کارشناس امنیتی: جهان نباید خطر سلاح های هسته ای را نادیده بگیرد

1398/03/01 - 08:27:00 ق.ظ
کارشناس امنیتی: جهان نباید خطر سلاح های هسته ای را نادیده بگیرد

به گزارش روزچهارشنبه رویترز، این کارشناس امنیتی خواستار رسیدگی جدی تر به این موضوع «اضطراری و فوری» شد.
دوان گفت، همه کشورهای برخوردار از سلاح های هسته ای در حال انجام برنامه های مدرنیته کردن هسته ای هستند و چشم انداز کنترل تسلیحاتی در حال تغییر است که بخشی از آن به دلیل رقابت راهبردی بین چین و ایالات متحده آمریکا است.
این کارشناس سازمان ملل به خبرنگاران در ژنو گفت: طرح های سنتی کنترل تسلیحاتی با ظهور انواع جدیدی از جنگ، رواج فزاینده گروه های مسلح و نیروهای بخش خصوصی در کنار فناوری های جدید که مرز بین دفاع و تهاجم را کمرنگ کرده است، در حال نابودی است.
وی اظهار داشت: باتوجه به مسکوت ماندن مذاکرات خلع سلاح دردو دهه گذشته، 122 کشور توافق منع استفاده ازسلاح های هسته ای را امضا کرده اند که بخشی از آن از سر ناامیدی و بخش دیگری به دلیل درک تهدید هسته ای بوده است.
وی افزود: من فکرمی کنم، نگرش ما درباره این موضوع و چگونگی عملکرد ما مقابله با چنین تهدیدی و طرز مدیریت ما بسیار مهم است و پرسشی فوری است که تاکنون به طور کامل وجامع در شورای امنیت سازمان ملل به آن پرداخته نشده است.
معاهده منع استفاده از سلاح هسته ای که رسما به عنوان «پیمان منع جنگ افزارهای هسته ای» شناخته می شود مورد حمایت کمپین بین المللی امحای سلاح های هسته ای (ICAN) قرار دارد. این کمپین بین المللی در سال 2017 به دلیل چنین حمایتی جایزه صلح نوبل را به خوداختصاص داد.
این معاهده تاکنون توانسته موافقت 23 کشور را جلب کند اما برای اجرایی شدن به تصویب 50 کشور نیاز دارد. کشورهای حامی این معاهده عبارتند از آفریقای جنوبی، اتریش، تایلند، ویتنام و مکزیک.
آمریکا، روسیه و دیگر کشورهای برخوردار از سلاح های هسته ای قویا با اجرای این معاهده مخالف هستند.
کوبا درسال 2018 یعنی 56 سال بعد از بحران موشکی این کشور، پیمان منع جنگ افزارهای هسته ای را تصویب کرد و با تصویب آن به جنگ 13 روزه بین مسکو و واشنگتن پایان داد. این رویارویی در آن زمان بیش از هر مقطع زمانی دیگری در گذشته، جهان را به جنگ هسته ای نزدیک کرد.
«بئاتریس فین» مدیر اجرایی کمپین بین المللی امحاء سلاح های هسته ای در سخنانی گفته است به دلیل مقاومت هایی که از سوی کشورهای هسته ای در مقابل این کمپین وجود داشته است، این کمپین محور اصلی تلاش های خود را به جای تاکید بر مضرات داشتن این سلاح ها، برتبلیغ و نشان دادن مزایای مختلف کنار گذاشتن آن ها متمرکز کرده است.
اروپام**9158 ** 1546

انتهای پیام /*