چین و کره جنوبی برای تحقق صلح شبه جزیره همکاری می کنند

1397/02/14 - 03:46:00 ب.ظ
چین و کره جنوبی برای تحقق صلح شبه جزیره همکاری می کنند

به گزارش ایرنا از پکن، "شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین در گفت و گو با "مون جائه این" نتایج موفقیت آمیز نشست سران دو کره و اعلامیه پانمونجوم را تبریک گفت و افزود: «تلاش های رییس جمهوری کره جنوبی برای ایجاد یک تغییر مثبت در شبه جزیره کره در شرایط موجود، حیاتی بوده است».
شی افزود: "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی همچنین در مذاکره روز گذشته خود با وزیر امور خارجه چین، خواسته خود مبنی بر «انحلال هسته ای» را تکرار کرده است.
رییس جمهوری چین گفت که "کیم" بار دیگر «تمایل خود را برای تعطیلی آزمایشگاه هسته ای "پیونگ ری" و پایان دادن به خصومت تاریخی دو کره اعلام کرده است».
گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری چین و کره جنوبی یک هفته پس از آن برگزار شد که اجلاس تاریخی سران دو کره در روستای مرزی پانمونجوم برگزار شد.
رهبران دو کره در این اجلاس در مورد «خلع سلاح کامل شبه جزیره کره» به توافق رسیده و موافقت کردند «توافق متارکه جنگ 1950 - 1953 به معاهده صلح تبدیل شود و هر اقدام خصمانه علیه یکدیگر را از این به بعد خاتمه دهند».
"مون جائه این" رییس جمهوری کره جنوبی هم در این گفت و گو بر نقش پکن بر خلع سلاح هسته ای کره شمالی تاکید کرد.
او اظهار کرد «علاقه و حمایت مستمر رئیس جمهوری چین» و همچنین کمک های فعال دولت چین، برای «خاتمه دادن به جنگ شبه جزیره کره و ایجاد صلح دائمی» مهم است.
روسای جمهوری دو کشور در پایان موافقت کردند که دو کشور به طور دقیق بر روند تعویض بحران شبه جزیره به یک معاهده صلح، نظارت و همکاری کنند.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*