مقام مصری: نفت عراق ما را از نفت آرامکوی عربستان بی نیاز می کند

1395/10/22 - 06:14:00 ب.ظ
مقام مصری: نفت عراق ما را از نفت آرامکوی عربستان بی نیاز می کند

این مقام مسئول مصری که اشاره ای به نامش نشده است در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک عربی، با بیان اینکه توافق میان مصر و عراق ثاثیر مثبتی بر بهبود روابط میان دو طرف می گذارد، گفت که نفت بغداد از زمانی که عربستان از امضای قرارداد نفتی با مصر بنابر مواضع سیاسی امتناع کرد، جایگزین شرکت نفت آرامکو شده است.
به گفته این مقام مسئول، توافق نفتی میان مصر وعراق امضا شده، اما هنوز زمان مشخصی برای اجرای آن در نظر گرفته نشده است.
وی افزود، این توافقنامه مقدمه ای برای آغاز همکاری های مشترک در همه زمینه ها به ویژه در زمینه نفت است.
وی افزود:مصر پس از آنکه برخی کشورهای عربی و غربی آمادگی خود را برای کمک های نفتی به مصر اعلام کردند، می تواند قرارداد خود را به طور کامل با شرکت نفت ملی آرامکوی عربستان فسخ کند.
این مسئول مصری همچنین اضافه کرد:«این آخرین توافق با عراق نخواهد بود. پیشنهادهای مهمی وجود دارد که می تواند به مصر کمک کند تا مشکلاتش در خصوص تامین انرژی را پشت سر بگذارد. حجم زیاد پیشنهادهای بین المللی برای همکاری با مصر در این زمینه نیز این کشور را غافلگیر کرده است. در نتیجه اختلاف با عربستان هیچ تاثیری نمی تواند بر مصر داشته باشد».
براساس این گزارش، حبیب الصدر سفیرعراق در مصر با تاکید بر اینکه دو طرف در حال تلاش برای تقویت مناسبات خود در ماه های آتی هستند، افزود که هیاتی از سرمایه گذاران و بازرگانان عراقی هفته آینده به قاهره می آیند تا درباره تاسیس شورای کار مشترک میان مصر وعراق و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری و امکانات در دسترس برای ورود به بازارهای مصر بحث و رایزنی کنند.
وی اعلام کرد: براساس توافقی که مقامات بغداد با مقامات مصری به امضا رسانده اند، عراق تا چند روز آینده ماهانه به میزان یک میلیون بشکه نفت به مصر صادر می کند.
درپی وقوع اختلاف در مواضع سیاست خارجه ریاض و قاهره، آرامکو بزرگترین شرکت نفت جهان در عربستان از اکتبر گذشته با وجود امضای قرارداد فروش نفت به مصر به مدت پنج سال از صدور نفت به این کشور امتناع ورزید.
همسویی مصرباروسیه بر سر حل پرونده سوریه وخودداری قاهره از ارسال نیرو به ائتلاف نظامی عربستان علیه یمن، تنش ها میان دو کشور را به جایی رساند که نخبگان و رسانه های دو کشور را به دشنام و ناسزایی گویی علیه دولت ها و ملت های دو طرف کشاند.
براساس توافق یاد شده عربستان قرار بود به مدت پنج سال به طور ماهانه فرآورده های نفتی به ارزش 23 میلیارد دلار به مصر صادر کند.
از این رو مصر تلاش می کند پس از توقف صادرات نفت آرامکو، جایگزینی برای فرآورده های نفتی خود که ماهانه به 700 هزار تن می رسد، پیدا کند.
خاورم**9329** مترجم: ندا بهبودی*انتشار دهنده: محمد حسن دوستارگان

انتهای پیام /*