پایبندی یکجانبه به برجام بدون دریافت مابه ازای آن منطقی نیست

1398/02/31 - 10:26:00 ق.ظ
پایبندی یکجانبه به برجام بدون دریافت مابه ازای آن منطقی نیست

«علی اکبر فرازی» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، در خصوص رویکرد اتحادیه اروپا نسبت به توافق هسته ای پس از کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای، طبیعی بود که ایران توقع داشته باشد سایر اعضای برجام بیشتر از گذشته اراده خود را برای حفظ توافق هسته ای نشان دهند.
وی با بیان اینکه برجام یک توافق برد – برد بوده و است که باید همه طرفین از آن سود ببرند، اظهار داشت: ایالات متحده از ابتدا به تعهدات خود به خوبی عمل نکرد و در نهایت، با خروج از توافق هسته ای، آن را به شکل عملی نقض کرد ولی این انتظار از دیگران به ویژه اتحادیه اروپا بوده و هست که اقدامات مثمرثمری انجام دهند.
این کارشناس مسائل اروپا با بیان اینکه در یکسال گذشته شاهد اقدامات سینوسی از سوی اتحادیه اروپا بوده ایم، تصریح کرد: هرچند آنها خط مستقیمی را در گفتارهای خود مبنی بر حمایت از ایران را دنبال می کنند و به کرات از ایران می خواهند در توافق هسته ای باقی بماند ولی در مقام عمل، اقدام عملی جدی از سوی آنها انجام نشده است.
فرازی ادامه داد: ماندن ایران در برجام، مسئله مهمی است و ایران هم تاکنون در توافق هسته ای باقی مانده و دلیل آن هم این است که ایران یک طرفه نقض عهد نمی کند و برجام را توافقی برای حفظ صلح و ثبات جهانی می داند ولی ماندن در توافق هسته ای، دلیلی نمی شود که دیگران از جمله اتحادیه اروپا به تعهداتشان در این توافق عمل نکنند.
وی با اشاره به تاخیر در اتحادیه اروپا در راه اندازی سازوکار اینستکس اظهارداشت: مدت زیادی هم از راه اندازی اینستکس می گذرد ولی گذشت زمان نشان داد که این اقدام نتوانسته توقعات ایران را برآورده کند چرا که اگر قرار باشد مشکلات مربوط به نقل و انتقالات مالی، بانکی و بیمه ای باقی بماند، اینستکس در سطح کاغذ خواهد بود و اروپا برای حفظ برجام باید اقدامات جدی تری را انجام دهد.

** اروپا استقلال رای خود درباره برجام را به رخ آمریکا بکشد
سفیر اسبق ایران در رومانی و مجارستان اضافه کرد: اگر ایران می گوید طرف مقابل به تعهدات برجامی خود عمل نکند، لزومی هم بر حفظ این توافق و باقی ماندن ایران در آن وجود ندارد، یک تهدید نیست، بلکه به صورت منطقی آینده پیش روی برجام را برای طرف مقابل به ویژه اتحادیه اروپا ترسیم می کند که اگر تعهدات خود را عملی نکند، حفظ برجام با خطر روبه رو می شود.
فرازی افزود: اروپا همانطور که در مسئله تعرفه ها و جنگ تجاری در مقابل آمریکا قرار گرفته، باید استقلال رای و نظر خود را در مسئله برجام هم به رخ ایالات متحده بکشد و نشان دهد امنیت خود را به راحتی دستخوش سیاست های یک کشور و یک فرد نمی کند.

وی با اشاره به واکنش اتحادیه اروپا به مهلت ارائه شده از سوی ایران گفت: واکنش اولیه اروپا نسبت به خواست ایران اندکی عجیب بود. بسیاری از تحلیلگران معتقدند واکنشها و تصمیم گیریهای اتحادیه اروپا کند و بطئی بوده است، اما سرعت عمل 24 ساعته اروپایی ها در واکنش به اقدام ایران تعجب برانگیز بود و این سوال را به وجود آورد که چگونه آنها برای یک اولتیماتیوم می توانند 24 ساعته واکنش نشان دهند ولی برای راه اندازی اینستکس ماه ها تعلل می کنند.
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه پایبندی یک جانبه به برجام بدون دریافت مابه ازای آن منطقی نیست، یادآور شد: اتحادیه اروپا باید بداند که ایران حق دارد از منافع برجام بهره مند شود و در مقابل بدعهدی، چاره ای جز کاستن از تعهدات خود و توقف در اجرای آنها ندارد.
فرازی اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر انجام نخستین تراکنش اینستکس در چند هفته آینده را امیدوارکننده و مثبت دانست وعنوان کرد: ما امیدواریم دنیا شاهد سرعت عمل اتحادیه اروپا در راه اندازی اینستکس باشد و زمان زیادی برای اجرایی و عملیاتی شدن آن سپری نکند چراکه نشانه مثبتی برای اروپایی ها نیست که نتوانند سازوکاری را برای کانال مالی شان ایجاد کنند.
سیام *م.ا.ت*2021**

انتهای پیام /*