تظاهرات پلیس در کاتالونیا منجربه درگیری با استقلال طلبان شد

1397/07/07 - 01:22:00 ب.ظ
تظاهرات پلیس در کاتالونیا منجربه درگیری با استقلال طلبان شد

به گزارش ایرنا، دولت ایالتی کاتالونیا برای اینکه تظاهرات پلیس از خیابان های مهم عبور نکند، مسیر آن را تغییر داد اما عده ای از استقلال طلبان که به منظور جلوگیری از این تظاهرات، از شب گذشته در میدان "سنت جائومه" این شهر چادر زده و تحصن کرده بودند، به سوی خیابان های مسیر تظاهرات پلیس روانه شده و به سوی تظاهرات کنندگان پودر رنگ و اشیای دیگر پرتاب کردند.
در این رابطه ، 15 ون پلیس و 50 تن از نیروهای ضدشورش پلیس، مسئولیت حفاظت از تظاهرکنندگان را بر عهده داشتند که با آغاز پرتاب اشیا به سوی تظاهرکنندگان به درگیری با استقلال طلبان پرداختند.
منابع پلیس کاتالونیا در این چارچوب از دستگیری یک نفر به اتهام شورش علیه پلیس خبر دادند و حزب استقلال طلب "کوپ" نیز اعلام داشت چندین نفر در جریان این درگیری ها مجروح شده اند.
براساس اطلاعات شهرداری بارسلون، حدود هزار 800 نیروی پلیس و ژاندارمری از یک طرف و نزدیک به 6 هزار استقلال طلب، در دو تظاهرات مخالف در مرکز این شهر شرکت کردند.
دو گروه تظاهرکننده به این دلیل که یک صف پلیس ایالتی در بین آنها قرار گرفته بود با هم روبه رو نشدند اما تلاش عده ای استقلال طلب برای شکستن صف پلیس ایالتی‌ و ایجاد اختلال در تظاهرات پلیس، باعث درگیری های بیشتری شد.
پس از این درگیری ها، گروه های استقلال طلب سعی‌ کردند تا از خیابان های اطراف به ویژه خیابان مشهور "رامبلاس" به میدان کاتالونیامقر دولت ایالتی‌ وارد شوند که با ممانعت پلیس روبرو شدند.
بنابراین گزارش، کاتالونیا بخشی خودمختار با 7 میلیون و 523هزار نفر جمعیت در شمال شرق اسپانیا است که خواستار استقلال از دولت مرکزی می باشد.
این بخش به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین بخش خودمختار اسپانیا به‌شمار می‌رود و نزدیک به 20 درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا را تولید می کند.
ایالت کاتالونیا سال گذشته با فرارسیدن موعد 1 اکتبر(9 مهر )، روز پر تنشی را برای فرایند همه پرسی‌ استقلال خود از اسپانیا پشت سر گذاشت.
اصرار جدایی طلبان به سرکردگی دولت محلی این ایالت برای برگزاری همه پرسی غیرقانونی از یک طرف و سرسختی دولت در ممانعت از برگزاری همه پرسی حتی به قیمت توسل به نیروهای ضدشورش، صحنه های خشنی را در شهر های مختلف کاتالونیا به ویژه شهر بارسلونا رقم زد.
دولت اسپانیا توسل به زور را از طریق دو نیروی پلیس ملی اسپانیا و گارد سیویل(ژندارمری ) این کشور را در دستورکار قرار داد چراکه پلیس محلی ایالت کاتالونیا علیرغم دستور صریح مقامات قضایی، در ممانعت از رای گیری آشکارا اهمال می نمود.
از طرف دیگر علیرغم تمامی تمهیدات دولت مرکزی و اقدامات قضایی و پلیسی علیه جدایی طلبان، حوزه های رای گیری کاتالونیا – که در مدارس این ایالت دایر شده بودند – همگی در روز این همه پرسی‌ غیرقانونی درب های خود را به سوی مردم باز کردند تا حکم صریح دادگاه قانون اساسی اسپانیا مبنی بر غیرقانونی بودن همه پرسی 1 اکتبر، آشکارا از سوی کاتالان ها نقض شود.
دادستانی به نیروی پلیس محلی ایالت کاتالونیا دستور داده بود مدارس محل رای گیری را پلمپ نمایند اما عدم اجرای کامل این دستور از سوی پلیس کاتالونیا از یک طرف و اسکان داوطلبان از دو شب پیش از رای گیری در صدها مدرسه کاتالونیا، نهایتا منجر به باز شدن درب مدارس در روز رای گیری گردید.
افسران ضدشورش پلیس ملی اسپانیا و گارد ژاندارمری این کشور با هجوم به حوزه های رای گیری که بعضا شاهد صف های چند ده نفری برای رای دادن بودند، صحنه های ناخوشایندی از برخورد بسیار خشن با حاضران و ضبط اقلام انتخاباتی از جمله صندوق ها و تعرفه های رای گیری را رقم زدند.
براساس اعلام نهادهای مختلف خود ایالت کاتالونیا، در آن روز بیش از 800 مجروح به دلیل اقدامات خشن پلیس ملی اسپانیا مورد آسیب و مجروح شدند.
اروپام *1*491**2040

انتهای پیام /*