پمپئو:درباره عوامل خرابکاری نفت کش ها به جمع بندی نرسیده ایم

1398/02/31 - 03:34:00 ب.ظ
پمپئو:درباره عوامل خرابکاری نفت کش ها به جمع بندی نرسیده ایم

مایک پمپئو در حالی که قرار است تا ساعاتی دیگر با حضور در کنگره آمریکا به تشریح مواضع و سیاست های وزارت متبوعش در قبال ایران بپردازد، با رادیو "هیوج هویت" گفت و گو کرد.
مجری پرسید در سال گذشته در سخنرانی خود در بنیاد هریتیج اقداماتی را درباره تحریم علیه ایران مطرح کردید. آیا ایرانی های هیچ یک از این گام هایی که مطرح کردید را برداشته اند؟
وزیر خارجه ترامپ پاسخ داد: ما 12 تغییر را در رفتار مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران خواستار شدیم و جواب سوالتان این است که تاکنون نه.
پمپئو در حالی که تعدادی از 12 شرط خود را بر می شمرد گفت همه آنها همچون متوقف کردن شلیک موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، آزاد کردن همه زندانیان خارجی، پایان دادن به حمایت از ترور، ساده و معقول هستند اما هیچ یک از آنها تا کنون اتفاق نیفتاده است.
مجری پرسید: آیا هیچ نشانه ای برای آزاد کردن 6 نفری که در زندان های ایران هستند، دیده می شود؟
وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد: تنها اشاره ای وجود داشت که شاید آنها در این مسیر حرکت می کنند اما نمی توانم جزئیات مشخصی را مطرح کنم. ما به تلاش خود برای بازگرداندن آمریکایی های دربند، نه تنها آنهایی که در ایران هستند همچون باب لوینسون که برای سال های طولانی نگهداشته شده است، بلکه هر آمریکایی در بند در هرکجای جهان ادامه می دهیم.
مجری پرسید: آیا ایران به حضور سپاه پاسداران در سوریه ادامه می دهد، آیا همچنان موشک های برد بالا را برای حزب الله ارسال می کنند؟
وزیر خارجه آمریکا در ادامه اتهام زنی ها علیه ایران اظهار کرد: هسته اصلی چالش های منطقه ای حضور ایران در منطقه است، همانگونه که در درون ایران هم مخالفت می شود، هسته چالش نیروهای نیابتی ایران هستند.
پمپئو در حالی هسته اصلی چالش های منطقه ای را ایران می داند که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران خارجی و داخلی، حضور آمریکا در منطقه و سیاست های اشغالگرانه رژیم صهیونیستی عامل اصلی بحران های منطقه ای بوده و است.
وی ادامه داد: استراتژی ما به منظور کاهش ظرفیت آنها برای حمایت از این نیروهای نیابتی هدف گذاری شده است، این موشک ها برای حزب الله ارسال می شود، چه در داخل لبنان و چه در سوریه، همه چیزهایی است که آنها می خواهند برای تضمین شبه نظامیان شیعه در عراق انجام دهند که اساسا ظرفیت دولت عراق را به عنوان یک دولت مستقل تضعیف می کند.
وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: ما شلیک موشک های ایران را از یمن به وسیله حوثی های نیروهای نیابتی ایران دیده ایم. این ها رفتارهایی است که به طور باور نکردنی خاورمیانه را بی ثبات می کند و آنها بخشی از اهداف اولیه ما در سیاست مقابله با ایران هستند.
مجری پرسید: آیا باور دارید که آنها پشت حملات اخیر به کشتی ها در خلیج (فارس) و خط لوله نفتی سعودی بوده اند؟
وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد: ما هنوز به یک جمع بندی مشخص که بتوانیم درباره آن به صورت عمومی صحبت کنیم، نرسیده ایم اما با توجه به همه درگیری های منطقه ای که در دهه های گذشته شاهد بوده ایم و شکل این حملات، به نظر می رسد کاملا ممکن است که ایران پشت سر آنها باشد.
پمپئو مدعی شد: ما در حال پیشبرد این وضعیت و بسیار مهم هستیم که به اقدامات خود برای محافظت از منافع آمریکا و تحذیر ایران از اشتباه رفتاری در منطقه ادامه دهیم.
وی رفتار ایران را عامل خطر واقعی تنش همچون افزایش قیمت و هرج و مرج در بازار نفت خام دانست و این ادعا را مطرح کرد که ایران برای بهره مندی از این موضوعات، با کارزارهای ترور ارتباط برقرار کرده است.
اروپام*1429

انتهای پیام /*