گروهی ناشناس مسوولیت حمله به منطقه سبز بغداد را برعهده گرفت

1398/02/31 - 10:03:00 ق.ظ
گروهی ناشناس مسوولیت حمله به منطقه سبز بغداد را برعهده گرفت

این گروه ناشناس با انتشار اطلاعیه ای در «فیسبوک» و همچنین گفت وگوی سخنگوی آن با سایت خبری «عراق الترا» که رسانه های عراقی گفته اند از طرف قطر حمایت می شود، مسوولیت حمله کاتیوشایی 29 اردیبهشت ماه گذشته را به منطقه امنیتی سبز بغداد، برعهده گرفته است.
این گروه اعلام کرده است که در انتقام خون شهید علی منصور الجبوری که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا چندی قبل قاتل آمریکایی آن را بعد از 5 سال زندان، عفو کرد، این حمله را صورت داده است.
علی منصور الجبوری در 2008 به اتهام عضویت در القاعده و کارگذاری یک بمب در حاشیه جاده که موجب قتل دو سرباز آمریکایی در 21 آبریل 2008 (2 اردیبهشت ماه 87) شد، توسط ارتش آمریکا که در آن برهه خاک عراق را اشغال کرده بود، بازداشت شد.
بعد از انجام بازجویی ها از این شهروند عراقی، سازمان اطلاعات ارتش آمریکا به این نتیجه رسید که فرد متهم، بیگناه است و مقرر شد که او را آزاد کرده و به روستای محل سکونتش برگرداند.
«مایکل بهینا» افسر ارتش آمریکا که در آن موقع در صفوف ارتش آمریکا در عراق حضور داشت، موظف شد که علی منصور را به روستای محل سکونتش برگرداند اما بهینا در میانه راه، کاروان همراه نظامی خود را متوقف کرد و بعد از عریان کردن علی منصور او را به ضرب گلوله به قتل رساند.
مایکل بهینا به اتهام قتل این شهروند عراقی بیگناه بعدها توسط ارتش آمریکا بازداشت شد و مدعی شد که علی منصور قصد گرفتن سلاح و شلیک به سمت او را داشته و در دفاع از خود، ناچار به شلیک گلوله شده است.
دادگاه نظامی آمریکا بهینا را به 25 سال زندان محکوم کرد و کاخ سفید در 18 اردیبهشت ماه گذشته به بهانه اینکه بهینا در زندان رفتار خوبی از خود بروز داده او را مستحق عفو دانسته و آزادش کرد.
آزادی این درجه دار آمریکایی در عراق بازتاب منفی داشت و آن را نوعی توهین مجدد ترامپ به احساسات مردم عراق و بی احترامی به خون جوانان عراقی دانستند.
سخنگوی این گروه مسلح که نامش فاش نشده به سایت خبری عراق الترا که گفته می شود «عزمی بشار» روزنامه نگار معروف فلسطینی وابسته به دولت قطر آن را مدیریت می کند، گفته است که شلیک این گلوله به سمت منطقه امنیتی سبز که سفارت آمریکا واقع شده در ادامه مجموعه ای از سلسله حملات قبلی این گروه به آمریکایی ها در عراق صورت گرفته است.
این سخنگو اضافه کرده است که حمله به تجمعی از نیروهای آمریکایی با کاتیوشا در داخل پایگاه نظامی «تاجی» در شمال بغداد در 30 آوریل گذشته (11 اردیبهشت ماه) یکی دیگر از حملات این گروه مسلح به حضور نیروهای آمریکایی در خاک عراق بوده است.
این سخنگو تاکید کرده است که گروه مسلح مزبور هیج ارتباطی به قطب بندی های بین المللی ندارد.
سایت عراق الترا افزوده است که مورد نظر این سخنگو در خصوص عدم وابستگی به هیچ قطب بندی بین المللی اشاره به تنش موجود بین آمریکا و ایران دارد.
این سخنگو خاطر نشان ساخته است که مشکل این گروه مسلح ناشناس عراقی با «دونالد ترامپ» رییس جمهوری مغرور آمریکا است.
سخنگوی مزبور تهدید کرده است که حملات این گروه مسلح در پاسخ به عفوی است که ترامپ در حق مایکل بهینا درجه دار آمریکایی قاتل شهید زندانی علی منصور الجبوری انجام داده است.
گروه مزبور خواستار بازگرداندن بهینا به اتهام قتل این شهروند بیگناه عراقی به زندان شده است.
برخی در عراق، حملات این گروه مسلح ناشناس را همانند شروع حملات گروه القاعده علیه نیروهای آمریکایی در آغاز اشغال عراق می دانند که به تدریج این حملات مسلحانه گسترده تر شده و کل اوضاع عراق را تحت تاثیر گذاشت.
گروه های مسلح اولیه در عراق بعد از اشغال این کشور در بهار 2003، نیز با ادعای قتل یک زنان عراقی توسط نیروهای آمریکایی، اولین حملات مسلحانه خود را به نیروهای آمریکایی ترتیب دادند و به تدریج این گروه های مسلح ناشناس به بخشی از شاخه عراقی القاعده تبدیل شدند.
سایت عراق الترا همچنین تصاویر غیر واضحی از لحظه شلیک گلوله مینی کاتیوشا و تصویر گلوله کاتیوشا را منتشر کرده و مدعی شده که این اولین تصاویر از این حمله است.
گروه ناشناس یگان های الجبوری در فیسبوک نیز در اطلاعیه اش اعلام کرده است: «در راستای حمله آتشین ماه رمضان تیم شهب الحق (شهاب های حق) مقر دولت آمریکا (سفارتخانه آمریکا) را در منطقه امنیتی سبز (بغداد) با گلوله کاتیوشا مورد حمله قرار داد.»
در اطلاعیه آمده است که «این حمله در واکنش به تصمیم ترامپ مبنی بر عفو مایکل بهینا درجه دار ارتش آمریکا و انتقام از دولت عراق که در برابر عفو این درجه دار آمریکایی ساکت شد و هیچ واکنشی نشان نداد، صورت گرفته است.»
تاکنون دستگاه های امنیتی عراق نسبت به ماهیت این گروه ناشناس مسلح اظهارنظری نکرده اند اما سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی ستاد عملیات مشترک ارتش عراق پیشتر گفته بود که «کسی» به دنبال شعله ور کردن آتش جنگ میان ایران و آمریکا از طریق عراق است.
این درحالیست که گروه ناشناس یگان های علی منصور گفته است که به هیچ قطب بندی بین المللی ارتباط ندارد و تنها یک گروه مسلح بومی است که تنها خواسته اش بازگرداندن درجه دار قاتل آمریکایی به زندان است.
حال این سوال مطرح است که این حمله که هیچ خساراتی به دنبال نداشته و به فاصله دوری از سفارتخانه آمریکا در بغداد شلیک شده، آیا بهانه ای برای شکل گیری گروه های مسلح جدید و تشدید حملات این گروه ها در عراق خواهد شد و آیا این گروه مسلح ناشناس و مشابه آن، شکل جدیدی از گروه های تروریستی هستند که همواره دستگاه های امنیتی و نظامی و رسانه های آمریکایی نسبت به ظهور آنها در عراق پیشگویی می کنند؟ پاسخ به این سوال را در تحولات آتی عراق باید جست و جو کرد.
خاورم *4*353*380*

انتهای پیام /*