19 حمله تروریستی در انگلیس طی 2 سال گذشته خنثی‌ شده است

1398/02/30 - 11:36:00 ق.ظ
19 حمله تروریستی در انگلیس طی 2 سال گذشته خنثی‌ شده است

ساجد جاوید روز دوشنبه طی سخنانی افزود: نیروهای امنیتی ما هر روز با خطر تروریسم از گروه‌های بین‌المللی گرفته تا افراد افراطی مقابله می‌کنند.
وی ادامه داد: از 19 حمله تروریستی خنثی ‌شده، 14 فقره مربوط به گروه‌های اسلامی افراطی و پنج فقره توسط گروه‌های راست‌گرا بوده است.
وزیر کشور انگلیس گفت: این آمار صرفا یک تیتر است اما دهها حمله تروریستی دیگر وجود دارد که با تلاش نیروهای امنیتی هرگز شکل نمی‌گیرند.
وی تصریح کرد: آهنگ حملات تروریستی در همه جا رو به افزایش و در مواجهه با این پدیده، هیچ کشوری مصون نیست.
جاوید گفت: داعش شکست خورده اما ایدئولوژی سمی آن همچنان وجود دارد. در واقع 80 درصد حملات تروریستی خنثی شده در انگلیس و سایر کشور غربی، توسط افرادی صورت گرفته که از داعش الهام گرفته و هرگز با این گروه در تماس نبوده اند.
وزیر کشور انگلیس در همین رابطه از طرحی خبر داد که بر اساس آن اتباع انگلیسی، از سفر به مناطقی که تروریستی ارزیابی می‌شوند، منع خواهند شد.
وی افزود: از کارشناسان وزارت کشور تقاضا کردم تا از طریق رایزنی با پلیس و مقام‌های امنیتی سریعاً این طرح را درباره سوریه و بطور ویژه استان ادلب و شمال شرق سوریه بررسی کنند.
جاوید گفت: در صورت اجرای این طرح، افرادی که بدون دلیل قانع‌کننده به این مناطق تردد کنند مورد بازخواست قرار گرفته و به حداکثر 10 سال حبس محکوم خواهد شد.
به ‌این ‌ترتیب می توان نتیجه گرفت، صدها تن از انگلیسی‌هایی که برای پیوستن به داعش راهی سوریه شده و اینک قصد بازگشت به کشور را دارند، به طور بالقوه با خطر زندانی شدن مواجه هستند.
گزارش ها حاکیست که از 900 تبعه انگلیسی که به داعش پیوستند، 400 تن به این کشور بازگشته اما به دلیل فقدان شواهد محکمه پسند فقط 10 درصد محاکمه شده اند.
از سویی، سطح هشدار امنیتی ناشی از تروریسم در انگلیس از آگوست سال 2014 میلادی در مرحله «شدید» قرار دارد که به این معنا است، حمله تروریستی در این کشور به‌شدت محتمل است.
اگر این سطح به مرحله «بحرانی» برسد، «وقوع یک حمله قریب‌الوقوع تروریستی انتظار می‌رود.»
انگلیس در سال 2017 میلادی شاهد پنج حمله تروریستی بود که در جریان آن دهها تن کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.
سطح هشدار امنیتی در همان سال دو بار به مرحله بحرانی رسید اما پس از کاهش همچنان روی سطح شدید قرار دارد.
اروپام ** هـ ن ** 1071

انتهای پیام /*