تغییر الگوی کشت، راه برون رفت از معضل خشکسالی است

1397/02/18 - 09:25:00 ب.ظ
تغییر الگوی کشت، راه برون رفت از معضل خشکسالی است

به گزارش ایرنا محمدمهدی قاسمی، سه شنبه در نخستین همایش ملی محققان - مروجان ارشد کشوری در شیراز افزود: ضمن تغییر الگوی کشت در کشور باید به کشاورزان آموزش داده شود که چه نوع خاکی و با چه ویژگی هایی اقلیمی برای تولید محصول مناسب است.
وی بیان داشت: برای انجام این کار، نحوه ارتباط گیری مروجان با کشاورزان نیز بسیار مهم است و از سوی دیگر مروجان هم باید آموزش های لازم را برای انتقال علم و دانش نوین در حوزه کشاورزی فراگیرند تا بتوانند اطلاعات و دانش خود را در این زمینه به بهره برداران بیاموزند.
قاسمی ادامه داد: در حالی که مراکز خدمات در حوزه کشاورزی در دوره های قبل رو به تعطیلی گذاشته بود در دولت تدبیر و امید، این مراکز از نو احیا شد و طرح نظام نوین ترویج هم اینک در حال اجرا شدن است و در قالب این طرح، علم و دانش به عرصه های کشاورزی منتقل می شود.
وی اظهار کرد: بدون تردید دانش و آگاهی در هر حوزه ای که وارد شود، سرمایه را نیز در پی خود می آورد و می توان گفت که کمبود سرمایه در حوزه کشاورزی، متاثر از عدم موفقیت در توجیه برخی از مسئولان بالادستی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: به دلیل برخی از کم کاری ها در مدت 11 سالی که خشکسالی گریبانگیر بهره برداران این استان شده آنگونه که باید به حوزه کشاورزی و موضوع افزایش بهره وری در این بخش توجه نشده است.
قاسمی، سرمایه گذاری برای کشاورزی علمی را بسیار ضروری دانست و اظهار داشت: به طور میانگین سالانه حدود پنج درصد کل سرمایه کشور به بخش کشاورزی هدایت می شود در حالی که سهم کشاورزی در ایجاد اشتغال، فضای کسب و کار و تولید ناخالص ملی بسیار بیشتر از این رقم و فراتر از 15درصد است.
وی، کمبود آب را بزرگترین چالش این استان بیان کرد و گفت: 80 درصد کشاورزی فارس وابسته به منابع آب زیرزمینی است در حالی که زنگ خطر اتمام این منابع به صدا درآمده است و ضروری است که با اقدامات کاربردی و موثر، شاخص بهره وری از آب را بالا ببریم.
9873 /6118

انتهای پیام /*