دهقانی: سازمان همکاری اسلامی نباید محلی برای تفرقه و دشمنی باشد

1398/02/31 - 02:54:00 ب.ظ
دهقانی: سازمان همکاری اسلامی نباید محلی برای تفرقه و دشمنی باشد

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در آستانه برگزاری نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) در عربستان سعودی، امروز - سه شنبه -«غلامحسین دهقانی» در نشستی با سفرای کشورهای اسلامی مقیم ایران با تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص اولویت های جهان اسلام، تحولات منطقه ای و تبیین توطئه های رژیم صهیونیستی و برخی قدرت های فرامنطقه ای در ایجاد انحراف در اهداف سازمان همکاری اسلامی، خواستار هوشیاری کشورهای اسلامی برابر این انحرافات و توطئه ها شد.
معاون وزیر امور خارجه مساله فلسطین را همچنان اولویت و هدف عالی و اصلی سازمان همکاری اسلامی دانست و با توجه به وضعیت جاری در دنیای اسلام و منطقه غرب آسیا به ویژه طرح های ترامپ و رژیم صهیونیستی برای منطقه و تلاش برای ایجاد شکاف بین کشورهای اسلامی تاکید کرد: این سازمان و اجلاسیه‌های آن از جمله اجلاس مکه باید مکانی برای ارتقای همبستگی و یکپارچگی امت اسلامی باشد نه اینکه با اعمال نفوذ بیگانگان و برخی عوامل آنها، تبدیل به محلی برای تفرقه و دشمنی و طرح موضوعات کاملاً غیر مرتبط با اهداف سازمان همکاری اسلامی شود.
وی اظهار داشت: دول اسلامی باید با اقدامات تفرقه افکنانه و تلاش برای منحرف کردن توجه اعضای سازمان از مساله اصلی دنیای اسلام، یعنی مسئله فلسطین به دیگر مطالب مقابله کنند زیرا هر اقدامی در این جهت خدمت به رژیم صهیونیستی و دولت ترامپ خواهد بود.
معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه بر ضرورت رعایت قاعده اجماع و اصل شفافیت در تصمیم‌گیری های سازمان تاکید و از رویه جاری که مواضع برخی کشورها از جمله ایران در این اجلاس ها کاملا نادیده گرفته می‌شود، انتقاد کرد.
دهقانی رویکردهای تبعیض آمیز و ضدایرانی دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در سال های اخیر که تحت دخالت و فشار عربستان سعودی از اهداف حرفه ای خود فاصله گرفته و فشار علیه اعضا را دنبال می کند، را خسارت بار و برخلاف رویه ها و اصول حاکم بر سازمان های بین المللی دانست.
این دیپلمات کشورمان همچنین خواستار بی طرفی، شفافیت و احترام دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی به اهداف اصلی و اولیه آن در دفاع از حقوق مردم فلسطین و مخالفت و مقابله با توطئه های رژیم صهیونیستی شد.
در این نشست همچنین برخی از سفرای اسلامی به طرح سوالات و دیدگاه های دول متبوع خود در خصوص دستور کار این جلسه و تحولات منطقه ای و جهانی پرداختند که به سوالات آنان پاسخ مقتضی داده شد.
سیام**1751 **2021**

انتهای پیام /*