مقام یمنی دولت مستعفی را به کارشکنی در روند صلح متهم کرد

1398/03/03 - 07:43:00 ق.ظ
مقام یمنی دولت مستعفی را به کارشکنی در روند صلح متهم کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، محمد علی الحوثی روز جمعه در حساب توئیتری خود با زیر سئوال بردن نامه منصور هادی به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در مخالفت با ادامه ماموریت مارتین گریفیت نماینده وی در امور یمن نوشت: نامه منصور هادی مزدور، تلاشی نومیدانه برای ناکام گذاشتن صلح و مخالفت آشکار با توافقنامه سوئد است.
وی افزود: این نامه بار دیگر ثابت کرد که آنها دنبال صلح نیستند و در صدد اعمال فشار بر توافق سوئد هستند.
منصور هادی روز گذشته در نامه ای به گوترش مخالفت خود را با ادامه ماموریت مارتین گریفیت نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد.
وی در این نامه افزود: گریفیت بر تعامل با شبه نظامیان حوثی(جنبش انصارالله) به عنوان دولتی واقعی و همسنگ با دولت قانونی اصرار دارد و به دیدار با اعضای این دولت غیرقانونی خارج از چارچوب قطعنامه 2216 شورای امنیت ادامه می دهد، قطعنامه‌ای که دو طرف اصلی را مشخص کرده و عبارتند از دولت قانونی و شبه نظامیان حوثی و هم پیمانان‌شان به عنوان طرفی که فاقد هرگونه عنوان دولتی است.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد، اخیر از انصارالله یمن به خاطر عمل به تعهداتشان قدردانی کرد و گفت: خروج نیروهای انصارالله از بندر حدیده زیر نظر ماموران سازمان ملل انجام شده و مورد تایید است.
گریفیث روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت که با موضوع یمن برگزار شد، افزود: بین یازدهم و چهاردهم ماه مه (24-21 اردیبهشت)، انصارالله به طور داوطلبانه نیروهای نظامی خود را از بندر الحدیده، سلیف و راس عیسی تحت نظارت سازمان ملل متحد خارج کرد.
وی تصریح کرد: من از عبدالمالک حوثی به خاطر تعهدش و از انصارالله برای پیروی از عهدشان قدردانی می کنم. این اقدام نشان دهنده جدیت و تعهد آنها برای اجرای آن چیزی است که در استکهلم توافق کرده اند. این اقدام باید بسیار مورد استقبال قرار گیرد.
عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
دراثر این تجاوز تاکنون بیش از 100 هزار یمنی از جمله 85 هزار کودک جان خود را از دست داده اند که بیشتر این کودکان براثر گرسنگی و قحطی ناشی از این جنگ تحمیلی از سوی این ائتلاف جان باخته اند.
شبد**1480**1379

انتهای پیام /*