فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان

1398/03/02 - 05:31:00 ق.ظ
فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان

به گزارش ایرنا، سوم خردادماه در تقویم رسمی ایران به عنوان نماد پیروزی، مقاومت و ایستادگی نام گذاری شده است.
رزمندگان غیور و جان بر کف ایران اسلامی از ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این روز به یکی از اهداف عملیات بین المقدس که آزادسازی خرمشهر از چنگال رژیم بعثی بود دست یافته و خونین شهر را پس از 578 روز اشغال آزاد ساختند.
رژیم بعثی عراق با این شکست تاریخی، تکیه گاه سیاسی،اجتماعی و نظامی خود را از دست داد و اراضی اشغالی توسط نیروهای این رژیم در ابتدای جنگ یکی بعد از دیگری آزاد شدند.
در جریان عملیات 26 روزه بیت‌المقدس که به آزادی خرمشهر انجامید، رزمندگان بسیاری از ایران اسلامی حضور داشتند و در این میان رزمندگان قزوینی نیز با دلاوری ها و رشادت ها خود نقش موثری در پیروزی این عملیات ایفا کردند.
تقدیم بیش از 212 شهید از قزوین در عملیات بیت المقدس نشانگر گوشه ای از رشادت ها، دلاوری ها و ایستادگی های رزمندگان غیور این خطه از میهن اسلامی است که برای حضور در جبهه های حق علیه باطل سر از پا نمی شناخته اند.

**اعزام 6 گردان از قزوین به عملیات بیت المقدس
فرمانده گردان مقداد قزوین در عملیات بیت المقدس به خبرنگار ایرنا گفت:112 گردان عمل کننده از کل کشور برای حضور در عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر حضور داشتند که 6 گردان آن از قزوین بود.
مجید بیفتاده افزود:گردان های قزوین در این عملیات به نام های عمار، مقداد، بدر 22 ، 46 فجر، گردان مطهری و مالک اشتر بود که فرماندهی گردان مقداد بر عهده این حقیر قرار داشت.
این فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: گردان مقداد در تاریخ هشت دیماه سال 60 برای آموزش به پادگان حمزه تهران انتقال یافت و تا 21 اسفند آن سال نیروها آموزش لازم را دیدند.
وی اضافه کرد:گردان مقداد قزوین 2 روز بعد از عید سال 61 به سمت جنوب حرکت کرد و عملیات نیروهای قزوین برای آزادسازی خرمشهر از 10 اردیبهشت ماه شروع شد.
بیفتاده افزود: گردان مقداد قزوین کنار رودخانه کارون نرسیده به پل مارد یک هفته مستقر بود و نیروهای قزوینی در شب عملیات همانند شب عروسی یا سفر برای زیارت خانه خدا همدیگر را بغل گرفته و با هم خداحافظی کردند.

**نصب اولین پرچم ایران بر جاده اهواز – خرمشهر توسط نیروهای قزوینی
این رزمنده اضافه کرد: شب عملیات بعد از 30 کیلومتر پیاده روی و عبور از کانال ها به میدان مین و با گذشتن از آن در گرگ و میش صبح و زیر آتش شدید دشمن به جاده اهواز- خرمشهر رسیدیم در حالیکه دنیای گلوله و خمپاره بر سر نیروهای قزوینی ریخته می شد.
وی افزود:در این وضعیت بسیاری از نیروهای عراقی ها گیر افتاده بودند و درگیری شدیدی میان نیروهای قزوینی و عراقی جریان داشت در این حال یکی از نیروهای بسیجی گردان قزوین اولین پرچم ایران را بر روی جاده اهواز – خرمشهر نصب کرد.
بیفتاده یادآور شد:در آن شرایط چون گردان مکانیزه نداشتیم یک گروهان تشکیل دادیم تا با جمع آوری غنایم یک واحد مکانیزه راه اندازی شود.
این فرمانده اضافه کرد:نیروهای قزوینی در این عملیات شور و هیجان بسیار زیادی داشتند و با مردانگی و رشادت جدای از این عالم مادی برای مقابله با دشمن و جانفشانی در راه انقلاب و نظام تلاش می کردند.

**اسارت 113 نیروی عراقی توسط گردان قزوین
این رزمنده گفت: تنها 150 قدم با خاکریز دشمنان فاصله داشتیم که با فداکاری و مردانگی رزمندگان قزوینی 113 نیروی عراقی به اسارت درآمدند و حتی یک خلبان نیز بعد از سرنگونی جنگنده توسط نیروهای قزوینی اسیر شد.
بیفتاده اضافه کرد:در این ماموریت رزمندگانی بودند که در نهایت اخلاص، فداکاری و مردانگی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند و در بسیاری از امور از قبیل برپایی نماز جماعت،روحیه دادن به سایر رزمندگان و ایستادگی و مقاومت الگویی برای دیگران بودند.

**نقش برجسته امدادهای غیبی در آزادسازی خرمشهر
این رزمنده دوران دفاع مقدس با بیان اینکه تعداد شهدای قزوینی در این عملیات کم بود، افزود: با وجود باتلاق های ناشناخته و مین باران مسیرها، معابر و مناطق تصرفی توسط دشمنان در هنگام عقب نشینی، تعداد تلفات و شهدای نیروهای خودی بسیار کم بود و تنها دلیل آن نیز به امدادهای غیبی و ایمان نیروها باز می گشت.
وی اضافه کرد: در آن زمان که با کمبود تجهیزات، امکانات و نیروها مواجه بودیم گردان های قزوینی با رشادتها و جانفشانی های خود دشمن متجاوز را از خاک ایران بیرون کرده و خرمشهر را آزاد ساختند.
این رزمنده قزوینی عملیات بیت المقدس افزود: جوانان امروز باید بدانند که آزادسازی خرمشهر به خودی خود میسر نشد بلکه برای آزادسازی هر وجب آن قدم به قدم شهید داده شده و رزمندگان از بالای سر شهیدان رد شده اند تا خاک کشور را از چنگال دشمنان آزاد کنند.

**عملیات بیت المقدس نقطه عطفی در تاریخ هشت سال دفاع مقدس است
یکی دیگر از فرماندهان گردان های اعزامی از قزوین به عملیات بیت المقدس به خبرنگار ایرنا گفت:این عملیات از دهم اردیبهشت سال 61 شروع شد و بعد از 23 روز در سوم خرداد با آزادسازی خرمشهر به پایان رسید.
فرج الله فصیحی رامندی افزود: با آغاز جنگ تحمیلی نخستین گروه از قزوین در دوم مهرماه 1359به سر پل ذهاب اعزام شدند و از آن پس تا پایان جنگ تحمیلی به صورت مستمر نیروهای اعزامی استان در مناطق جنگی حضور داشته و در راه حفظ ارزش ها و مقابله با تجاوزگری دشمن جان فشانی های زیادی کردند.
وی با اشاره به عملیات هایی که رزمندگان قزوینی در آنها حضور داشتند، اظهار داشت: بیش از 30 هزار نفر از رزمندگان استان قزوین در عملیات های مختلف از جمله طریق القدس، ثامن الائمه،فتح المبین،رمضان،محرم،والفجر چهار و هشت، خیبر، بدر و بیت المقدس حضور داشتند که منجر به پیروزی رزمندگان و آزادسازی خرمشهر شد.
فصیحی رامندی افزود:در عملیات بیت المقدس که منجر به آزاد سازی خرمشهر شد، گردان های متعددی از استان قزوین حضور داشتند که از شهدای شاخص این عملیات شهید باریک بین و سیاهپوش هستند.

**پیروزی عملیات بیت المقدس با حضور برجسته نیروهای قزوینی
یکی دیگر از رزمندگان قزوینی حاضر در عملیات بیت المقدس به خبرنگار ایرنا گفت:این عملیات با رشادت ها و جانفشانی های رزمندگان سراسر کشور به پیروزی رسید که در این میان نقش گردان ها و رزمندگان اعزام شده از قزوین نیز بسیار برجسته بود.
حمزه قربانی با اشاره به آزادسازی خرمشهر و امدادهای غیبی در این زمینه، افزود: امام راحل فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد و قدرت یداللهی در بازوی رزمندگان کشور جای گرفت و در نهایت خرمشهر آزاد شد.
وی افزود: در هرکدام از مراحل اول، دوم و سوم عملیات بیت المقدس 2 گردان از قزوین حضور داشتند و بسیجیان عزیز، سپاهیان دلاور و ارتشیان غیور هر کدام به خوبی نقش و وظیفه خود را برای آزادسازی خرمشهر ایفا کردند.
قربانی اضافه کرد: بعد از آزادسازی خرمشهر و دیگر عملیات های غرور آفرین، شور و شوق زیادی در رزمندگان ایجاد شده بود و با اشتیاق و علاقه زیادی خود را از مناطق غرب کشور به منطقه جنوب می رساندند.
این رزمنده هشت سال دفاع مقدس افزود:تمامی رزمندگان قزوینی به تبعیت از امام راحل شور و اشتیاق زیادی برای حضور در عملیات آفندی و پدافندی داشته و در صحنه های مختلف جنگ یکدلی و اتحاد بی نظیری را از خود به نمایش می گذاشتند.
وی با اشاره به نقش آزادسازی خرمشهر در شکست دشمنان افزود: صدام گفته بود که اگر ایرانی ها به خرمشهر دست یابند کلید شهر بصره را به آنها خواهم داد در حالیکه با پیروزی رزمندگان در این عملیات و اسارت 36 هزار نیروی دشمن، دیگر رژیم بعثی عراق نتوانست کمر خود را راست کند و همه تصرفات دشمن یکی پس از دیگری آزاد شد.
6101*3013

انتهای پیام /*