پلیس نیوزیلند قاتل مسلمانان این کشور را تروریست معرفی کرد

1398/02/31 - 08:31:00 ق.ظ
پلیس نیوزیلند قاتل مسلمانان این کشور را تروریست معرفی کرد

به گزارش روز سه شنبه رسانه های آسیایی ،طی چند ماه گذشته که از حمله به مسلمانان در دو مسجد نور و لینوود کرایست چرچ می گذرد هیچ یک از مسئولان ارشد یا نهادهای امنیتی نیوزیلند و همچنین رسانه های این کشور به طور رسمی این اقدام را یک حرکت تروریستی معرفی نکرده بودند.
به گزارش شبکه ای بی سی استرالیا پلیس نیوزیلند سرانجام پس از بررسی مستمر و گفت وگو با خانواده های کشته شدگان روز سه شنبه برای نخستین بار «برنتون ترنت» عامل حمله به مساجد کرایست چرچ را رسما متهم به اجرای عملیات تروریستی علیه مسلمانان کرد.
متهم اصلی این اقدام تروریستی «برنتون ترنت» تروریست 28 ساله استرالیایی است که وی تصاویر این اقدام جنایت بار خود را را نیز به طورمستقیم از صفحه فیسبوک خود در فضای مجازی منتشر کرد.
"جسیندا آردرن" نخست وزیر نیوزیلند ، از 15 مارس ،به عنوان "روز تاریک تاریخ کشورش" یاد کرد و با ابراز همدردی با مسلمانان وعده رسیدگی به فاجعه تروریستی را به خانواده های قربانیان و جامعه مسلمانان این کشور اقیانوسیه داد.
آردرن پیشتر در اظهاراتی که آن رادیدگاه شخصی خود نامیده بود، این اقدام را یک "حمله تروریستی" بخوبی برنامه ریزی شده خوانده بود.
این حمله تروریستی با واکنش گسترده مقام های کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای اسلامی همراه شد.
ترنت پیشتر از سوی دادگاهی در کرایست چرچ متهم به قتل 50 نفر و تلاش برای کشتن 40 نفر دیگر شده بود اما امروز پلیس این کشور ، وی را یک براساس قوانین این کشور یک تروریست نامید که اتهامش اجرای عملیات ترویستی در 2 مسجد نیوزیلند بوده است.
پلیس نیوزیلند در گزارش خود دراین زمینه تاکید کرده است که تصمیم برای تروریستی بودن این حادثه پس از بررسی شواهد و مشورت با دادستان و متخصصان قوانین دولتی صورت گرفته است.
ترنت که پس از این عملیات تروریستی توسط پلیس این کشور دستگیر شده ،اکنون در حبس به سرمی برد و قرار است پس از بررسی های روانشناختی پزشکی در دومین جلسه دادگاه خود در روز 14 ژوئن (24 خرداد) حضور یابد.
براساس حکم نخستین جلسه دادگاه تروریست استرالیایی، قرار است این قاتل تروریست، برای تعیین سلامت روان، آزمایش‌ روانپزشکی بدهد.
طبق گزارش پلیس نیوزیلند تایید اتهام تروریستی بودن حادثه مساجد کرایست چرچ امروز به خانواده های قربانیان و بازماندگان این حادثه نیز اعلام شده است.
پلیس نیوزیلند تاکید کرده که "متعهد به ارائه حمایت های لازم در جریان روند دادرسی چالش برانگیز این پرونده از خانواده های قربانیان و بازماندگان این حمله است."
آساق**1599**1663**

انتهای پیام /*