دیدار شاه اردن و امیر کویت به کاهش تنش در منطقه کمک می کند

1398/02/31 - 08:02:00 ق.ظ
دیدار شاه اردن و امیر کویت به کاهش تنش در منطقه کمک می کند

الشرق روز سه شنبه نوشت ؛ در روزهایی که تنش میان آمریکا وایران تشدید شده است، ترافیک سفر مقامات کشورهای منطقه به شدت پرحجم شده است، در این میان برخی از این سفرها با هدف آرام کردن اوضاع و کاهش تنش انجام می شود و برخی دیگر برای افزایش تنش و به وقوع پیوستن جنگ.
به نوشته این روزنامه، مواضعی که امارات، عربستان سعودی و بحرین از ابتدای آغاز تنش ها اتخاذ کرده اند نشان می دهد که این کشورها در پی صلح یا گفت وگو میان تهران و واشنگتن نیستند بلکه به دنبال جنگ افروزی میان طرفین هستند.
الشرق نوشت: در بحبوحه اقدامات تنش زای سعودی - اماراتی، سفری که عصر دیروز (دوشنبه ) «عبدالله دوم» شاه اردن به کویت داشت و با شیخ صباح دیدار کرد از سفرهای مثبت در منطقه به شمار می رود.
بر پایه گزارش روزنامه قطری، شاه اردن و امیر کویت در این دیدار در خصوص آخرین تحولات منطقه از جمله تنش میان ایران و آمریکا گفت وگو کردند و هردو طرف تاکید کردند که باید برای آرام کردن اوضاع و کاهش تنش تلاش و اقدام کرد.
«خالد الجار الله» معاون وزیر خارجه کویت که در این دیدار حاضر بود تاکید کرد باید برای دورکردن منطقه از درگیری احتمالی و عواقب خطرناک آن هرکاری که می توانیم انجام دهیم.
به نوشته الشرق هر دو کشور مواضع مشترکی در خصوص کاهش تنش و آرام کردن اوضاع داشتند.
«مرزوق الغانم» رییس پارلمان کویت نیز پنجشنبه گذشته گفته بود که اوضاع در منطقه امن و اطمینان بخش نیست و "خدا نکند" که در منطقه خلیج فارس جنگی رخ دهد.
روزنامه "الدستور" اردن نیز به نقل از یک مقام دولتی نوشت که اردن از راه حل سیاسی منتهی به ثبات و آرامش حمایت می کند و نمی خواهد جنگ دیگری در منطقه رخ دهد.
این روزنامه هم چنین نوشت حضور و مشارکت شاه اردن در نشست سران مکه به همین منظور صورت می گیرد.
الشرق اضافه کرد؛ در حالی که کویت و اردن در تلاش هستند تا تنش و درگیری در منطقه از طریق راه حل سیاسی و گفت وگو حل شود ریاض و ابوظبی کینه توزی و دشمنی خود با ایران را بزرگنمایی می کنند تا اینکه واشنگتن مستقیم وارد تنش نظامی با تهران شود، آخرین سخنان ضدایرانی "عادل الجبیر" وزیر مشاور سعودی نیز گواه و شاهد این سیاست جنگ افروزانه ی سعودی - اماراتی است.
«عبدالله دوم» شاه اردن عصر روز گذشته در راس هیئتی بلندپایه عازم کویت شد و با امیر کویت و مقامات ارشد این کشوردیدار کرد.
«أیمن الصفدی» وزیر خارجه اردن، «بشر الخصاونه» مشاور دیوان پادشاهی اردن و «صقر ابوشتال» سفیر اردن در کویت و نیز «مرزوق الغانم» رئیس پارلمان کویت، «جابر المبارک الحمد الصباح» نخست‌وزیر کویت و «خالد الجار الله» معاون وزیر خارجه کویت از مقامات ارشد حاضر در این دیدار بودند.
خاورم**9208**1508

انتهای پیام /*