تنش در مجلس نمایندگان افغانستان ادامه دارد

1398/02/30 - 11:08:00 ق.ظ
تنش در مجلس نمایندگان افغانستان ادامه دارد

به گزارش ایرنا، دبیرخانه مجلس نمایندگان صبح روز دوشنبه در اصلی صحن مجلس را بست و شماری از نمایندگان پشت درهای بسته ماندند.
نمایندگانی که موفق نشدند وارد صحن شوند، با نیروهای انتظامات مجلس درگیر شدند که در نتیجه آن چند تن از نیروهای امنیتی زخمی شدند.
روز گذشته شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان، اجازه ندادند «میر رحمان رحمانی» روی صندلی ریاست مجلس بنشیند، جنجالی که ورود نیروهای امنیتی به صحن را به دنبال داشت.
به گزارش ایرنا، نمایندگان معترض معتقدند رحمانی نتوانست اکثریت آرا را به‌ دست آورد و براساس قوانین داخلی مجلس، نمی تواند رئیس باشد.
آنان خواهان برگزاری انتخابات جدید برای کرسی ریاست مجلس هستند.
روز شنبه رحمانی با کسب 123 رای، از سوی رییس موقت مجلس به عنوان رییس مجلس نمایندگان معرفی شد اما بعدازظهرهمان روز، «کمال ناصر اصولی»، رقیب وی و شماری دیگر از نمایندگان مجلس با انتخاب او به عنوان رئیس مجلس مخالفت کردند.
جنجال بر سر تصاحب کرسی های هیات رئیسه مجلس باعث شده است که نیروهای امنیتی برای مهار خشونت های احتمالی، داخل پارلمان شوند.
مجلس نمایندگان افغانستان (به پشتو: ولسی جرگه) مجموعه‌ای از نمایندگان تمامی استانهای افغانستان می‌باشد که به صورت مستقیم از طریق انتخابات برای یک دوره پنج ساله توسط مردم انتخاب می‌شوند.
این مجلس داری 250 کرسی می‌باشد که 10 کرسی به عشایر و 68 کرسی سهمیه زنان می‌باشد.
سابقه مجلس نمایندگان به دوره نادرخان و به سال 1310 می‌رسد. از آن زمان تا کودتای داوود خان، نمایندگان مجلس از طرف شاه تعیین می‌شد. پس از کودتای داوود خان تا سقوط طالبان در یک دوره کوتاه در زمان نجیب الله مجلس نمایندگان تشکیل شد.
پس از سقوط طالبان در سال 1384 پس از سال‌ها پانزدهمین دوره مجلس نمایندگان تشکیل شد .
**آساق**1518

انتهای پیام /*