شرایط منابع باید با اولویت بندی، کار را به سطح مناسبی از پیشرفت و بازدهی برسانیم.
رشیدیان، ایجاد شهرک های گلخانه ای را ظرفیت خوبی برای حفظ تولید و افزایش بهره وری آب دانست و افزود: در کنار ایجاد این شهرک ها شکل گیری خوشه های تکمیلی این تولیدات می تواند بر بهره وری و افزایش ارزش افزوده این بخش بیافزاید.
وی بر توجه ویژه به اشتغال دانش آموختگان کشاورزی در این بخش تاکید کرد و گفت: باید با تامین تسهیلات ارزان قیمت برای جوانان دانش آموخته در این حوزه، زمینه برای فعالیت و اشتغال آنان به صورت گروهی در قالب طرح های کشاورزی دارای توجیه اقتصادی و مورد نیاز استان فراهم شود.
وی همچنین با اشاره به کاهش بارندگی در سال زراعی جاری و از بین رفتن کشت دیم و کاهش تولید گندم آبی اظهار کرد: باید از هم اکنون برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان و در صورت نیاز از استان های دیگر یا به صورت وارداتی اقدام شود.
رشیدیان با اشاره به ضرورت دقت مسئولان استان در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بویژه در ماه مبارک رمضان افزود: باید بر روی تنظیم بازار دقت و حساسیت لازم وجود داشته باشد و در ماه مبارک رمضان با افزایش قیمت کالاها به شدت برخورد شود تا اقشار متوسط جامعه دسترسی مناسب به کالاهای اساسی داشته باشند.

*افزایش 13 میلیون متر مکعبی آب سد دوستی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی هم در این نشست با بیان اینکه در اثر بارندگی های اخیر 13 میلیون متر مکعب به منابع آب سد دوستی افزوده شده است، گفت: با این حال همچنان با کسری های قابل توجه آب مواجهیم.
محمد مقدوری افزود: از این رو راهبرد توسعه شهرک های گلخانه ای نباید در اراضی جدید باشد.

* 25 سد خراسان رضوی امکان پرورش ماهی دارد
محمد علایی سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی هم با اشاره به افزایش نسبی حجم ذخایر سدها گفت: آب پنج سد از 30 سد استان، برای شرب است اما در 25 سد دیگر می توان پرورش ماهی داشت که صرفه اقتصادی خوبی هم در بردارد.
7507 / 6053

انتهای پیام /*