تحلیلگر سی ان ان: خطر اصلی جان بولتون است

1398/03/01 - 10:22:00 ق.ظ
تحلیلگر سی ان ان: خطر اصلی جان بولتون است

شبکه تلویزیونی سی ان ان روز چهارشنبه از وی پرسید: نمایندگان کنگره آمریکا نسبت به ادعای دولت ترامپ که ایران تهدید فوری برای این کشور به شمار می رود بدگمان هستند، سطح کنونی تهدید از سوی ایران علیه آمریکا را تا چه اندازه می دانید.
بووت که پژوهشگر ارشد اندیشکده "شورای روابط خارجی" است دراین باره به سی ان ان گفت: بسیار دشوار است میزان تهدید را تعیین کرد ، چراکه تهدید اصلی هم اکنون اشتباه محاسباتی است.
وی افزود: دولت آمریکا درحال حاضر درگیر نوعی از رجزخوانی(لفاظی) با طرف ایرانی است و در حالت عادی نیروهای آمریکایی و ایرانی در سطح هشدار قرار داشتند اما اکنون درز برخی خبرها درمورد اینکه آمریکا نیروی نظامی برای جنگیدن با ایران اعزام می کند یا درز این خبر که ایران اقدام به جابجایی موشک توسط قایق می کند، این موارد می تواند ورای آنکه واقعیت چیست، تنها به دلیل تلقی که هردو طرف از تهدید طرف مقابل دارند، وضعیت به سادگی خارج از کنترل شود.
بووت در پاسخ به این پرسش سی ان ان که دولت ترامپ در مورد تهدید و پرداختن جنگ با ایران مبالغه می کند، پاسخ داد: من اطلاعی ندارم چراکه به اسناد محرمانه اطلاعاتی دسترسی ندارم، اما به شما می گویم این یکی از آن وضعیت هایی است که با آن مواجه ایم و آنکه در حقیقت ترامپ یک دروغ گو است و سابقه اظهارت خلاف واقع دارد و رئیس جمهوری آمریکا هم اکنون توسط مشاورانی به مانند جان بولتون که خود اطلاعات نادرستی را در گذشته ساخته و پرداخته برای توجیه جنگ با عراق کردند، مورد مشاوره قرار می گیرد.
وی ادامه داد: بنابراین نمی توان به گفته های آنها اعتماد کرد و باید به آنها گفت که برای ادعاهایتان اسناد خود را دراین مورد به ما نشان دهید.
سی ان ان پرسید: آیا چیزی به مانند جنگ با عراق دراین برهه احساس می شود چراکه برخی از نمایندگان کنگره نیز به آن اشاره دارند.
بووت در پاسخ گفت: قطعا یک حقیقت محتملی است؛ تصور می کنم، چنانچه جنگ بین ایران و آمریکا رخ دهد، می تواند وخیم تر و بدتر از جنگ عراق باشد چراکه ایران در قیاس با عراق کشوری پهناورتر و با جمعیت 83میلیون نفری نسبت به 33 میلیون نفر جمعیت عراق در سال 2003، از جمعیت بیشتری برخوردار است.
وی افزود: ایران همچنین از توانایی های بالایی همچون موشک های بالستیک، زیردریایی و نیروهای نیابتی در خاورمیانه برخوردار است و این می تواند یک درگیری خطرناکی باشد.
تحلیلگر امور بین الملل ادامه داد: فکر می کنم که فرق بزرگ دیگری بین ایران و عراق این است که در سال 2003میلادی رئیس جمهوری همچون جورج دبلیو بوش داشتید که پس از واقعه یازده سپتامبر بسیار به دنبال جنگ بود، اما اکنون دولت ترامپی دارید که به نوعی در انزوا به سر می برد و دوست دارد از یک اقدام بزرگ حرف بزند اما تصور نمی کنم که کسی خواهان جنگ باشد.
بووت گفت: بنابراین فکر می کنم خطر واقعی دراینجا جان بولتون و مشاورانی به مانند او هستند که می توانند یک درگیری با ایران را تحریک کنند؛ با یک شلیک بی دلیل یا دیگر اقدامات تحریک کننده ای که در نتیجه شاهد یک چرخه کنش و واکنش خواهیم شد، آنگاه ترامپ را وادار به عکس العمل نماید و افراد تندرویی مانند بولتون جنگ با ایران را به راه اندازند.
وی در ادامه گفت: دولت ترامپ سابقه طولانی در دروغگویی دارد و باید برای ادعاهای تحریک آمیز آنها درخواست سند و مدرک کرد.
بووت در پایان این تحلیل درباره قیاس ایران با کره شمالی نیز گفت: ترامپ در مذاکره با کره شمالی ثمره ای نبرد و به توافقی دست نیافت، درمورد ایران نیز باتوجه به 12 شرط مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا برای ایران، تصور نمی کنم حتی اگر توافقی باشد ترامپ بتواند توافقی بهتر از آنچه در دوره باراک اوباما حاصل شد، بدان دست یابد.
اروپام **1302**2040

انتهای پیام /*