انتخابات پارلمان اروپا در سایه برگزیت و افول بلوک های سنتی

1398/03/01 - 11:18:00 ق.ظ
انتخابات پارلمان اروپا در سایه برگزیت و افول بلوک های سنتی

انگلیس با تعویق خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) به پائیز امسال، کماکان در این نهاد اروپایی حضور خواهد داشت و در نتیجه 73 کرسی آن از مجموع کرسی های پارلمان اروپا محفوظ بوده و با احتساب افزایش جمعیت برخی کشورهای عضو، تعداد نمایندگان دوره آتی پارلمان اروپا به 751 نفرمی رسد.
اگر لندن طبق برنامه پیش بینی شده در روز 31 اکتبر از اتحادیه خارج شود، با کسر سهمیه آن، مجموع کرسی های پارلمان اروپا به 705 کرسی کاهش یافته و 27 کرسی آن به سهمیه 27 عضو دیگر افزوده می شود.
جمعیت هر کشور عضو در میزان سهمیه آن از کرسی های پارلمان اروپا نقش تعیین کننده دارد و در نتیجه آلمان در میان کشورهای عضو با 96 کرسی بیشترین و مالت، لوکزامبورگ و قبرس هر کدام با 6 کرسی کمترین سهمیه را در پارلمان دارند.
در روز نخست انتخابات(2 خرداد)، هلندی ها و انگلیسی ها پای صندوق های اخذ رای می روند؛ روز دوم مختص رای دهندگان ایرلند و چک است؛ در روز سوم انتخابات رای دهندگان استونی، اسلواکی و مالت به همراه آن عده از رای دهندگان چک که روز پیش موفق به شرکت در انتخابات نشدند به پای صندوق های اخذ رای می روند. در چهارمین و آخرین روز نیز (5 خرداد) اتباع 21 عضو دیگر اتحادیه در رای گیری شرکت خواهند کرد.
نتیجه انتخابات فارغ از روز اخذ رای، پس از پایان انتخابات 5 خرداد و از ساعت 1:30 بامداد دوشنبه 6 خرداد به وقت تهران اعلام می شود.
اکثریت نسبی کرسی های این دوره پارلمان در اختصاص 'گروه حزب مردم اروپا' است که ریشه در بنیانگذاران پارلمان اروپا دارد (29 درصد) و گروه چپ گرای 'اتحاد مترقی سوسیالیست ها و دمکرات ها' (25 درصد) در جایگاه دوم است.
پارلمان اروپا تنها قوه اتحادیه است که اعضای آن از طریق رای گیری مستقیم انتخاب می شود و نخستین دور انتخابات آن در سال 1979برگزار شد. نحوه رای گیری و شرایط رای دهندگان در هر کشور عضو متفاوت بوده و رویه واحدی در این زمینه حاکم نیست.
دبیرخانه پارلمان اروپا در شهر لوکزامبورگ پایتخت کشور لوکزامبورگ قرار دارد، جلسات پارلمان در استراسبورگ فرانسه و بروکسل بلژیک و جلسات کمیسیون ها در بروکسل برگزار می شود.
نطفه پارلمان اروپاازجلسه 10سپتامبر 1952جامعه فولاد و ذغالسنگ اروپا بسته شد و در سالهای اخیر توانست قدرت رد یااصلاح مصوبات کمیسیون اروپا (قوه مجریه اتحادیه اروپا) را به دست آورد.
تصویب بودجه اتحادیه اروپا از دیگر وظایف پارلمان است وتصویب قطعنامه های غیر الزام آور و برگزاری جلسات کمیسون ها می تواند قدرت تبلیغاتی زیادی در پیشبرد اهداف اتحادیه و یا احزاب پارلمان ایفا کند.
رای اعتماد به نامزد پیشنهادی ریاست کمیسیون اروپا و اعضای آن از دیگر اختیارات پارلمان است.
نتایج جدیدترین نظرسنجی ها نشان می دهد که بلوک های اصلی پارلمان در دوره آتی نیز وزن خود را حفظ خواهند کرد هر چند که احزاب مخالف اتحادیه اروپا با اقبال بیشتری مواجه و شکاف های کنونی در موضوع هایی همچون مهاجرت و تنظیم بودجه تشدید خواهند شد.
به نوشته روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز، احتمال دارد تا با کاهش سهم دو بلوک عمده پارلمان اروپا(گروه حزب مردم اروپا واتحاد مترقی سوسیالیست ها و دمکرات ها)، "اتحاد لیبرال ها و دمکرات های اروپا" با افزایش اقبال عمومی خود را به جمع سه ضلع تشکیل دهنده اکثریت 50 درصدی کرسی ها برساند.پیش بینی می شود که بلوک راست تندرو "اروپای ملل و آزادی"نیز بتواند تعداد نمایندگان خود را از 37 به 55 نفر رسانده و بیشترین جهش را در میان 8 بلوک اصلی پارلمان اروپا به خود اختصاص دهد.
به نظر می رسد که هشدار رهبران اتحادیه اروپا در مورد روی کار آمدن "پوپولیست ها" تلاشی برای برای بسیج طرفدارانشان باشد تا مانع از تقسیم اکثریت پارلمان با احزاب دیگر شوند.
بر اساس نتایج جدیدترین نظرسنجی ها، اتحاد لیبرال ها ودمکرات های اروپا در اسلوونی، استونی و چک شانس کسب رتبه نخست را دارد. اروپای ملل و آزادی نیز در فرانسه و ایتالیا پیشگام است. در هلند و لتونی نیز احزاب نوپا جایگاه نخست را به خود اختصاص داده اند.
اروپام**3092**1590

انتهای پیام /*