کارت بازرگانی یکبار مصرف صادرکنندگان واقعی را به حاشیه رانده است

1398/02/26 - 03:41:00 ق.ظ
کارت بازرگانی یکبار مصرف صادرکنندگان واقعی را به حاشیه رانده است

محمود سیادت روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اعمال کارت های بازرگانی ی کبار مصرف، آدم های بی هویت در حوزه صادرات سربرآوردند و صادرکنندگان واقعی به سبب حفظ آبرو و درگیر نشدن با قوه قضائیه، کمتر صادرات انجام می دهند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر قوانین متضاد و متغیر، صادرکنندگان را در مواجهه با شرایط اقتصادی و بازار هدف دچار مشکل کرده که لازم است در این زمینه اقدامات اساسی صورت گیرد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی واگذاری اظهارنامه های صادراتی به واردکنندگان و مشروط کردن واردات گروهی از کالاها صرفا با ارز حاصل از صادرات را خواستار شد.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: این استان نخستین تولیدکننده زعفران در دنیاست و سالانه 400 تن زعفران در استان تولید و 85 درصد از آن صادر می شود و روز به روز تولید این محصول رو به افزایش است.
غلامرضا میری افزود: با توجه به محدودیت هایی که برای صادرکنندگان ایجاد شد و آنان ملزم به برگشت ارز حاصل از صادرات شدند صادرات زعفران از این استان در سال گذشته کاهش یافت و دلیل اصلی آن کارت های بازرگانی یک بار مصرف بود.
وی ادامه داد: صادرکنندگان زعفران استان ملزم شدند که ارز مورد نیاز خود را از طریق سامانه نیما تامین کنند و با ارز حاصل از صادرات، واردات انجام دهند و این در حالی است که انجام واردات برای صادرکنندگان زعفران میسر نیست.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی گفت: از سویی دیگر نرخ پایه گمرکی برای صادرات زعفران تغییر کرده یعنی از 500 تا 700 دلار سابق به هزار و 600 دلار فعلی رسیده است و این تفاوت نرخ، هزینه های صادرات را افزایش داده است.
میری افزود: برای بهبود فرآیند برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور، پیشنهاد می شود ارزش گمرکی برخی اقلام صادراتی در سامانه نیما اصلاح شود، صادرکنندگان زعفران صادرات را با کارت بازرگانی واردکنندگان انجام دهند و سپس ارز را در کشور هدف صادراتی در اختیار واردکننده قرار دهند تا وی با همان ارز کالا را وارد کشورمان کند.
1922/7489

انتهای پیام /*