تهران از همکاری ها در تحقق صلح افغانستان استقبال می کند

1397/10/15 - 10:01:00 ق.ظ
تهران از همکاری ها در تحقق صلح افغانستان استقبال می کند

«مهدی هنردوست» روز شنبه در گفت و گو با خبرگار ایرنا در اسلام آباد با موضوع تبیین نقش ایران و پاکستان در تحولات منطقه و صلح در افغانستان گفت: پاکستان و جمهوری اسلامی ایران به عنوان دو کشور تاثیرگذار در منطقه می‌توانند با گسترش همکاری و تعاون و احساس مسئولیت، در بهبود اوضاع امنیتی و ثبات سیاسی افغانستان نقش سازنده ایفا کنند.
وی اضافه کرد: هر دو کشور از نظر سیاسی، اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک پتانسیل های فراوانی برای کمک به صلح، امنیت، ثبات و توسعه در منطقه به ویژه افغانستان به عنوان همسایۀ مشترک، دارند.
هنردوست اضافه کرد: از سوی دیگر، ایران و پاکستان به عنوان دو کشور در حال توسعه نیازمند محیط پیرامونی امن و صلح و ثبات در منطقه هستند تا بتوانند با توسعه تجارت و تعاملات سازنده به بهبود اقتصاد ملی خود بپردازند و البته یک افغانستان باثبات و آرام می‌تواند به یک شریک تجاری خوب و عضوی موثر در گسترش و ارتقای امنیت و صلح و ثبات منطقه جنوب غرب آسیا که سال‌ها متاثر از آتش جنگ، دشمنی و ناامنی بوده، تبدیل شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان تصریح کرد: اکنون و پس از گذشت بیش از 40 سال از نخستین تهاجم خارجی به افغانستان، ایران، پاکستان و افغانستان به این تجربه و درک مشترک رسیده‌اند که سیطره ی نظامی و سیاسی نیروهای فرامنطقه ای، جز ویرانی و تباهی دستاوردی نداشته و این تجربه با پرداخت هزینه های گزاف از سوی هر سه کشور به دست آمده است و برای رسیدن به این نکته، صدها هزار نفر کشته و زخمی از جنگ و ترور و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.
این دیپلمات ایرانی تصریح کرد: ایران و پاکستان طی این سال‌ها با سیل پناهندگان و جنگ زدگان افغانستان روبرو بوده و متحمل هزینه های اقتصادی و اجتماعی فراوان شدند، همچنین، ناامنی و بی ثباتی در مرزها، سرزمین و جامعه هر سه کشور را با مخاطراتی مانند قاچاق مواد مخدر و انسان، قاچاق کالا و تبعات اقتصادی و مدنی آنها مواجه کرده است.
هنردوست در بخش دیگری از سخنانش در این گفت و گو با تشریح نقش همکاری های منطقه ای در تحقق صلح، گفت:ایران، پاکستان و افغانستان با داشتن کیلومترها مرز مشترک می توانند مکانیسم های مشترک همکاری تعریف کرده و در قالب آن برای رفع نگرانی و حصول منافع مشترک، فعالیت نهادینه و همیشگی داشته باشند.
وی اضافه کرد:وجود اشتراکات مذهبی، قومی، زبانی و فرهنگی می‌تواند همگرایی این سه کشور برای دستیابی به منطقه ای توسعه یافته و امن را تسهیل کند، همچنین آنها دریافته‌اند که جای خالی هر گونه تعامل منطقه‌ای با حضور دردسرساز قدرت‌های خارجی پر خواهد شد که قطعا در بلندمدت نمی تواند به صلح پایدار، توسعه و همگرایی در منطقه کمک کند.
هنردوست همچنین از برقراری امنیت و صلح پایدار در حوزۀ پیرامونی به عنوان یکی از ملزومات ابتدایی توسعه کشورهای منطقه یاد کرد و افزود: لذا تامین صلح و امنیت پایدار در قالب همگرایی منطقه ای و قطع دست قدرت های خارجی - به عنوان عامل اصلی مشکلات جنوب غرب آسیا- از اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همچنین گفت:تهران آمادگی دارد با بهره گیری از تمامی ظرفیت های خود در حوزه های اقتصادی، انرژی، صنعتی-مهندسی، سیاسی و دیپلماتیک به گسترش تعاملات منطقه ای در راستای صلح و ثبات در منطقه و نیز به روند بازسازی افغانستان کمک کند.
وی ابراز امیدواری کرد که در سایه تعاملات دوجانبه ای و منطقه ای، بتوان آینده ای روشن و پربار را برای نسل های آتی در منطقه رقم زد.
به گزارش ایرنا ، هیاتی از طالبان دوشنبه هفته گذشته در تهران با «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران دیدار و گفت وگو داشته است.
پیشتر ، پنجم دی ماه ، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، تایید کرده بود که جمهوری اسلامی «مجموعه ارتباطات و گفت‌وگوهایی» با گروه طالبان داشته است.
گفت و گوهای روز دوشنبه طالبان با مقام های ایرانی کمتر از یک هفته پس از سفر دبیر شورای عالی امنیت ایران به کابل صورت گرفت.
دبیر شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی به همراه هیاتی از مقامات عالی سیاسی، نظامی و امنیتی ایران در این سفر علاوه بر دیدار و گفت و گو با حمدالله محب، همتای شمخانی در افغانستان، پیرامون مسائل دو جانبه و همکاری های منطقه ای و بین المللی، با نمایندگانی از گروه طالبان نیز مذاکره کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز پنجشنبه گذشته در نشست خبری هفتگی خود با رسانه ها گفت که دولت اسلام آباد از نقش آفرینی ایران در روند مذاکرات صلح افغانستان استقبال می کند.
«محمد فیصل» در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا با موضوع مذاکرات ایران با طالبان در تهران و موضع پاکستان در این خصوص، با اذعان به نقش ایران در روند صلح افغانستان، گفت که توافق منطقه ای برای موفقیت و تداوم تلاش برای تحقق صلح در افغانستان اهمیت ویژه ای دارد.
پاکستان معتقد است که همسایگان افغانستان باید برای تحقق روند صلح در این کشور نقش آفرینی کنند و دولت اسلام آباد با درخواست ایالات متحده و افغانستان، این مذاکرات را تسهیل می کند.
آساق**6125**1663**

انتهای پیام /*