رویای ملک سلمان برای منگنه نفتی ایران

1397/04/11 - 04:25:00 ق.ظ
رویای ملک سلمان برای منگنه نفتی ایران

وی پس از یک مکالمه تلفنی با ملک سلمان در صفحه توئیتر خود نوشت: همین الان با ملک سلمان گفت‏وگو کردم و توضیح دادم که به دلیل وجود آشفتگی و اختلال در ایران و ونزوئلا از او می‌خواهم تا تولید نفت را احتمالا تا دو میلیون بشکه در روز بالا ببرد تا اختلاف عرضه و تقاضا برطرف شود چون قیمت‌ها خیلی بالاست و او هم پذیرفت.»

هنوز مقام‌های رسمی عربستان سعودی در مورد این مکالمه اظهار نظری نکرده‌اند اما یورو نیوز به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان با ذکر این که دونالد ترامپ برای این گفت‏وگو تقاضا داده، اعلام کرد: دو طرف درباره لزوم تلاش برای حفظ ثبات در بازار نفت و رشد اقتصاد جهانی با یکدیگر تبادل نظر کرده‌اند.

گفتنی است، اعضای اوپک روز دوم تیر ماه تصمیم گرفتند تا میزان تولید خود را بالا ببرند. ایران و روسیه نیز از جمله کشورهایی بودند که با این تصمیم موافقت کردند. روسیه و عربستان سعودی می‌گویند این تصمیم به افزایش تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز خواهند انجامید که برای پاسخ‌گویی به نیاز بازار جهانی کفایت می‌کند. از سوی دیگر، دونالد ترامپ نیز تا پیش از برگزاری نشست آخر اوپک، بارها از این سازمان به دلیل انفعال انتقاد کرده بود.

وی یک بار نیز در فروردین ماه گذشته اعضای اوپک را متهم کرده بود که قیمت نفت را به شکل مصنوعی بالا نگه می‌دارند. در همین راستا، منابع نزدیک به عربستان سعودی پیش از این از قصد ریاض برای تولید 11 میلیون بشکه نفت در روز خبر داده بودند در حالیکه حداکثر سقف تولید نفت سعودی‌ها در روز 12 میلیون بشکه بوده و عربستان تاکنون تجربه‌ای در افزایش این میزان نفت نداشته است.

در نتیجه هم اکنون توانایی این کشور برای افزایش تولید خود همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار داشته و از سوی دیگر منابع و زمان لازم برای تولید این میزان نفت نیز هنوز برآورد دقیق نشده است. خبرگزاری رویترز در این خصوص گزارش داد که قیمت هر بشکه نفت تا روز جمعه 79 دلار بوده که این قیمت به دلیل اختلال در تولید نفت لیبی و ونزوئلا است. همچنین مازاد تولید اوپک نیز با تقاضای جهانی همخوانی دارد.

دولت آمریکا اکنون توسط برخی از دیپلمات‌های خود در حال رایزنی با شرکای نفتی ایران برای کاهش و حتی به صفر رساندن صادرات نفت ایران است. این مذاکرات در هفته جاری توسط برخی از نمایندگان آمریکا آغاز شده است و قرار است که با عمده‌ترین خریداران نفت ایران یعنی کره‌جنوبی، ژاپن، چین و هند به توافقی برای جایگزین کردن ایران برسند.

با این حال اواخر هفته گذشته یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا با تائید این خبر اظهار داشت که ممکن است آمریکا تا زمان اعمال تحریم‌های ثانویه علیه ایران با این کشورها مماشات کند. چرا که جایگزینی نفت ایران توسط این چهار کشور در طی مدت زمان چند ماهه برای اقتصاد آنها آسیب‌رسان است و اروپایی‌ها نیز ممکن است زیر بار چنین خواسته‌ای از سوی آمریکا نروند.

**عربستان توان تولید 12 میلیون بشکه در روز را ندارد
یکی از تحلیل‌گران بازار نفت در این رابطه به خبرگزاری رویترز گفته است که عربستان امکان تولید 2 میلیون بشکه نفت اضافی را نخواهد داشت، زیرا هم اکنون که آنها در سقف تولید خود قرار دارند، میزان تولید نفتشان در روز به 11 میلیون بشکه رسیده و این تازه در حالی است که همین 11 میلیون بشکه نیز فشارهای روزافزونی را به عربستان وارد می‌کند.

از سوی دیگر با دخالت و ورود روسیه به تامین نفت در شرایطی که بازار جهانی انرژی به واسطه شرایط لیبی و ونزوئلا با کمبود عرضه مواجه شده است، راهبردهای عربستان، روسیه و آمریکا در این بازار می‌تواند یک روند سیاسی را به ضرر تمامی کشورهای تولید کننده نفت اوپک به انجام برساند. به همین دلیل است که « اوله هانسون» از مدیران مرکز تحقیقاتی « Saxo Bank» با رد کردن توان سعودی‌ها در تولید دو میلیون بشکه اضافی، به خبرگزاری رویترز می‌گوید: شاید آنها در آینده و با حفاری‌های بیشتر توان ارتقای صادرات خود را داشته باشند، اما در حال حاضر رساندن سقف تولید به 12 میلیون بشکه امکان‌پذیر نخواهد بود.

بنابراین ملاحظات خبرگزاری دویچه وله آلمان نیز در گزارشی با بعید بودن ادعای عربستان برای تولید مازاد نفت و تلاش برای حذف ایران از بازار انرژی طی گزارشی آورده است: تلاش عربستان سعودی بر افزایش تولید نفت خود نیز به سادگی ممکن نیست. عربستان اعلام کرده است که از ظرفیت افزایش دو میلیون بشکه نفت در روز برخوردار است.

حتی اگر این ارزیابی درست باشد، عربستان برای اجرای این سیاست نیازمند همراهی سایر کشورهای عضو اوپک است. افزون بر آن، کاهش بهای نفت موضوعی نیست که عربستان از بابت آن خرسند باشد. پیش از این اعلام شده بود که شرکت نفت عربستان (آرامکو) بر آن است پا به بازار سهام بگذارد. کاهش بهای نفت در تعیین بهای سهام این شرکت موثر خواهد بود.

از سوی دیگر، کارشناسان بر اساس شرایط کنونی، پیش بینی کرده‌اند که بهای نفت ظرف هفته‌ها و ماه‌های آینده می‌تواند سیری صعودی داشته باشد. بنا بر ارزیابی برخی از کارشناسان، در صورت آنکه آمریکا نتواند حذف نفت ایران از چرخه بازارهای انرژی را جبران کند، بهای نفت می‌تواند به بشکه‌ای معادل 90 دلار برسد که این امر باعث یک شوک تاثیرگذار بر بازار انرژی خواهد شد.

منبع: روزنامه ابتکار؛ 1397.4.11
**گروه اطلاع رسانی**9370**9131

انتهای پیام /*