بداخلاقی جایی در آیین پهلوانی ندارد

1397/02/23 - 06:10:00 ب.ظ
بداخلاقی جایی در آیین پهلوانی ندارد

به گزارش ایرنا، مشتی که «سعید عبد ولی» کشتی گیر وزن 87 کیلوگرم در مقابل تماشاگران، پیشکسوتان و بزرگان کشتی ایران در سالن شهدای هفتم تیر به «ایمان انصاری» نشان داد، نماد بی اخلاقی و توهین به ارزش ها و مرام های والای پهلوانی است که در سال های اخیر به درد مزمن و رنج آوری در ورزش ایران بدل شده است.
دعوا و جنجالی که روز پنجشنبه 20 اردیبهشت ماه در مبارزه این 2 کشتی گیر در مرحله نهایی انتخابی تیم های ملی کشتی رخ داد، روی زشت رقابت بدون اخلاق است که متاسفانه سال هاست ورزش ایران با آن دست به گریبان است.
جنجال 2 فرنگی کار در حالی اتفاق افتاد که تعداد زیادی از علاقمندان کشتی که بخش بزرگی از آنان را نوجوانان، جوانان و کودکان تشکیل می دهند به صورت مستقیم و از گیرنده های خود این صحنه های تکان دهنده را تماشا کردند.
کشتی به عنوان ورزش ملی و پهلوانی ایران، قرن هاست پرچمدار جوانمردی، و کشتی گیران مروجان اخلاق پهلوانی بوده اند اما متاسفانه روح پهلوانی یکبار دیگر در مقابل چشم میلیون ها بیننده تلویزیونی روی تشک کشتی قربانی خودخواهی و بی اخلاقی شد، آن هم توسط کسی که الگوی بسیاری از نوجوانان و جوانان این سرزمین بود.
«صدرالدین کاظمی» از کارشناسان کشتی کشور در این خصوص گفت: عکس العمل های این چنینی در مسابقات انتخابی تیم های ملی، در حقیقت چیزی بود که ما کاشته ایم و الان درو می کنیم؛ وقتی کشتی گیران را لای پر قو می خوابانیم و از رویارویی مستقیم با حریفان داخلی معاف و ممنوع می کنیم، برای آنها این ذهنیت و توهم پیش می آید که در یک جایگاه فرا رقابتی هستند و توقع دارند از یک مسیر میانبر خیلی راحت به تیم ملی برسند.
وی اظهار داشت: زمانی که این افراد با قوانین قرص و محکم برخورد می کنند و با حریفان آماده ای روبرو می شوند، دچار دوگانگی شخصیت می شوند و فکر می کنند که زمین و زمان با آنها بد است و همه چیز دست به دست هم داده است تا آنها از دور مسابقات حذف شوند و به همین دلیل عکس العمل های غیر عادی و اخلاقی را از آنها مشاهده می کنیم.
این گزارشگر با سابقه کشتی کشور ادامه داد: این ورزشکاران به دوره ای از زندگی ورزشی می رسند که «پایان دوران قهرمانی» نام دارد که کمتر تمرین می کنند و انتظار بیشترین بهره را نیز دارند. سعید عبد ولی در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی با 10 کیلوگرم وزن اضافه، عضلاتی افتاده و صورتی چاق شده، نشان داد که تمرین نمی کند و با تکیه بر سابقه و تجربه خود مسابقه را می برد و زمانی که به موفقیت نمی رسد به چیزهای دیگر پناه می برد که خشونت و پرخاش یکی از آنها است.
کاظمی با اشاره به دهه های بی قانون و توهم زای انتخاب کشتی گیران بدون برگزاری رقابت های انتخابی، تصریح کرد: سعید عبد ولی بعد از آن اتفاق به این نتیجه رسید که کار اشتباهی انجام داده است، همانطور که امید نوروزی بعد از انتخابی تیم ملی در سال 2015 به این باور رسیده بود. دوران آنها به پایان رسیده است مگر آنکه با شکل جدیدی بیایند و بتوانند صاحب دوبنده تیم ملی شوند.
این کارشناس کشتی یادآور شد: به نظر من عذرخواهی علنی آنها کافی است و بهتر است دیگر مجازاتی در نظر نگیریم اما اجرای قرص و محکم قوانین و پایبندی به فرایند انتخابی، کشتی گیران را وارد دنیای جدیدی مانند واقعیت اندیشی می کند که دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود و از سوی دیگر باید به داوران داخلی اعتماد کنیم و این اقتدار را به آنها بدهیم که در مقابل هر حرکت نادرست کشتی گیران با سابقه و جدید به شدت برخورد کنند.
وی در خصوص استاندارد نبودن سالن شهدای هفتم تیر تهران برای برگزاری مسابقات کشتی گفت: در این سالن و در سال های گذشته مسابقات سخت تر از این همانند رقابت های عباس جدیدی و رسول خادم، علیرضا سلیمانی و رضا سوخته سرایی، عبدالله موحد و کاظم غلامی، عبدالله موحد با امیرزاده، سید شمس الدین سید عباسی با محمدرضا نوایی، سید عباسی با سرداری و یا قلیچ خانی با محمد ابراهیم سیف پور و یا مبارزه های تاریخی دیگر برگزار شده است که مردم تا ساعت 2 بامداد برای تماشا در سالن حضور داشتند.
کاظمی بیان داشت: در آن زمان شاید وضعیت فرهنگی جامعه نسبت به الان بسیار تفاوت داشت و هیچ مشکلی نیز به وجود نمی آمد، بنابراین موضوع بی اخلاقی ارتباطی به استاندارد بودن و یا نبودن سالن ندارد و باید روش ها و فرهنگ حاکم بر جامعه اصلاح شود.
«حسین ملاقاسمی» عضو شورای فنی تیم های ملی و کسی که سال ها در کنار بزرگانی همچون جهان پهلوان تختی در سالن شهدای هفتم تیر به روی تشک رفته در این خصوص گفت: متاسفانه صحنه های زشتی را روز پنجشنبه شاهد بودیم و کشتی گیری که مدال های جهانی و المپیکی دارد و برای بسیاری از جوانان و نوجوانان الگو است، خود آغاز کننده درگیری و تنش بود.
وی اظهار داشت: ورزشکاران و قهرمانان در کنار مدال های خود باید اخلاق داشته و مروج پهلوانی در جامعه باشند، نه اینکه همه چیز را زیر پا بگذارند و خراب کنند.
دارنده مدال نقره پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی جهان در سال 1957 استانبول ترکیه ادامه داد: کشتی مقدس است و داوران قابل احترام هستند و این جنجال اثر مخربی در ذهن تماشاگران داشت، باید منتظر تصمیم کمیته انضباطی باشیم و بعد از آن شورای فنی هم نظر خودش را اعلام خواهد کرد.
ورزشی**1067**1597

انتهای پیام /*