معین اقتصادی قلعه گنج به جمع مبارزان با آفت ملخ ملحق شد

1398/03/02 - 10:43:00 ق.ظ
معین اقتصادی قلعه گنج به جمع مبارزان با آفت ملخ ملحق شد

به گزارش ایرنا، بنا به گفته مدیران سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، ملخ های صحرایی تاکنون توانسته اند حواشی مزارع روستاهای قلعه گنج را درگیر کنند و همانگونه که در خبرهای قبلی منتشر کرده ایم، کشاورزان و دهیاران همگی با استفاده از تراکتورها و بطری های سمی که دریافت کرده اند در کنار جهادگران جهاد کشاورزی، زمین های آلوده را سم پاشی می کنند.
آنان افزودند : اما نباید فراموش کرد که مبارزه با این آفت، بسیج عمومی همه مردم، مسئولان و امکانات را می طلبد چرا که بارش های اخیر باعث شده ملخ ها مجددا تخم ریزی کرده و بر تعدادشان افزوده شود ولی دست اندرکاران این مبارزه همچنان عنوان می کنند که 90 درصد ملخ ها را مهار کرده ایم.
** 90 درصد هجوم ملخ ها در جازموریان کنترل شده است
کارشناس حفظ نباتات جهاد کشاورزی و دیده بان فائو در قلعه گنج که این روزها شبانه روز به عنوان یک نیروی فنی درگیر سم پاشی است به خبرنگار ایرنا گفت: در جازموریان 90 درصد هجوم ملخ ها کنترل شده است اما از 2 روز گذشته تاکنون در دهستان رمشک نیز ریزش ملخ گزارش شده و با توجه به بارندگی اخیر و افزایش رطوبت هوا، تخم گذاری کرده و تعدادشان بیشتر می شود.
عباس احمدی افزود: نیروهای جهاد کشاورزی به صورت شبانه روزی درگیر مبارزه با ملخ ها هستند و با وجود اینکه حجم و توده ملخ ها زیاد است اما خسارتی به مزارع وارد نشده و اوضاع تحت کنترل است.
وی ادامه داد: تاکنون پنج هزار هکتار سم پاشی هوایی در قلعه گنج انجام شده و بیش از 60 هزار هکتار آلودگی داریم.
** در قلعه گنج کمبود سم داریم
فرماندار قلعه گنج نیز از بنیاد مستضعفان بابت کمک 500 میلیون تومانی برای خرید سم تقدیر کرد و گفت: بیش از 30 هزار هکتار از زمین های آلوده در شهرستان قلعه گنج سم پاشی شده اما همچنان کمبود سم داریم.
عطا ناوکی افزود: حدود 26 دستگاه تراکتور در حاشیه جازموریان توسط دهیاران، کشاورزان و نیروهای جهاد کشاورزی در حال کار و مبارزه بی امان با ملخ های سعودی هستند.
** ناوگان خودرویی قلعه گنج فرسوده است
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قلعه گنج نیز عنوان کرد: خودروهایی که برای انجام عملیات سم پاشی استفاده می کنیم، فرسوده بوده و مرتب دچار مشکل می شوند.
غلامعباس سلیمانی نسب اظهار داشت: برای مبارزه با ملخ های صحرایی با کمبود سم مواجه هستیم اما این کمبود، اخلالی در روند مبارزه ایجاد نکرده است.
وی ادامه داد: مرتع جازموریان، یک منطقه صعب العبور بوده و باتلاقی بودن شوره زار و ضعیف بودن خودروها، روند مبارزه را تا حدودی کند کرده است.
سلیمانی نسب بیان کرد: بنا به دستور فرماندار قلعه گنج، تمامی دهیاران موظف شده اند از محل اعتبارات دهیاری ها برای مبارزه با ملخ ها هزینه کنند.
سعید برخوری رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان نیز چندی قبل در گفت و گو با ایرنا از ادامه مبارزه بی امان با ملخ های صحرایی در این منطقه خبر داد و گفت: تاکنون 81 هزار و 710 هکتار از زمین های جنوب استان توسط کشاورزان و جهادگران سازمان جهاد کشاورزی سم پاشی شده است.
بیش از 90 درصد مبارزه با ملخ های صحرایی در جنوب استان کرمان به صورت زمینی انجام شده است.
با توجه به اینکه عربستان سعودی سال گذشته مبارزه جدی در کنترل ملخ ها انجام نداده، این حشرات مخرب با ورود به ایران از تنگه هرمز عبور و استان ‌های جنوبی کشور از جمله هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان، بوشهر و فارس را آلوده کرده اند.
گزارش از ادیب حیدری
9875/7429/ 5054

انتهای پیام /*