استاد دانشگاه: گفت و گوی تمدن ها باعث نزدیکی ملت ها می شود

1398/02/26 - 10:40:00 ق.ظ
استاد دانشگاه: گفت و گوی تمدن ها باعث نزدیکی ملت ها می شود

"ابوالقاسم اسماعیل پور" روز پنجشنبه در اجلاس بین المللی گفت ‌و گوی تمدن‌های آسیایی در پکن با اشاره به چالش‌های پیش روی تنوع تمدن‌ها تصریح کرد: احترام و حفاظت از تمدن‌ها و فرهنگ‌های متفاوت و برگزاری گفت‌وگو و ایجاد تبادل بین تمدن‌ها در جهان معاصر حائز اهمیت فراوانی است.
وی با اشاره به اینکه تمدن‌های آسیایی همواره دارای وحدت بوده اند گفت: این اجلاس، بار دیگر باعث تکرار ارتباطات بین‌المللی قدیمی میان چین و کشورهای این مسیر شد.
استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به قدمت دیرینه روابط ایران و چین تاکید کرد سفر تجار ایرانی به چین علاوه بر اینکه باعث تقویت روابط اقتصادی دو کشور شد منجر به تبادل افکار و اندیشه میان فعالان دو عرصه نیز شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تنوع و قدمت طولانی تمدن‌های‌ کشورهای آسیا بر لزوم تقویت تبادلات تمدنی و فرهنگی بین این کشورها تاکید کرد و گفت: تمدن های آسیایی بسیار متنوع و متکثر هستند؛ به این دلیل که بیشتر کشورهای آسیایی فرهنگ و تمدن‌های باستانی و چند هزار ساله دارند.
اسماعیل پور که در نشست "حفاظت از تنوع تمدن‌های آسیا" اجلاس گفت و گو تمدن ها سخنرانی می کرد با اشاره به اینکه کشورهای مختلف آسیایی باید بتوانند با شناخت تمدن ها و فرهنگ ها به همدیگر نزدیکتر شوند و دوستی و روابط فرهنگی بیشتر ایجاد کنند گفت: در گذشته نیز راه ابریشم فرصتی برای معرفی دو ملت به یکدیگر بوده است.
اجلاس بین المللی گفت و گوی تمدن های آسیا با حضور مقامات، مسئولان و گروه های فرهنگی و هنری از 47 کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران از روز چهارشنبه در پکن پایتخت چین آغاز شد.
از سوی جمهوری اسلامی ایران نیز علاوه بر "محمد کشاورز زاده" سفیر ایران در چین، مجید مجیدی کارگردان نامدار ایرانی در بخش هفته فیلم آسیا، گروه موسیقی روناک در بخش موسیقی، رییس موزه ملی ایران در بخش تمدن های کهن آسیا، دکتر اسماعیلی استاد دانشگاه شهید بهشتی در بخش حفاظت از تمدن ها و حسین خلیفی نماینده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران در چین نیز در بخش مردم به مردم شرکت کرده اند.
موضوع اصلی این اجلاس «مبادلات و درک متقابل تمدن های آسیایی و جامعه بشری با سرنوشت مشترک» است.
هدف این اجلاس انتقال و پخش دستاوردهای درخشان تمدن های کشورهای آسیا و جهان، ایجاد سکوی یادگیری متقابل و توسعه مشترک تمدن ها و افزایش اطمینان در فرهنگ های آسیایی است.
کمک به اعتماد متقابل و هماهنگی آسیا، اجماع تفاهم مشترک توسعه آسیا و تحریک استعداد نوآوری آسیا با هدف ایجاد جامعه آسیا با سرنوشت مشترک و جامعه بشری با سرنوشت مشترک و پشتیبانی معنوی از دیگر اهداف این اجلاس است.
در حاشیه این اجلاس نیز چندین نمایشگاه و جشنواره فرهنگی در موضوعات مختلف توسط وزارت فرهنگ و گردشگری چین از جمله نمایشگاه "گردشگری و فرهنگی آسیایی"، نمایشگاه "تمدن های آسیایی" و نمایشگاه "هنر دیجیتال آسیا" دایر شده است.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*