133 نفر در استان تهران با مشروبات الکلی مسموم شدند

1398/02/30 - 12:05:00 ب.ظ
133 نفر در استان تهران با مشروبات الکلی مسموم شدند

به گزارش ایرنا، علیرضا دلاوری روز دوشنبه در نشست شورای پدافند غیر عامل استان تهران افزود: 51 نفر از این تعداد دیالیزی شدند و یک نفر بابت این مسمومیت بینایی خود را از دست داد.
وی یادآورشد: علائم مسمومیت با مشروبات الکلی طی 6 تا 24 ساعت خود را نشان می دهد اما اغلب مصرف کنندگان به علت تاخیر در مراجعه به مراکز درمانی، بیشترین آسیب را بابت این مسمومیت می بینند.
دلاوری اظهارداشت: خود الکل یک ماده سمی است و مصرف آن عوارض متعددی از جمله ابتلا به انواع سرطان ها را دارد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: میزان مصرف الکل در میان جمعیت 15 تا 64 سال ایران به 5.7 درصد می رسد در حالی که این رقم در کشورهای خارجی 92 درصد است.
وی خاطرنشان کرد: این آمار بر اساس پرسشگری از افراد در سال 96 جمع آوری شده و 5.7 درصد افراد اعلام کرده اند که حداقل یک بار در سال مشروبات الکلی مصرف کرده اند.
دلاوری ادامه داد: اگرچه درصد مصرف مشروبات الکلی در ایران کمتر از کشورهای خارجی است اما حجم مصرف ایرانی ها از آن بیش از دیگر کشورهاست.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکیی ایران گفت: مشروبات الکلی در ایران به شکل صنعتی تولید نمی شود و یک پروسه تقلبی و قاچاق دارد.
وی به علت مسمومیت ایرانی ها بر اثر مصرف مشروبات الکلی اشاره و اضافه کرد: در حین تولید مشروبات الکلی که در داخل کشور اغلب به صورت خانگی انجام می گیرد، چوب کشمش، انگور و هسته آن که هر کدام می تواند عوارضی داشته باشند در یک فرآیند تخمیر قرار می گیرد و سم تولید می کنند.
دلاوری عامل اصلی مسمومیت با مشروبات الکلی را این عامل خواند و عوارض ناشی از چنین مسمومیتی را مرگ و میر، دیالیزی شدن و از دست دادن بینایی اعلام کرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: لازم است برای مقابله با تولید و مصرف این نوع مشروبات الکلی نظارت بیشتری انجام گیرد و کار مشترکی با پلیس برای مقابله با آن انجام پذیرد.
وی این بحث را موضوعی مرتبط با اقدامات خرابکارانه و حملات بیوتروریستی خواند و تصریح کرد: با وجود آنکه 5.7 درصد افراد 15 تا 64 سال از این مشروبات استفاده می کنند اما دشمن می تواند از طریق حملات بیوتروریستی به دلیل قاچاق بودن آن، مشکلاتی ایجاد کند.
** آنفلوانزای فوق حاد پرندگان 194 میلیارد تومان به تهران خسارت زد
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: آنفولوآنزای فوق حاد پرندگان 194 میلیارد تومان به مرغداران این استان خسارت زد.
به گزارش ایرنا، کریم ذوالفقاری افزود: از میزان خسارت وارد شده به مرغداران، 81 میلیارد تومان از محل صندوق بیمه محصولات کشاورزی پرداخت شد.
وی یادآورشد: اوج خسارت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال 96 و 95 بود که خسارت سنگینی را به صنعت مرغ و تخم و مرغ این استان وارد کرد.
ذوالفقاری اظهار داشت: در سال 95 مجبور به معدوم سازی سه میلیون قطعه، در سال 96 برای پنج میلیون قطعه و در سال 97 نیز 267 هزار قطعه مرغ به علت ابتلا به این بیماری معدوم شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: مهمترین اقدامی که برای جلوگیری از شیوع و کنترل این بیماری در این استان انجام شد رعایت تمامی نکات در مرغداری ها و واحدهای جوجه ریزی و واکسیناسیون جوجه ها بود.
تهرام/3001//1348

انتهای پیام /*