ایلام گنجینه دفاع مقدس است

1396/12/22 - 11:57:00 ب.ظ
ایلام گنجینه دفاع مقدس  است

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد نقی لطفی عصر سه شنبه در آیین یادواره شهدای ایل عالی بیگی تصریح کرد: هر نقطه از این استان یادآور ایثار و حماسه بی بدیل مردان و زنان این دیار در دوران هشت سال دفاع مقدس است که از شاخص ترین انها شهادت 55 نفر از اهالی روستای ماروره مردم در 19 اسفندماه سال 63 توسط بمب افکن های رژیم بعثی بود.
وی از ایلام به عنوان موزه جنگ نام برد و گفت: عموم مردم به خصوص اهالی ایلات این استان در زمان جنگ تحمیلی در مناطق مختلف 430 کیلومتر مرز مشترک حضور داشتند و از کیان اسلامی دفاع کردند.
وی تصریح کرد: شهادت مردم مظلوم و درعین حال قهرمانی که در کمترین فاصله از خط مقدم دفاع مقدس روحیه بخش و حامی رزمندگان بودند اوج ایستادگی و مقاومت یک ملت را در برابر همه سختی ها از جمله بمباران مردم غیر نظامی نشان داد.
امام‌ جمعه ایلام اظهار کرد: انقلاب اسلامی به عنوان شجره طیبه‌ای که به دست فرزند حضرت فاطمه زهرا (س) امام عظیم آلشان در ایران اسلامی بنا شد اکنون بعد از گذر چهل سال به درختی تنومند تبدیل شده که ایران اسلامی را از یوغ استثمار نجات داده و همه جهان را تحت تأثیر قرار داده است .
حجت الاسلام لطفی بابیان اینکه این پیروزی‌های ملت ایران و ناکامی‌های دشمنان به برکت خون شهیدان حاصل شده است گفت: فلسفه برگزاری این یادواره‌ها زنده نگاه‌داشتن یاد و شهدا و ایثارگران است.
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌ جمعه ایلام با گرامی داشت خاطره شهدای روستای ماروره خاطرنشان کرد: امروز ملت ایران اسلامی در اوج عزت و سربلندی هستند و این اقتدار و عظمت مرهون خون پاک شهیدان است.
وی تاکید کرد: در مقابل دشمنان که درصدد کم‌رنگ کردن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه هستند همه به‌ویژه مسئولان وظیفه‌ حفظ و ترویج یاد و نام و آرمان های شهدای انقلاب اسلامی را برعهده دارند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام، نیزهدف از برگزاری این یادواره ادای احترام و گرامی داشت خاطره 86 شهید ایل بزرگ عالی بیگی و 55 شهید مظلوم روستای ماروره در بمباران 19 اسفندماه سال 63 عنوان کرد.
سلمان رستمیان همچنین یاداوری کرد: 22 اسفند سالروز تأسیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران به‌فرمان امام راحل است که این بنیاد خدمات ارزنده و شایسته‌ای به جامعه ایثارگران و خانواده‌های معزز شهدا ارائه کرده است.
ایل عالی بیگی یکی از ایلات بزرگ استان مرزی ایلام در حد فاصل شهر ایلام و نوار مرز ایران و عراق در دامنه های کوهستان شانخجیر سکونت دارند.
فاصله مناطق استقرار اهالی روستایی و عشایر این ایل با خط مقدم جبهه در دوران دفاع مقدس کمتر از 50 کیلومتر بود.
6034

انتهای پیام /*