شائبه افکنی مخالفان قبل از اعلام نتایج نهایی انتخابات هند

1398/03/01 - 10:45:00 ق.ظ
شائبه افکنی مخالفان قبل از اعلام نتایج نهایی انتخابات هند

به گزارش پایگاه خبری "بیزینس اینسایدر" هند، بعد از آنکه نتایج نظرسنجی‌های اولیه صورت‌گرفته در چند شعبه رأی‌گیری هفدهمین انتخابات سوک سبهای هند نشان داد که احتمالا حزب "ائتلاف دمکراتیک ملی" این کشور به ریاست "نارندرا مودی" نخست وزیر بار دیگر دولت تشکیل خواهد داد، احزاب مخالف زمزمه هایی را آغاز کردند مبنی بر اینکه دولت در دستگاه های شمارش آراء دست برده است.
انتخابات هند که امروز به پایان رسیده است قرار است کمیسیون انتخابات این کشور که سه عضو دارد، نتایج رسمی و نهایی را فردا 23 مه (2 خرداد) برای 545 کرسی پارلمان حزبی هند اعلام عمومی کند، کشوری که به بزرگترین دموکراسی جهان شهرت یافته است.
آخرین مرحله این انتخابات در ایالت های پنجاب، بنگال غربی، بیهار، اوتارپرادش، هیماچال پرادش، مدیاپرادش، جارکهند و چندیگر برگزار شده و عملا این انتخابات به پایان خود رسیده است.
بر اساس بررسی ها و نظر سنجی ها از مراکز رای گیری سراسر هند، پیش بینی می شود که حزب مودی بین 280 تا 315 کرسی از این انتخابات را از آن خود کرده باشد، بنابراین نخست وزیر هند در حالی به عنوان پیشتاز انتخابات معرفی شده که بسیاری از منتقدان او، از جمله حزب کنگره هند، این انتخابات را یک همه‌پرسی برای عملکرد نخست‌وزیر در دوره پنج ساله پیشین توصیف کرده بودند و حتی از دیروز شائبه دستکاری در دستگاه شمارش آراء را پیش کشیده اند.
به همین دلیل و بهانه، آنها دیروز با تشکیل یک جلسه مشترک با کمیسیون انتخابات این کشور با استناد به برخی کلیپ های تصویری در شبکه های اجتماعی اعلام کردند که برخی دستگاه های شمارش آراء عمدا به ایالات های شمالی این کشور منتقل شده اند.
البته پیشتر گروهی از تکنوکرات های این کشور نیز نسبت به امنیت کنترل صوتی و تصویری مراکز رای گیری و شمارش آراء در این کشور تشکیک کرده بودند. حتی پیش بینی کرده بودند که دستگاه شمارش آراء نیز بتواند مورد دستکاری و حمله سایبری قرار گیرد.
روزنامه "استیتس من" هند نیز امروز گزارش داد که نمایندگان 22 حزب مخالف نیز چند روز قبل با مراجعه به دادگاه عالی هند، اعتراض خود را نسبت به امنیت کامل سیستم کنترل 24 ساعته جایگاه های رای گیری و به ویژه مراکز شمارش آراء اعلام کرده بودند.
حتی راهول گاندی، رهبر حزب کنگره هند از این فراتر رفته این دادگاه را نیز متهم کرد که در تقلب انتخاباتی ادعایی با دولت همدست است و لذا به همراه دیگر مخالفان حتی خواهان بازشماری صد درصدی آراء کشب شده در این انتخابات شد.
به گزارش صبح امروز تلویزیون فاکس نیوز آمریکا، اگرچه کمیسیون انتخابات هند با استناد به مدارک امنیتی خود، دستکاری در نتایج را رد کرد، با این وجود نهادهای امنیتی نیز تدابیر خود را در مراکز شمارش آراء که در اتاق های دارای ماشین های الکترونیکی بسیار پیشرفته انجام می گیرد بالا برده اند.
اگرچه این کمیسیون روز گذشته بلافاصله بعد از دیدار مشترک با نمایندگان احزاب مخالف بیانیه خود مبنی بر عدم دستکاری در نتایج آرا را رد کرد، اما از امروز با رد هر گونه شبهه ای تلاش کرد از شائبه افکنی های اختلاف و جنجال برانگیز در عرصه عمومی این کشور جلوگیری کند.
در انتخابات امسال هند بیش از 900 میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن بودند که به اعتقاد کارشناسان، مشارکت در این انتخابات به دلیل برانگیخته شدن احساسات ملی گرایانه مردم این کشور بالا بوده است.
در حال حاضر حزب بی جی پی حاکمیت را در هند در اختیار دارد و در ماه های منتهی به انتخابات نیز تلاش زیادی کرد تا با تحریک احساسات عمومی پیروزی در انتخابات را مجددا به دست آورد.
اگرچه در سال‌های اخیر نرخ بیکاری در هند افزایش یافته و برخی از کارشناسان هشدار داده‌اند که اقتصاد این کشور در حال حرکت به سوی رکود است، با این وجود، نخست وزیر این کشور تلاش کرده است با ادبیات ملی‌گرایانه و با اتکا به آنچه دستاوردهای هند در سیاست خارجی خوانده، رأی‌دهندگان هندی را به اعتماد دوباره به ائتلاف حاکم تشویق کند.
البته، در ماه‌های اخیر تشدید تنش در منطقه کشمیر و درگیری نظامی میان ارتش هند و پاکستان نیز بیش از پیش به احساسات ملی‌گرایانه در هند دامن زده است.
در هر حال، موافقان و احزاب مخالف دولت به همراه ناظران بین المللی منتظر اعلام رسمی نتایج این انتخابات هستند تا ببینند این بار نیز سکان هدایت این کشور در جنوب آسیا به دست چه حزبی می افتد.
آساق**1378**1600

انتهای پیام /*