تلاش های دیپلماتیک، راه حل پاکستان برای خروج از فهرست خاکستری FATF

1398/02/31 - 07:46:00 ق.ظ
تلاش های دیپلماتیک، راه حل پاکستان برای خروج از فهرست خاکستری FATF

وب سایت روزنامه «داون» پاکستان به نقل از یک مقام ارشد این کشور که اخیر به همراه هیات این کشور برای مذاکره با مسئولان FATF به چین سفر کرده بود، افزود: نشست آتی اف ای تی اف که قرار است 26 خردادماه امسال در آمریکا برگزار شود، برای پاکستان و خروج این کشور فهرست خاکستری بسیار تعین کننده خواهد بود.
وی که در مذاکرات دوجانبه با اعضای گروه آسیا-اقیانوسیه به عنوان زیرمجموعه گروه ویژه اقدام مالی، حضور داشت گفت: پاکستان قطعنامه های مربوط به سازمان ملل را به طور کامل اجرا کرده و اکنون باید تلاش های دیپلماتیک خود را ظرف چهار هفته آینده تشدید کند تا بتواند حمایت و رای کافی را جهت خارج کردن این کشور از فهرست خاکستری FATF کسب کند.
این مقام پاکستانی هشدار داد که اگر ما نتوانیم رای کافی را برای حذف نام کشور از فهرست خاکستری کسب کنیم، متعاقبا پاکستان به فهرست سیاه FATF اضافه شده که تبعات بسیاری منفی و سنگینی بر اقتصاد این کشور خواهد داشت.
منابع خبری پاکستان می گویند: این کشور برای خروج از فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی به 15 تا 16 رای نیاز دارد و برای جلوگیری از قرار گرفتن در فهرست سیاه نیازمند حداقل 3 رای است.
اسلام آباد از اواسط اسفند ماه سال گذشته روند اجرای برنامه های نظارتی گروه ویژه اقدام مالی را تسریع کرد که طی آن برخورد قانونی و قضایی با عناصر گروه های غیر قانونی در این کشور تشدید شد.
وزارت امور خارجه پاکستان نیز پیش تر در بیانیه ای اعلام کرد، دولت این کشور رای شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با مسدود و توقیف کردن حساب ها و دارایی های سازمان های ممنوعه را به جریان انداخته است.
در این بیانیه آمده است، این رای به این معناست که دولت بر دارایی ها و حساب های بانکی سازمان های ممنوعه مورد نظر شورای امنیت سازمان ملل نظارت خواهد کرد.
به دنبال تصویب قطعنامه اخیر سازمان ملل برای قرار دادن نام «مسعود اظهر» سرکرده گروه جیش محمد در فهرست تروریست‌ها، دولت پاکستان 11 موسسه و تشکل را تروریستی خواند و فعالیت های آنها را ممنوع اعلام کرد.
به گفته تحلیلگران، تصمیم دولت اسلام آباد علیه هشت گروه تروریستی بیشتر در راستای اجرای تعهدات پاکستان به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) صورت گرفت.
گروه ویژه اقدام مالی در آخرین گزارش خویش عدم رضایت خود را از اقدامات پاکستان برای مقابله با قوانین پولشویی و تأمین مالی گروه‌های تروریستی اعلام کرده بود.
آساق*274**1663**

انتهای پیام /*